Informacije o sistemu ulaska i izlaska (EES), koji će uskoro biti primenjen na spoljnim granicama Evropske unije, od sada su dostupne na srpskom jeziku, saopštila je danas Misija EU u Srbiji.
Građani Srbije će u većini slučajeva biti podložni ovom sistemu kada prelaze granice EU i sada mogu da dobiju pojašnjenja o tome kako će se odvijati proces kada počne primena na linku https://europa.rs/sistem-ulaska-i-izlaska-ees/.
Ova i dodatna pojašnjenja su takođe dostupna na zvaničnom sajtu EES-a https://travel-europe.europa.eu/ees_en.
Veb stranica će se ažurirati kako budu dostupne nove informacije.
Ovaj sistem se razlikuje od Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji će stupiti na snagu kasnije i zahtevaće od zainteresovanih putnika da popune kratak formular.
EES sistem treba da stupi na snagu 10. novembra, dok će kasnije uslediti naredni korak, sistem ETIAS, koji će oživeti sledeće godine, a koji se odnosi na dobijanje odobrenja za ulazak u 30 evropskih država za ljude iz 60 zemalja zemalja, čijim državljanima nije potrebna viza za ulazak u EU.
Sistem EES biće automatizovani IT sistem za registrovanje putnika iz trećih zemalja, kako onih koji imaju vize za kratkoročni boravak, tako i putnika kojima ne treba viza, i to svaki put kada pređu spoljnu granicu EU.
Ovaj sistem registrovaće ime osobe, vrstu putne isprave, biometrijske podatke, kao što su otisci pristiju i snimljene fotografije lica, datum i mesto ulaska i izlaska iz EU, uz, kako je ranije objavila Evropska komisija na svom sajtu, puno poštovanje osnovnih prava i zaštite podataka.
EES će na taj način zameniti trenutni sistem ručnog pečatiranja pasoša, za koji se navodi da oduzima mnogo vremena, a ne pruža pouzdane podatke o graničnim prelazima niti omogućava sistemsko sistematsko otkrivanje prekoračenja dozvoljenog boravka.
Sistem će, takođe, registrovati slučajeve odbijanja ulaska u EU.
Evropski sistem putnih informacija i odobrenja (ETIAS), koji bi trebalo da počne da se primenjuje od 2025. godine, sistem je dobijanja putnih dozvola za državljane kojima nije potrebna viza za putovanje u 30 evropskih država radi kratkoročnog boravka.
Putnici će morati da se prijave da dobiju odobrenje za putovanje tako što će popunjavati obrazac preko sajta ETIAS-a ili mobilne aplikacije, a podnošenje zahteva za ETIAS putnu dozvolu koštaće sedam evra.
ETIAS putne dozvole su povezane sa pasošem putnika i važiće do tri godine ili do isteka pasoša.
Uz važeću ETIAS dozvolu za putovanje, putnici će moći da ulaze na teritoriju evropskih zemalja koje će primenjivati ovaj sistem koliko god često žele radi kratkoročnog boravka, što obično znači do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana.
ETIAS, međutim, ne garantuje ulazak u određenu zemlju pošto će graničari, kada putnik stigne na određenu destinaciju, tražiti da pokažu pasoš i druga dokumenta i proveriti da li ispunjavaju uslove za ulazak.
***
BONUS VIDEO – Evropska unija ne uvodi vize: Kako ući u EU od novembra – korak po korak
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare