Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević, Foto Slavica Panić

Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević kasno večeras obratila se javnosti i saopštila da će deponija Duboko biti zatvorena. U svom obraćanju je iznela kako je vlast „još jednom, po ko zna koji put“ pokušala da razgovara sa predstavnicima građana „Da (ne)dišemo Duboko“ ali da nisu uspeli da nađu zajednički dogovor.

„Nismo uspeli da nađemo rešenje, odnosno nismo bili na istim talasnim dužinama. Ja danas, odnosno večeras obaveštavam Vladu Republike Srbije, Ministarstvo zaštite životne sredine i ministarku Irenu Vujović, da obustavi realizaciju projekta proširenja dela deponije Duboko, projekta vrednog 30 miliona evra i ulaganje u savremeni regionalni centar,  jer to ne žele građani Užica. Kao neko, ko pre svega odgovorno obavlja svoju funkciju, ne želim da se desi ni jedan jedini incident. Ne želim da građani blokiraju i da provode svoje vreme u kontejneru, na mestu gde taj kontejner stoji pet meseci“, kazala je večeras u prostorijama deponije Duboko gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević.

Pročitajte još:

Dodaje da nije bilo potrebe da građani ni do sada budu na blokadama jer je dogovor da samo deponovanje smeća iz grada Užica bude na deponiji, da su taj dogovor ispoštovali i da ostalih osam gradova i opština, osnivača, nisu deponovali tu otpad.

„Mi smo razgovarali i napravili dogovor pa će smeće iz Užica biti transportovano u Lapovo. Ono što građani Užica moraju da znaju je da će na taj način odlaganje otpada koštati mnogo više nego što je to bilo do sada a to će se itekako odraziti na njihove račune. Uz podršku resornog ministarstva i nadležnih institucija u prethodnom periodu uradili smo sve što je bilo u našoj moći, i na sanaciji požara i na pribavljanju neophodnih dozvola. Pokušali smo da ispravimo i greške iz prošlosti kada je centar i osnovan i deponovanje otpada rešimo na jedan kvalitetan i dugoročan način a vratili smo se dva koraka nazad. Tu cenu ćemo platiti verovatno svi“, tvrdi gradonačelnica tokom čijeg mandata deponija Duboko u Užicu nema zakonske osnove za rad ali je ipak, mimo zakona radila, pod okriljem svih devet osnivača i Republike Srbije.

Na kraju svog obraćanja medijima, sa kojima danas nije želela da razgovara, gradonačelnica je javnost podsetila i na zaposlene a ne one koji su godinama loše upravljali ovim preduzećem i doveli ga do pretvaranja u ekološku bombu koja truje sve oko sebe.

Tako je podsetila i na propušteni projekat izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda koje nije bila u stanju da sprovede vlast na čelu sa Srpskom naprednom strankm pre oko deset godina što su osporavali i građani predvođeni sadašnjim koalicionim partnerima ali i sadašnjim naprednjačkim kadrom koji zauzima rukovodeće funkcije u gradu.

Sa druge strane, gradonačelnica se nije osvrnula na nikada izgrađeno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda na telu deponije Duboko, čiji nedostatak je prouzrokovao trovanje vode sliva Zapadne Morave.

Gradonačelnica je još dodala da je doneta odluka najbolje rešenje i da svi koji su je doneli iza tih reči stoje.

Udruženje građana „Da (ne) dišemo Duboko pozdravlja odluku za koju se zalažu mesecima ali zbog današnjih dešavanja, nemaju apsolutno poverenje u izrečeno,

Na blokadama će ostati sve dok nadležne institucije na čelu sa Vladom Srbije i Ministarstvom zaštite zvanično i pisano ne potvrde tu odluku i dok ne ne predstave plan rekultivacije postojećeg tela deponije.

Bonus video: Dve osobe uhapšene na protestu u Užicu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare