Udruženje građanska čitaonica „Libergraf“ iz Užica, Osnovnom javnom tužilaštvu u ovom gradu, podnelo je dve krivične prijave protiv MHE „Ravni“ d.o.o.Beograd. Prva prijava podneta je zbog postojanja osnova sumnje da je ovo privredno društvo izvršilo krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti. Drugu prijavi „Libergraf“ je podneo zbog postojanja osnova sumnje da je izvršeno krivično delo oštećenja životne sredine.
Kako u tvrde u „Libergrafu“, ovo udruženje je prikupilo brojne dokaze koji ukazuju na postojanje osnova sumnje da je privredno društvo MHE „Ravni“ d.o.o. Beograd izvršilo krivično delo oštećenje životne sredine iz člana 264. stav 1 Krivičnog zakonika po kome onom ko krši propise, iskorišćavanjem prirodnih bogatstava, izgradnjom objekata, izvođenjem radova ili na drugi način izazove oštećenje životne sredine, u većoj meri ili na širem prostoru, preti kazna do tri godine zatvora.
„Postoje osnovane sumnje da je prijavljeno privredno društvo u svojstvu investitora u vremenskom periodu od izdavanja navedene dozvole 15.12.2016. godine do dana podnošenja ove prijave, na širem području reke Prištavice, koja je prirodno mrestilište i stanište strogo zaštićenih vrsta riba, kršeći propise izvođenjem radova na izgradnji MHE “Ravni”, izazvalo oštećenje životne sredine na širem prostoru. Devastirano je rečno korito, čime je narušen prirodni ambijent, uništavao je floru i faunu, što je za posledicu imalo nestanak živog sveta reke Prištavice”, rekao je predstavnik “Libergrafa” Vladan Sinđić pre podnošenja prijave.
Sinđić kaže da su tako prekršene odredbe Zakona o zaštiti prirode, Zakona o vodama kao i Zakona o planiranju i izgradnji.
Drugu krivičnu prijavu “Libergraf” je podneo zbog postojanja osnova sumnje da je privredno društvo MHE “Ravni” izvršilo krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti iz člana 221.stav 1 Krivičnog zakonika.
“Postoje osnovi sumnje da je prijavljeno privredno društvo u svojstvu investitora, u nameri da sebi pribavi protivpravnu imovinsku korist, lažnim prikazivanjem i prikrivanjem činjenica dovelo u zabludu Gradsku upravu za urbanizam i time ovaj državni organ naveo da izda Rešenje kojim se menja pravosnažno rešenje o građevinskoj dozvoli, a investitoru odobrava izvođenje radova suprotno Vodnim ulovima izdatim od strane “Srbijavoda” kao i u Ugovoru o ustanovljenju prava stvarne službovnosti na vodnom zemljištu u javnoj svojini Republike Srbije sve na štetu imovine Republike Srbije koja se ogleda u uništavanju rečnog korita i okolnog vodnog zemljišta koje je prouzrokovano navedenim nezakonitim postupanjem prijavljenog investitora”, tvrdi Sinđić.
On dodaje da je investitor, pre izdavanja Upotrebne dozvole, trebao da pribavi izveštaj Tehničke komisije, da je izvedeno stanje na izgradnji objekta jednako projektovanom. Međutim, kako kaže, izvedeno stanje je bilo suprotno od projektovanog te je investitor, navodeći dve izmene u građevinskoj dozvoli, na dve parcele kroz izmenjenu dozvolu izmenio i trasu cevovoda.
U “Libergrafu” tvrde da je protivzakonitim postupanjem MHE zacevljeno oko 2,7 km reke Prištavice a u dužini od oko 80 metara cevovod postavljen direktno u rečno korito, što je suprotno izdatim vodnim uslovima koji zabranjuju projektovanje i izgradnju cevovoda u koritu reka velikih voda. Ta nepravilnost je, po njihovim tvrdnjama zabeležena i u zapisniku vodnog inspektora koji je obišao teren. Ta situacija je navodno obrazložena Ugovorom o korišćenju vodnog zemljišta sa Srbijavodama, što opet, kako tvrdi Sinđić, ne dozvoljava kršenje vodnih uslova.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: