Foto: BETAPHOTO/VLADA SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC/DS

Ušli smo u mirniju fazu epidemije. Ipak, još uvek postoje čepovi gde virus može brzo da se proširi, kao što su gerontološki centri, ukazao je epidemiolog dr Predrag Kon.

„Najnoviji podaci o broju i stanju obolelih od kovida 19 ohrabruju“, rekao je dr Predrag Kon za RTS.

On ističe da se tome težilo i da sada možemo malo da se obradujemo, ali da se još uvek ne smemo opuštati.

Kada je reč o navikama za budućnost, Kon je rekao da je pranje ruku i korišćenje dezinfekcionih sredstava nešto što ćemo morati da nastavimo da radimo. Takođe, naglašava da je važna i fizička udaljenost i izbegavanje nepoznatih kontakata.

„Moraćemo da uđemo u prelazni period u kojem ćemo nositi maske u zatvorenom prostoru“, rekao je Kon.

Govoreći o javnom saobraćaju, Kon je rekao da su jasno razrađene mere i da će, na primer, u Beogradu u početku javni prevoz koristiti samo zaposleni.

„To omogućuje da se smanji broj korisnika i da bude vrlo kontrolisana upotreba saobraćaja, što je bitno u samom početku“, rekao je epidemiolog Kon.

Ističe da su preporuke konkretne i za ostale delatnosti.

Kako navodi, aviosaobraćaj mora da se otvori i to je izazov, pošto još uvek nije jasno da li će se primenjivati mere karantina ili samoizolacije.

Na pitanje kada će epidemija proći, Kon je rekao da je ovaj talas pri kraju, i da će se naredne dve nedelje smanjivati aktivnost virusa, a posle će se pojavljivati pojedinačni slučajevi.

Kon poručuje da je Srbija sada neuporedivno spremnija za eventualni drugi talas i da će testiranje imuniteta tokom leta dati odgovore o pripremama za jesen i zimu.

Rekao je da je najveći izazov tokom ovog talasa bio sprovođenje mera socijalnog distanciranja i da je u tome pomoglo uvođenje vanrednog stanja.

„Da izdržimo još ovih nekoliko nedelja i da se poštuju ove mere, jer su one za sve nas“, poručio je Kon.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar