Rekonstrukcija pruge od Novog Sada do granice s Mađarskom finansijski je neisplativa investicija, ali je ekonomski opravdana, što pokazuje rezime Studije izvodljivosti projekta rekonstrukcije, piše Forbes Srbija.
Bez ovog projekta, do 2050. bi se ovom deonicom prevozilo 1,57 miliona putnika godišnje dok bi rekonstrukcija donela 3,7 puta više putnika – tačnije 5,84 miliona. Takođe, i dnevni broj vozova bi bio gotovo dupliran, sa 26 bez rekonstrukcije na 48 nakon modernizacije.
To pokazuje rezime Studije izvodljivosti projekta rekonstrukcije, piše Forbes Srbija, a prenosi 021.rs.
Studiju je izradio Saobraćajni institut CIP za potrebe investitora, odnosno Infrastrukture železnice Srbije. Reč je o jednom od dokumenata koje je Infrastruktura železnice juče objavila na svom sajtu.
Kako se može videti, objava je naslovljena sa „Dokumenta u vezi sa padom nadstrešnice“. Najveći deo dokumentacije čine grupe projekata – arhitekture, mostova, gornjeg i donjeg stroja pruge, drumskih saobraćajnica, instalacija, zaštite od požara, kao i studije (saobraćajna, studija izvodljivosti i studija o proceni uticaja na životnu sredinu). Tu su i Aneksi 1 i 2 komercijalnog ugovora s kineskim izvođačima, lokacijski uslovi, izveštaj o stručnoj kontroli koji je uradila Republička reviziona komisija i ugovor CIP-a i Infrastrukture o izradi Idejnog projekta.