Protest "Bitka za Staricu", na koji je pozvala opoziciona koalicija Moramo-Zajedno, počeo je ispred sedišta predsednika Srbije Aleksandra Vučića na Andrićevom vencu u Beogradu.
Iako je bilo najavljivano da će protest biti održan ispred Skupštine Srbije, građani su uputili ka Vučićevom kabinetu.
Protestu prisustvuju poslanici koalicije Aleksandar Jovanović Ćuta i Nebojša Zelenović.
Građani su se okupili ispred Doma Narodne skupštine, odakle su Pionirksim parkom došli ispred zgrade Predsedništva gde su, blokirajući saobraćaj u delu ulice Kralja Milana, uz zviždanje i uzvike „Ne damo Staricu“ poslali poruku da neće odustati od zahteva da se obustave radovi na toj planini.
Kopredsednik Zajedno Nebojša Zelenović kazao je agenciji Beta da očekuje da se tema „razaranja“ u okolini Majdanpeka dovede na najviši nivo i da će poslanička grupa „Moramo – Zajedno“ otvoriti tu temu u skupštini.
Kako je kazao, poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta kao predsednik Odbora za zaštitu životne sredine insistiraće na tome.
„Nemamo mi ništa protiv rudarenja, mi imamo veliki problem sa tim što se ovde ne poštuju zakoni. Ne poštuju se zakoni koji se tiču imovine, ne poštuju se zakoni koji se tiču rudarenja. Ta planina (Starica) je uzurpirana bez dozvola, a pored toga je dozvoljeno Kinezima da rade intenzivno rudarenje i da za sedam godina iscrpe rezerve na tom mestu i ostave pustoš“, kazao je Nebojša Zelenović.
On je naglasio da ta stranka nema ništa protiv rudarenja koje je u skladu sa propisima Evropske unije.
„Ovakva ruda se na takvim lokacijama rudari 50, 60 ili 70 godina, a kod nas će to biti za sedam“, rekao je Zelenović.
Dodao je da je današnji protest prvi u nizu protesta za očuvanje planine Starica.
Kopredsednik Zajedno Aleksandar Jovanović Ćuta pozvao je građane da budu spremi da odbrane tu planinu ukoliko se radovi nastave, navodeći da građani neće dozvoliti da Starica padne.
On je rekao da je jedini zahtev današnjeg okupljanja pod hitno donošenje „uredbe, zakona ili akta“ po kom će Starica biti stavljena pod zaštitu.
„Onog momenta kada kompanija ‘Ziđin’ kupi privatnu zemlju naših građana ili je po zakonu o eksproprijaciji takođe prisvoji, istog momenta ta zemlja ne pripada Srbiji“, istakao je Jovanović Ćuta.
Prema njegovim rečima, ne radi se o zemlji već o „onome ispod zemlje“ što dovodi u pitanje – čiji su zlato, bakar, vodoizvorišta, šume.
Okupljeni građani nosili su transparente „Ne dam dedovinu! Živela Srbija“, „Nema prava i pravde, to dela govore“, „Protiv mafije na vlasti“.
BONUS VIDEO: Ćuta posetio Zlatibora Kračunovića koji već pet dana štrajkuje glađu ispred kompanije Zi Đin koja mu je uz pomoć države otela zemlju.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: