Ako se osvrnemo na proteste nezadovoljnih građana prethodnih dana, cela Srbija ustaje protiv iskopavanja litijuma u dolini Jadra, a tim povodom oglašavali su se profesori univerziteta, književnici i naučnici. Na tu temu govorili su pojedini sveštenici, ali ne i vrh Srpske pravoslavne crkva i njen poglavar patrijarh srpski Porfirije. Međutim, sada se oglasila i Mitropolija autralijsko-novozelandska, odnosno njen mitrololit Siluan.

Saopštenje mitropolita Siluana pod nazivom „Obrađivati, ali i čuvati zemlju (1 MOJ. 2,15)“ u kojem kritikuje plan rudarenja litijuma u Srbiji objavljeno je na zvaničnoj Fejsbuk stranici Mitropolije australijsko-novozelandska. Ovakav potez nekoga iz vrha SPC je neuobičajen i neočekivan imajući u vidu da se ovim povodom patrijarh Porfirije nijednom nije oglasio.

Kompanija Rio Tinto vratila se u Srbiju na velika vrata. Možda je bolje reći da nikada nije ni odlazila iz naše zemlje, iako je pre nekoliko godina zaista delovalo da je stavljena tačka na iskopavanje litijuma u Srbiji. Setimo se da je nakon velikih protesta nezadovoljnih građana koji su izašli na ulice u svojim gradovima i branili Jadar, vlast 2022. godine poništila sve administrativne akte u vezi sa ovim preduzećem. Ali je ubrzo vlast na čelu sa Aleksandrom Vučićem ponovo aktivirala taj projekat.

Iako smo očekivali reakciju i mišljenje Srpske pravoslavne crkve o odluci Vlade o „Jadru“, njen poglavar patrijarh srpski Porfirije kome se prethodnih dana renovira vila na Dedinju, nije se još uvek oglasio.

PROČITAJTE JOŠ:

Sporadično su se oglašavali pojedini sveštenici, poput oca Saše Petrovića, paroha crkve Sveti Nikola u Omahi, u Nebraski u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i sveštenik SPC iz Denvera u SAD Radovan Petrović.

Saša Petrović
Saša Petrović Foto: Privatna arhiva

Sada se oglasila i autralijsko-novozelandska mitropolija, odnosno njen mitrololit Siluan.

U pismu koje je upućeno srpskom narodu navodi da ništa ne može da opravda ovakvu rizičnu investiciju kao što je eksploatacija litijuma u dolini Jadra i da Srbija ne bi smela da ugrozi svoju životnu sredinu, a isto tako da postane nečija rudarska kolonija ili još gore – deponija.

Pismo mitropolita Siluana pod nazivom „Obrađivati, ali i čuvati zemlju (1 MOJ. 2,15)“ prenosimo u celosti.

„Čitajući i slušajući javnu raspravu po pitanju eksploatacije litijuma u dolini Jadra, kao i stručne analize, od kojih mnoge ukazuju na potencijalni i veliki ekološki rizik za Božiju tvorevinu: životnu sredinu, prirodu, podzemne vode, reke i njive, a pre svega za živote ljudi i dece, smatramo da ne postoji ni studija, ni garancija, ni količina novca koja bi opravdala ovakvu rizičnu ‘investiciju’.

Smatramo da treba gledati ono šta je dugoročno dobro za našu zemlju. Verujemo da postoji prostor za ulaganje u projekte manje invazivne i opasne po ekologiju i životnu sredinu u Srbiji.

Protest u Loznici „Ne damo Jadar“ Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Srbija, koja je bogata šumama, izvorima i podzemnim vodama, (čega je sve manje na planeti imajući u vidu zagađenost i prekomerne eksploatacije), Srbija koja je blagoslovena plodonosnom zemljom, njivama, oranicama i šumama treba da iskoristi pun potencijal svoga poljoprivrednog bogatstva, da se ožive naša sela koja se gase.

Australija je kontinent, sa mnogim prirodnim rudama i bogatstvima, koja ima oko 350 aktivnih rudnika i koja je najveći proizvođač litijuma u svetu. Međutim, Australija je većim delom nenaseljena i najveći deo rudnika se nalaze upravo u pustinjiskim, nenaseljenim predelima.

Naravno postoje i zagađenja u Australiji i pored svih svetskih ekoloških standarda koji se primenjuju, a pitanje je, koliki je tek rizik za teritorijalno malu zemlju kao što je Srbija?

PROČITAJTE JOŠ:

Treba znati, da je jedna od prvih dužnosti (zapovesti) koju je čovek dobio od Gospoda kada ga je postavio u Edemskom vrtu bila, pored korišćenja dobara vrta da se ujedno i brine o njemu. „I uzevši Gospod Bog čovjeka namjesti ga u vrtu Edemskom, da ga radi i da ga čuva“ (1Moj. 2,15).

Prema tome, nama je priroda data na razumno korišćenje, a isto tako i na čuvanje od lošeg gazdovanja i prekomerne eksploatacije, odnosno zloupotrebe.

Protest protiv rudarenja litijuma, Šabac Foto: Antonio Ahel/ATAImages

Nažalost, imajući gorko iskustvo dosadašnjeg Evro-atlanskog mesijanizma, njegovih dušebrižnika i ‘humanista’, a isto tako i studije i već postojeća loša iskustva u svetu sa ovakvom vrstom eksploatacije, smatramo da Srbija ne bi smela da ugrozi svoju životnu sredinu, a isto tako da postane nečija rudarska kolonija, ili još gore: deponija.

Mitropolit Siluan“.

Pogledajte u nastavku teksta pismo koje je objavljeno na zvaničnoj stranici autralijsko-novozelandska mitropolije Srpske pravoslavne crkve:

Ovim povodom kontaktirali smo kontaktirali Mitropoliju australijsko-novozelandsku, ali do objave ovog teksta odgovor nismo dobili. Međutim, autentičnost ovog saopštenja potvrdio nam je i izvor iz SPC.

BONUS VIDEO: Protesti protiv iskopavanja litijuma u više gradova, pripreme za veliki skup u Beogradu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare