"Medijska slika u Srbiji je već duže vreme predmet debata i kritika, ograničena sloboda medijskog izveštavanja, kontinuirana podređenost medija vlastima i njenim interesima baca loše svetlo na Srbiju, na njenu demokratiju i na kraju na njen put ka Evropskoj uniji", poručio je poslanik Evropskog parlamenta Matjaž Nemec.

Podsećamo, Vlada Srbije je u izmene medijskih zakona ubacila obavezu operatora da numerišu kanale tako da na prva mesta idu programi javnog servisa i televizije sa nacionalnom frekvencijom – Pink, Hepi, B92 i Prva. Operatori će obavezno morati da imaju ove kanale, a ako ne postignu dogovor o ceni sa navedenim televizijama, nju će odrediti Regulatorno telo za elektronske medije.

„Pozivi za veću transparentnost i veću slobodu medija pojavljuju se svake godine u praktično svim izveštajima raznih evropskih institucija. S obzirom na to da se radi o dugo očekivanom medijskom aktu, koje zahteva širi profesionalni i društveni konsenzus, ali posebno transparentnost procesa, koordinacija oko sadržaja je jako značajna. Teško je govoriti o kompromisu teksta kada imate na drugoj strani medijska i novinarska udruženja koja ne znaju šta je tačno vlast na kraju stavila u zakon“, poručio je Nemec za N1.

Izmene zakona unete su bez znanja članove Radne grupe koja je radila na zakonima, a nakon što su isplivale u javnost predstavnici novinarskih i medijskih udruženja su izrazili nezadovoljstvo.

Usvajanje zakona je odloženo, jer je Misija OEBS u Srbiji pozvala vladu na dodatne konsultacije koje bi trebalo da se održe u utorak 17. oktobra.

Nemec naglašava da tako važan zakon mora biti u potpunosti sa strukom i svim partnerima koji su uključeni u proces.

„Pogotovo kada dođe do pitanja državnog vlasništva nad medijima, etičkih standarda, posebno za medije koji dobijaju državna sredstva i nezavisnost regulatora. Bilo bi nedopustivo da se novim zakonom situacija pogorša, a time zamagljuje vlasništvo i uticaj. Državni prsti se moraju ukloniti iz vlasništva nad medijima. Sad smo u Evropskom parlamentu pripremili evropski zakon o medijima, kao takozvani „Media freedom act“, koji poziva na punu transparentnost vlasništva i na zaštitu nezavisnih uređivačkih odluka, tako da Srbija tome mora da sledi ako želi da napreduje u procesu pristupanja Evropskoj uniji. To se tiče zemalja EU, ali i Srbije, ako želi biti deo tog sveta. Ja mislim da većina Srbije želi u Evropsku uniju, ali ne znam da li su ljudi koji su na vlasti zaista iskreni u toj nameri“, naveo je Nemec.

BONUS VIDEO: Zašto su preko noći menjani medijski zakoni?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar