Institut za materijale i konstrukcije Građevinskog fakulteta u Beogradu više puta je proteklih godina ukazivao Areni da pregleda i oceni stanje krovne konstrukcije i glavnih stubova ove najveće sportske hale u Srbiji, što je dužna prema Projektu održavanja. Međutim, kako tvrde iz Instituta, konstrukcija nije pregledana do 2021. godine. Poslednji ovakav dopis Institut je na adresu Arene uputio 15. novembra ove godine u kojem ističu da su već uočena oštećenja konstrukcije krova. Nekoliko dana potom, 19. novembra, na Portalu javnih nabavki osvanula je objava kojom Arena traži izvođača radova za "popravku limenog krovnog pokrivača". Direktor Arene tvrdi da je hala bezbedna i da je pred svaki događaj proverava statičar.
Redakcija N1 došla je u posed dokumenta koji je Institut za materijale i konstrukcije 2018. godine poslao preduzeću „Arena Beograd“ d.o.o. u vezi sa predmetom „Pregled i ocena stanja krovne konstrukcije i glavnih stubova Štark Arene“, u kojem se ukazuje na zapostavljeno održavanje konstrukcije krova koje dovodi u pitanje bezbednost korisnika objekta.
„Nepostupanje u skladu sa Projektom održavanja konstrukcije dovodi u pitanje bezbednost korisnika objekta, za šta projektanti konstrukcije krova i glavnih stubova i odgovorni projektant ne snose odgovornost”, stoji, između ostalog, u ovom dopisu.
Ovaj Institut je, inače, projektant krovne konstrukcije i glavnih stubova Arene i autor Projekta održavanja.
Beogradska arena Foto:TANJUG/ BEOINFOPrema dokumentu u koji je portal N1 imao uvid, Institut se na temu pregleda i ocene stanja krovne konstrukcije i glavnih stubova Beogradske arene ovom preduzeću obraćao u više navrata: 2008, 2016, 2017, 2018. Kako nam je potvrđeno, obratili su im se i 2021. godine, a poslednji put, 15. novembra ove godine.
Institut u dopisu 2018. skreće pažnju Areni na činjenicu da „u proteklih 15 godina nisu obavljeni pregledi i ocena stanja krovne konstrukcije glavnih stubova, iako je to predviđeno Projektom održavanja“.
Konstatuju i da „postoji potreba za hitnim popravkama konstrukcije krova“.
Na pitanje da li imaju saznanja da je u međuvremenu preduzeće Arena Beograd uradilo pregled i ocenu stanja krovne konstrukcije i glavnih stubova u samoj hali, projektantkinja prof. dr Snežana Marinković kaže: „Institut (inače projektant) nije izradio stručno mišljenje o stanju krovne konstrukcije i glavnih stubova Beogradske arene od 2006. Znamo da konstrukcija nije pregledana do 2021. godine, nemamo saznanja da li je Arena Beograd d.o.o nakon toga angažovala neko preduzeće za obavljanje pregleda, osmatranja i ocenu stanja“.
Međutim, direktor Arene Beograd Goran Grbović, tvrdi da je to preduzeće „angažovalo Institut za materijale i konstrukciju koji treba da oceni u kakvom je stanju zgrada“ (RTS, emisija “Oko”, 18. novembar 2024).
Isto je ponovio i u izjavi za N1, iako dostupni podaci sa Portala javnih nabavki to ne ukazuju.
„Pre nego što počne bilo koji događaj u Areni, bilo zabavni ili sportski, nama to odobrava statičar. Kad bi slučajno rekao da ovo nije bezbedno, mi bismo zatvorili Arenu – nebitno koji god da je događaj“, kaže Goran Grbović za portal N1.
Ističe i da Institut za materijale i konstrukcije svake dve, tri godine kontroliše Arenu.
Da li je krov u dobrom ili lošem stanju, ne može da kaže, jer kako navodi – nije građevinac.
Arena Beograd d.o.o je pre nekoliko dana, 19. novembra 2024, objavila javnu nabavku gde je za predmet nabavke navedena „popravka limenog krovnog pokrivača“, što obuhvata „pregled stanja i stanaciju krovne konstrukcije“. Cena je pet miliona dinara, bez PDV.
„Oni će ljudi to pregledati i dobićemo elaborat i taj elaborat će biti dostupan svima, kao što su dostupne javne nabavke, a elaborat će raditi IMK (Institut za materijale i konstrukcije)“, kaže Grbović za N1.
Konstataciju da je taj Institut Areni u više navrata ukazivao na problem sa (ne)održavanjem krova po Projektu održavanja, Grbović nije komentarisao.
„Čekamo firmu koja će proći nabavku, čekamo elaborat i on će biti javno dostupan i to je to“, naveo je.
BONUS VIDEO: Aktivisti i policija na Starom savskom mostu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare