Savski most Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Dugo najavljivana demontaža Starog savskog mosta zakazana je za sutra, 2. novembar, a građani koji se protive njegovom rušenju sinoć su organizovali i veliki protest. Neki od njih su i prenoćili u obližnjem parku. Zlatko Crnogorac iz Inicijative "Most ostaje" je za portal Nova.rs govorio o dozvolama i dokumentima koje vlasti, kako kaže, nisu objavile, a koje su neophodne kako bi se izgradio novi savski most.

Gradske i repoubličke vlasti odlučne su u nameri da na mestu Starog savskog mosta podignu novi most. Iako se veliki broj građana tome protivi, oni su izdali građevinsku dozvolu, koja se može videti i na sajtu APR-a, odnosno u Centralnoj evidenciji objedinjenih procedura. Resorni ministar Goran Vesić rekao je da je doneto rešenje o rušenju, ali ga nije dao na uvid javnosti, a naš sagovornik navodi da taj dokument nije jedini koji nedostaje.

„Fali konkretno rešenje o uklanjanju mosta. Kao što je potrebna građevinska dozvola za gradnju, potrebna je i za rušenje. Kada se ruši neki objekat pogotovo ove veličine – potrebna je građevinska dozvola, a nju izdaje Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ono je navodno izdalo tu dozvolu ali je niko nije video, a oni su dužni da to objave na Centralnoj evidenciji objedinjenih procedura“, kaže Zlatko Crnogorac.

On navodi da dalje, na osnovu te dozvole, postupaju svi „potčinjeni subjekti“.

Zlatko Crnogorac, gost, emisija Dnevnik
Zlatko Crnogorac Foto: Nova

„Tu mislim na Direkciju za javni prevoz, Sekreterijat za saobraćaj… Na taj dokument bi oni trebalo da se pozovu da bi doneli odluku o obustavljanju saobraćaja bilo javnog – u smilsu tramvaja, ili putničkog – u smislu privatnih vozila. Sve to što se radi, radi se bez tog krovnog papira – dozvole za rušenje“.

On kaže da ta dozvola postoji u rečima i govorima ljudi iz vlasti, ali da je oni nisu objavili tamo gde treba.

Da je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture 19. oktobra izdalo rešenje o građevinskoj dozvoli za izgradnju novog Savskog mosta u Beogradu, rekao je ministar građevinarstva Goran Vesić tog dana, kada je izjavio i da je 19. septembra izdato rešenje o uklanjanju Savskog mosta.

On je rekao da je sada na gradskoj vlasti da započne sa uklanjanjem starog i izgradnjom novom mosta.

Foto:TANJUG/ MGSI/ PREDRAG MITIĆ,

Kao neosnovane je odbacio kritike da ministarstvo na čijem je čelu nije objavilo rešenje o uklanjanju mosta u Centralnoj evidenciji objedinjene procedure, jer na to, kako kaže, nije ni bilo obavezno. Javnost ga do danas, međutim, nije videla, a razlozi za to su nejasni.

Saobraćajni elaborat

Zlatko Crnogorac je takođe dodao da nije objavljen saobraćajni elaborat, drugi, kako kaže, bitni dokument koji se obavezno radi kada se onemogućuje saobraćaj na nekom mestu.

„Trebalo je da bude obnarodovano – da se objavi saobraćajni elaborat o uklanjanju mosta, jer kada se radi neka javna manifestacija – recimo biciklijada na Terazijama, onda se radi saobraćajni elaborat koji govori o tome da će se na određenim ulicama postaviti prepreke koje će onemogućiti saobraćaj. Ovde konkretno ne postoji ni dozvola, ni saobraćajni elaborat, ni građevinski elaborat, čak nije objavljeno po onoj poslednja novini u zakonu, Uredbi o upravljanju otpadom – gde će se građevinski otpad, koji budu proizveli tako što demontiraju ili ruše most, transportovati… Ništa od toga se ne zna“, objasnio je Zlatko Crnogorac iz Inicijative „Most ostaje“.

Punkt kod Starog savskog mosta

Aktivisti su u četvrtak protestovali, a nakon tog velikog skupa prenoćili u parku, gde su napravili, kako su rekli, punkt.

Crnogorac dodaje da će ostati na punktu do trenutka dok to bude imalo smisla, a da se smisao već u velikoj meri gubi u trenutku kada vlast bude obustavila saobraćaj.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„U tom trenutku je most već blokiran. Mi ćemo pokušati da sprečimo zatvaranje kroz postavljanje prepreka. Obično kad se ovakve stvari rade onda se postavljaju betonske prepreke da bi ekipe koje demonitraju most mogle na miru da rade. Mi ni ne znamo tačno kako oni misle to da rade da bi znali kako da odreagujemo. Možemo da sklonimo građevinsku ogradu ako je donesu, možemo da stanemo ispred šlepera, ali to su sve neke stvari koje su linija manjeg otpora a ono što je potencijalno sledeći korak je blokada Bulevara Vudroa Vilsona – to je jedna od alternativa“, rekao je aktivista o potencijalnim sledećim koracima Incijative.

On kaže da aktivisti nemaju saznanja o tome šta su konkretni koraci vlasti u ovom slučaju.

Demontaža Starog savskog mosta

Od subote, 2. novembra, kako je zvanično najavljeno, počinju pripremni radovi na demontaži Starog savskog mosta, a od tog datuma biće obustavljen saobraćaj na mostu i počeće isključenje i uklanjanje instalacija.

Nakon toga sledi skidanje šina i uklanjanje kolovoza i na kraju rasklapanje i sklanjanje noseće i glavne konstrukcije. Zbog toga će se promeniti režim saobraćaja i rad linija javnog prevoza, navodi se u saopštenju Sekretarijata za javni prevoz.

Pročitajte još:

Pre svega, tramvajske linije se izmeštaju na trasu preko Mosta na Adi, zbog čega će važiti poseban režim rada linija javnog prevoza.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio da se, koliko on zna, demontaža Starog savskog mosta obavlja po zakonu i da u tome nema ništa nelegalno, kao što tvrde aktivisti.

On je ranije rečima „ako Bog da“ najavio za početak novembra zatvaranje Savskog mosta i to za železnički saobraćaj, nakon što je autobuski prethodno već obustavljen. Tramvaji bi preko ovog mosta trebalo da prestanu da saobraćaju 2. novembra, dok su autobusi Gradskog saobraćajnog koji su ranije prelazi preko ovog mosta, već preusmereni na Brankov.

Kako su ranije mediji pisali, rasklapanje konstrukcije, sečenje i rušenje stubova trajaće do oktobra 2026. godine.

Aleksandar Šapić Foto: Zoran Mrđa/FoNet

Delovi starog Savskog mosta će najverovatnije privremeno biti smešteni na prostor između Brankovog i Savskog mosta, na kom sad mašine pripremaju teren. Uklanjanje starog prelaza nad Savom, dugačkog 400 metara, kako tvrdi gradska vlasti, deo je projekta koji obuhvata gradnju novog mosta na istom mestu, kao i izgradnju tunela od Ekonomskog fakulteta do Bulevara despota Stefana.

Sam Šapić je ranije najavio da između Zemunskog keja i Velikog ratnog ostrva treba da postoji pešačko-biciklistički most, da ne zna da li će to biti Stari savski most, ali da Grad nema ništa protiv.

Pravdajući ideju o uklanjanju ili, kako je to najpre predstavljeno, rušenju mosta, Aleksandar Šapić je Savski most nazivao „nacističkim“ i onim koji nema nikakvu kulturno-istorijsku vrednost.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare