U Osnovnom sudu u Užicu danas je održana glavna rasprava po tužbi građana Užica protiv JKP RCUO "Duboko" i Grada Užica. Udruženje građana "Da (ne) dišemo Duboko" od suda je zatražio izdavanje privremene mere o zatvaranju deponije Duboko. Saslušane su sve tri strane, a izjašnjenje suda očekuje se u roku od osam dana. Prema rečima pravnog punomoćnika tužilaca, zastupnici tuženih nisu izneli ni jedan pravni argument kojim bi se osvrnuli na dati predlog opravdanosti zahteva privremene mere.
Predmet tužbenog zahteva građana je otklanjanje izvora opasnosti i izricanje rivremene mere za šta su, pozivajući se na odredbu čl. 449 ZIO, priložili sve potrebne materijalne dokaze. Kao osnovni dokaz navode činjenicu da JKP RCUO „Duboko“, od 2022.godine ne poseduje ni jednu zakonom propisanu dozvolu za obavljanje delatnosti.
„Mi smo predložili veči broj dokaza, to su relevantne ustanove kao što su Zavod za javno zdravlje Užice koji je ispitivao stanje vode. Priložili smo krucijalni dokaz stalnog sudskog veštaka iz oblasti zaštite životne sredine a koji je na nedvosmislen način rekao i ukazao da prema stanju na licu mesta i svim dokazima, jasno proizilazi indicija da se delatnost JKP RCU ‘Duboko’ obavlja bez regularne dozvole Ministarstva zaštite životne sredine“, kazao je za Nova.rs punomoćnik tužilaca Dejan Mraković.
Kako punomoćnici prvooptuženog i drugooptuženog nisu želeli da govore za Nova.rs, Mrakovića smo zamolili da prokomentariše navode odbrane obe strane, kao što je činjenica da se otpad trenutno ne odlaže na telo deponije. Pri tom ne navodeći razlog da se otpad ne deponuje zbog blokade građana, već prezentovanja u smislu sopsvene i samoinicijativne odluke svih osnivača preduzeće.
„Ta odluka u pravnom delu nema neki poseban značaj za donošenje odluke o privremenoj meri. Sud treba da ima prvenstveno u vidu, o čemu se zastupnik prvotuženog izjasnio i učinio nespornim, da se određene aktivnosti i poslovi ne obavljaju. To argumentuju činjenicom da imaju 83 zaposlena i da će ti ljudi ostati bez posla ako bi sud usvojio privremenu meru. To govori da postoje određene aktivnosti koje opravdavaju zahtev za privremenom merom“, smatra Mraković.
„Prosto je neverovatno da se privredna delatnost ovog tipa, gde su uložena ogromna sredstva, sada organizuje i sprovodi faktički i dalje, bez zakonom dobijene dozvole od resornog ministarstva. Prosto je neshvatljivo pasivno držanje nadležnih inspekcijskih organa, pre svega mislim na one sa lokalnog nivoa grada Užica i republičke organe koji su jednostavno sve građane-tužioce i doveli u nužnost da moraju da traže adekvatnu sudsku zaštitu. Ona je jedina zaštita njihovih prava u cilju zaštite ekologije, života, zdravlja i prostora na kome egzistiraju sa svojim porodičnim domaćinstvima“, dodaje Mraković.
Pravni zastupnici tuženih su pozvali sud da privremenu mera ne usvoji, bez obzira što ne postoji zakonski ni pravni osnov da se delatnost obavlja. Advokata Mrakovića smo pitali da li je to poziv na dalje kršenje zakona i to od institucija.
„Zastupnici prvotuženog i drugotuženog nisu imali ni jedan pravni argument sa kojim bi se osvrnuli u odnosu na dati predlog opravdanosti usvajanja privremene mere. Svi pravci i sva njihova pravna argumentacija je bila nešto što se odnosi na nešto drugo a ne na ono što je predmet ročišta“, zaključuje Mraković.
Odbrana tuženih se pozvala i na nenadležnost Osnovnog suda u ovom postupku. Mraković smatra da je takav prigovor neosnovan u celini jer član 156 Zakona o obligacionim odnosima, jasno daje za pravo svakom pojedincu ili određenom broju lica, da trže sudsku prioritetnu zaštiti, što i jeste predmet ovog slučaja, za otklanjanje izvora opasnosti u slučaju ugrožavanja zaštite životne sredine.
Odluka suda po ovom postupku, koji vodi sudinica Dušica Mićić, očekuje se u zakonom propisanom roku od osam dana.
***
BONUS VIDEO – Šta je obeležilo blokadu užičkog smeća koje je krenulo na deponiju Duboko?