Magistralni put Užice-Beograd bio je dva sata u blokadi, pošto su požešku petlju danas blokirali nezadovoljni malinari, ne samo iz Arilja već širom Zlatiborskog i Moravičkog okruga.
Nezadovoljni ponuđenom otkupnom cenom maline od 250 dinara, pomoć traže od predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Miloša Vučevića.
Kažu da im samo predsednik i premijer mogu pomoći da dođu bar do kompromisa jer u suprotnom, biće ugašeno malinarstvo u Srbiji.
Deo putničkih vozila kretao se kroz obilazne seoske puteve ali su se ipak stvorile nepregledne kilometarske kolone u kojima je, pored putničkih vozila, bilo najviše kamiona i autobusa.
Nezadovoljni malinari već drugu nedelju zaredom, svoje zadovoljstvo iskazali su na magistralnoj petlji u Požegi. U odnosu na prošlonedeljnu protesnu vožnju, danas su blokirali saobraćaj u trajanju od dva sata. U Ministarstvo poljoprivrede su izgubili poverenje pa pomoć traže od predsednika i premijera.
„Posle svega što se dešavalo poslednjih dana a vezano za cenu maline, danas smo došli ovde da bi nas čuo predsednik Vučić i premijer Vučević, jer mi više nemamo kome da se obratimo. Još se sada obraćamo njima jer Ministarstvo poljoprivrede, niti ima sluha niti razumevanja za naše probleme. Oni rešavaju samo svoje probleme a naše ne. Ako nas predsednik i premijer ne budu želeli da čuju, nama preostaje da ovde ležimo po ceo dan, da obustavimo berbu pa kada se ovo sve završi da se iseljavamo, da tražimo alternativu čime dalje da se bavimo i od čega da živimo“, kazao je za Nova.rs predsednik Udruženja malinara „Vilamet“ iz Arilja, Mileta Pilčević.
On je još jednom ponovio da je, prema proceni Instituta za voćarstvo Čačak, zvanična cena koštanja proizvodnje maline po kilogramu 240 dinara.
„Ne mogu ljudi raditi ispod cene koštanja. Sramota je da zarađujemo deset dinara po kilogramu, pa više ćemo da isprosimo na ovom putu nego da radimo čitave godine da bi zaradili 10 dinara na kilogramu maline. Bolje da ne radimo nego da radimo za deset dinara, to je ponižavajuće, sramno. Ove ljude teraju da idu po putu umesto da se bave proizvodnjom i da su sada u svojim malinjacima i njivama, da rade. Mi ne želimo ovde da budemo, ovo nije naš posao, mi smo prinuđeni. Nas bi zadovoljila cena od 350 dinara ali hajde da se dogovorimo, da nađemo neki kompromis. Ne mora da bude ni 350 ni 250, ali da nađemo neku cenu da proizvođač ima neku zaradu, da ne radi džabe“, dodaje Pilčević.
Nezadovoljni proizvođači kažu da su se umorili od čekanja.
„Još u februaru, pa u martu, aprilu, pa maju, obećavan nam je dogovor i podrška a evo jun je i berba počinje a cena katastrofalna. U ministarstvu za nas nemaju strpljenja ni razumevanja. Nisu želeli ni da nas saslušaju jer oni ne izlaze nama u susret već sebi, državi. Mi kupujemo preparate i sve što je za malinu potrebno, to su velike investicije od kojih i država ima zaradu. Poljoprivredne apoteke još na nama zarađuju dodatno pa nam, klepaju, i 20 odsto veće cene jer nas čekaju do završetka berbe i naplate maline. Mi tražimo od države da i oni nas ispoštuju, da i mi možemo da živimo. Reći ću vam da u Ariljskim radnjama gde se prodaje građevinski i materijal za opremanje, pazar ne prelazi deset hiljada dinara dnevno a pre dve godine to je bilo deset puta više. Sva se vrata zatvaraju u Arilju, još samo kuće da pozatvaramo“, rekao je za naš portal malinar Nebojša Vico.
„Radili smo da bi brali, treba da zaradimo i mi i država. Ali bi država trebala da ima sluha. Imao sam dva vagona i sedam tona maline, sad sam spao na sedam tona. Nisam više u mogućnosti da isplatim radnu snagu. Podigo sam kredit na 15 posto kamate, ja ne mogu biti ko oni hladnjačari što potpisuju da im je dovoljno 250 dinara a radnike ne isplaćuju. Mi moramo ispoštovati radnike koji su došli i oni treba deci hleba da daju i imaju šta da jedu. Nas ne zanima ničija politika ali ova država mora imati sluha. Da iz ministarskih fotelja vide ima li gladnih“, dodao je Milutin Popović iz sela Latvice.
Ukoliko i ovog puta republička vlast na čelu sa predsednikom i prremijerom, ostane nema na zahteve malinara, kako su danas na protestu rekli, radikalizuju proteste, obustavljaju berbu ali i kreću u uništavanje svojih zasada.
***
BONUS VIDEO – Malinari zapadne Srbije opet na ulicama, traže 350 dinara za kilogram
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare