Kao bomba je odjeknula vest da se školska godina za sve đake osnovnih i srednjih škola završava 6. juna. Iznenadili su se prosvetni radnici, đaci, ali i njihovi roditelji koji se danima hvataju za glavu šta će biti sa uspehom dece. Mnogi nastavnici zakazali su provere znanja učenika za sledeću nedelju, deca još uvek nisu ni počela da uče, a već danas moraju da se zaključe ocene. Pitali smo jednu beogradsku školu kako će organizovati nastavu posle 6. juna s obzirom da je prema Odluci Vlade svakoj školi ostavljena mogućnost da nastavi da radi do 20. juna, za učenike koji to žele. Pitali smo i učiteljicu da li su deca "pod pritiskom" zbog cele situacije, ali i šta na sve ovo kažu roditelji.

Vlada Srbije je, nakon tragedija koje su duboko pogodile čitavo društvo, donela odluku da se školska godina završi 6. juna u svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji. Prema toj odluci, škole mogu da nastave da rade do 20. juna, za učenike koji to žele.

U tom periodu mogu se realizovati dopunska, dodatna i pripremna nastava, nastava u prirodi, kao i drugi oblici obrazovno-vaspitnog rada, sa ciljem podsticanja socijalnih i emocionalnih veština učenika i aktivnosti na teme tolerancije, empatije, zajedništva, podrške i zahvalnosti.

Foto: Nova.rs

Direktorka beogradske Osnovne škole „Ratko Mitrović“ Svetlana Milutinović objašnjava za Nova.rs kako će izgledati nastava u njihovoj školi, kao i na koji način će učenici moći da poprave svoje ocene.

„Sva deca će biti ocenjena do 6. juna. Imaće predlog zaključne ocene. Ako nema dovoljan broj ocena, nastavnik može iz pedagoške sveske gde vodi formativne ocene, da napravi sumativnu ocenu. Juče su mi kolege rekle: Direktorka, možemo pet-šest ocena da izvučemo iz formativnih, to je najmanji problem. Jer, oni ne ocenjuju samo pismenu vežbu i usmeni odgovor učenika, nego razne aktivnosti dece u toku godine. Tako da su oni ustvari iz svojih pedagoškoh sveski uzeli sve formativne ocene, napravili su jednu ili dve sumativne, to će biti upisano u dnevnik i oni će danas dati deci predlog zaključne ocene“, ističe direktorka.

Svetlana Milutinović Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Kako dalje navodi, nastavnici će danas u dnevniku zvanično zaključiti samo petice jer se, naravno, niko neće žaliti na peticu, dok će sve ocene koje su manje od pet, detetu biti rečene i na njemu je da odluči da li želi da ih popravi ili ne.

„Na detetu je da samo odluči da li želi da odgovara za veću ocenu, da li može da se spremi za tu ocenu, da li zna gradivo, a nastavnici će sa svakim učenikom koji želi da popravi ocenu, da se dogovori za termin u terminu redovnog časa, kada bi on i bio po rasporedu“, kaže direktorka Milutinović.

Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Prema njenim rečima, raspored u ovoj školi se neće menjati s obzirom da osmaci ionako od danas dolaze na pripremnu nastavu za prijemni ispit. Ostali učenici koji su se prijavili da će dolaziti u školu, imaće određene aktivnosti.

„To će uglavnom biti radionice, dodatna nastava, slobodne nastavne aktivnosti, sekcije. Dakle, nastavnici će se baviti decom na taj način, a ko želi da popravi ocenu, on će imati mogućnost da ili usmeno ili pismeno pokaže svoje znanje. Ako pokaže znanje, dobiće ocenu koju je želeo, a ako ne bude znao, ostaće ocena koja je predložena za zaključnu. Nećemo zaključivati ocene deci od prvog do sedmog razreda, oni će imati predlog zaključne ocene i oni mogu da poprave ocenu. A osmaci danas imaju poslednji nastavni dan, oni su već imali informaciju kada im se završava školska godina jer inače ranije završavaju“.

Pročitajte još:

Tim za obezbeđivanje kvaliteta i razvoj ustanove u ovoj školi je odmah po saznanju o Odluci Vlade, održao sastanak na kom su članovi napravili obaveštenje za nastavnike i roditelje.

„To je zapravo uputstvo za nastavnike, da im razjasnimo kako će izgledati aktivnosti u školi od srede, a obavešteni su i roditelji. Veliki broj roditelja se opredelio da im deca dolaze u školu do 20. juna. Većina đaka prvog razreda dolaziće u školu i u četvrtom razredu ima dosta njih koji će takođe dolaziti. Šestaci i sedmaci neće dolaziti, osim onih koji žele da poprave ocenu. Mlađi razredi hoće, jer mi faktički čuvamo tu decu. Jedan roditelj mi je rekao da su on i supruga isplanirali da im deca idu u školu do 20. juna. Razumemo sve roditelje koji su tako planirali jer 20. jun jeste bio regularni termin završetka školske godine. Bolje da su deca sa nama, sa stručnim licima koja se bave decom, nego da su sama kod kuće, da čačkaju telefone i gledaju televiziju i emisije koje nisu primerene za nih“, ističe naša sagovornica.

Osnovna škola Ratko Mitrović Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Učiteljica Vesna Jerotijević koja uči đake drugog razreda u jednoj školi u Čačku, ne krije ogorčenost zbog ove iznenadne odluke Vlade.

Ipak, poručuje da je u celoj situaciji najvažnija organizovanost i pribranost, kako deca ne bi osetila „da nešto ne štima“.

„Ne sumnjam da će u svim školama u Srbiji prosvetni radnici izaći deci u suret i omogućiti im da poprave ocene. Pokazalo se da osim roditelja i nas, o ovoj deci nema ko da brine. Situacija je haotična, pritisak i tenzije su ogromni, kako na roditelje i učenike, tako i na prosvetne radnike jer zamislite nešto za šta ste imali tri nedelje da priredite, da sumirate rezultate rada i da zaključite ocene, sada vam ad hok saopštavaju da ćete sve to morati za tri dana“, ističe ova učiteljica.

Vesna Jerotijević Foto: Ljubica Sokić/nova.rs

Dodaje da se frustracije i brige prosvetnih radnika, nažalost, prelivaju na decu.

„To sam odavno primetila. Ključno je ostati smiren i pribran jer će pribranost prosvetnih radnika apslutno omogućiti deci da smireno i zadoovljno završe ovu neregularnu školsku godinu. Bilo je, naravno, planiranih pismenih vežbi, odnosno godišnjih provera znanja koje se obično daju u tom periodu. One će izostati, ali će svakako poslužiti za učenike koji žele da poprave ocenu. Ko želi da dođe, radiće test i na osnovu njega će popraviti ocenu“, kaže učiteljica dodajući da, ako je u roku od tri dana donet dekret da se završi školska godina i da se samim tim obesmisli posao prosvetnih radnika i dečiji rad, onda se ide i na to da se obesmisli zaključna ocena.

„Prvi put u istoriji se desi da Vlada raspusti jednu školsku godinu, završi i proglasi raspust. Pokazalo se kroz istoriju da su se takve Vlade saplitale i padale na prosvetnom sistemu. I ovde su se upravo sapleli. Stiglo je saopštenje da se školska godina završava, ali nije stiglo obrazloženje. Dobili smo oskudni proces postupanja u takvoj situaciji, da možemo biti do 20. juna, da možemo organizovati dodatne aktivnosti… Sve možete, ali ništa ne morate, tako da će se prosvetni radnici verovatno organizovati onako kako se budu dogovorili sa decom i njihovim roditeljima“, navodi naša sagovornica.

Foto: Shutterstock

A šta kažu roditelji

Dragana Soćanin je majka jednog gimnazijalca kom je, kako ističe za naš portal, danas poslednji školski dan.

„Moj sin nema problema sa zaključivanjem ocena, njega ovo ne pogađa lično, jer su mu ocene donekle kristalno jasne i zaključene. Jer, ipak, već negde u maju, đaci u skoro svim školama imaju dovoljan broj ocena. Mi smo dobili informaciju da će škola raditi po ustaljenom rasporedu i nakon 6. juna za svu decu koja žele da poprave ocenu. Prvo će se uraditi predlog ocena koje bi bile zaključene, a onda će svako imati priliku da popravi. Deluje mi da je to fer, čak su deca dobila i i neke termine po grupama iz određenih predmeta kada bi mogli da poprave ocene, ali nemamo pojma kako će ta realizacija izgledati“, objašnjava ova majka.

Dragana Soćanin Foto:Nova S

Dragana dodaje da je ova Odluka Vlade, kako se čini, najviše pogodila decu koja imaju negativne ocene.

„Uvek ima tih nastavnika koji žele da budu popularni po broju negativnih ocena. I to jeste generalni problem. Mislim da nastavnici u školama ne razumeju da je poenta da nauče dete, a ne samo da procenjuju i da dele negativne ocene, da dokazuju kako deca ne mogu da dosegnu taj neki njihov nivo koji su oni zamisli za dovoljnu ocenu. Ima nastavnika koji su stroži, ali oni mogu da budu veoma posvećeni deci i da zaista ulažu vremena u predavanje, i da onda očekuju taj minimum. Možda su oni teži na peticama, ali su za neku dvojku u redu. Ali ima i onih kojima je poenta da dele jedinice i to se tačno vidi po školi, odnosno da je to problem na nivou cele škole, a ne odeljenja“.

Gordana Plemić iz Udruženja „Roditelj“ navodi za naš portal da je prethodnih dana bilo različitih mišljenja roditelja o kraju školske godine.

„Čujem od njih da traže informaciju šta i kako može da se uradi, a da im deca ne budu oštećena u ocenjivanju. Oni traže dodtane informacije, njima je sada škola jedini izvor, zapravo i mediji, gde mogu da saznaju šta će i kako će se dalje dešavati. Roditelji traže informaciju svako za svoj slučaj, kako da dete popravi ocenu, kada, različito je kod maturanata i kod ovih mlađih. Nije lako, sve je nekako brzo i nesigurno“, ističe Plemić.

Škole dele upitnike roditeljima da se izjasne

Iz Vlade je poručeno da škole najkasnije do 20. juna mogu da održavaju vannastavne aktivnosti koje između ostalog podrazumevaju i nastavu u prirodi.

Prema upitniku koje su poslale neke škole, roditelji imaju tri opcije.

Oni mogu da se izjasne da njihovo dete nakon 6. maja neće pohađati školske aktivnosti, da će dolaziti samo u slučaju da je potrebno da poprave ocene, a prema rasporedu koji odredi nastavnik ili da će svakodnevno pohađati aktivnosti (dopunsku, dodatnu nastavu, pripremne aktivnosti za učenike osmog razreda, edukativne radionice) u školi do 20. juna.

BONUS VIDEO: Kraj školske godine 6. juna za sve đake: Da li je to ispravna odluka?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare