Foto: EPA-EFE/RAPHAEL ALVES

Institut za javno zdravlje Crne Gore uputiće zahtev za pojašnjenje kolegama iz Srbije, nakon što je naša zemlja objavila podatak da je u toku jednog dana izlečeno preko 4 hiljade obolelih od koronavirusa, piše AntenaM.

To je izazvalo nevericu u Crnoj Gori i regionu, imajući u vidu da je pre toga, za dva meseca izlečeno oko 6 hiljada inficiranih, piše AntenaM.

S obzirom na to da se ta statistika direktno tiče i Crne Gore, jer od nje zavisi otvaranje granica sa Srbijom, nadležne u Institutu za javno zdravlje pitali smo da li u nju sumnjaju i da li će Institut zatražiti podatke i pojašnjenja od kolega iz Srbije ili Svetske zdravstvene organizacije.

Pročitajte još:

„Poštujući opšte načelo i preporuke EU da se popuštanje mjera i otvaranje granica mora vršiti postepeno i na osnovu naučno zasnovanih dokaza i činjenica, Institut za javno zdravlje je predložio da se otvaranje crnogorskih granica u drugoj fazi borbe sa COVID-19 vrši ka onim zemljama koje imaju nizak epidemiološki nivo rizika koji je postavljen na 25 aktivnih slučajeva na 100.000 stanovnika.

Na taj način fokus je postavljen na broj trenutno zaraženih osoba u državama čija lista se ažurira jednom sedmično i to petkom.

S obzirom na to da nekoliko država u svijetu ne prijavljuje broj oporavljenih slučajeva, samim tim, za njih nije bilo moguće izračunati broj aktivnih slučajeva te je Institut, preko uobičajenih stručnih kanala zamolio za pojašnjenje kolege u tim državama, kako bi osigurali da svi putnici u međunarodnom saobraćaju imaju jednaku mogućnost da doputuju u Crnu Goru, poštujući gore definisani epidemiološki uslov.

Zahtev za istim pojašnjenjem će biti upućen i Institutu za javno zdravlje Srbije“, saopšteno je Anteni M iz Instituta za javno zdravlje.

Iz Instituta kažu i da je u narednom periodu moguća izmena metodologije:

„Takođe, čekajući jedinstveni stav Evropske unije po pitanju definisanja jasno kvanitifikovanih kriterijuma za otvaranje eksternih granica, vrlo je moguće da će u narednom periodu doći do izmene metodologije kojom se definiše lista država kako bi se u obzir uzela dinamika epidemiološke situacije na terenu, trenutno dostupni zvanični podaci koje države prijavljuju SZO-u i Evropskom centru za kontrolu i prevenciju bolesti ali i ispoštovao koncenzus evropskih država koji će uskoro, nadamo se, biti postignut“, kažu iz Instituta.

Prema najnovijim podacima koji su objavljeni na sajtu covid19.rs, u Srbiji su u poslednja 24 sata potvrđena 82 nova slučaja infekcije koronavirusom, a jedna osoba je preminula.

To što Crna Gora nije otvorila granicu sa Srbijom u toj zemlji dočekano je na nož i doživljeno kao politički potez, iako Srbija nije ispunila osnovni epidemiološki uslov za otvaranje granice.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare