Foto: Shutterstock

Sudeći prema odgovoru koji je dobio N1 od press službe Evropske komisije, litijum iz Srbije neće moći da se uvozi na tržište Evropske unije ukoliko nije zadovoljio ekološke standarde koje važe u EU kada je u pitanju vađenje rude.

U Komisiji ističu da kada su u pitanju ekološki standardi koji se primenjuju na rudarske projekte, Srbija kao zemlja kandidat progresivno usklađuje svoje zakonodavstvo sa pravnim tekovinama EU, uključujući i oblast ekološke politike, „koja uključuje standarde i pristupe koji su najstroži u svetu“.

„Pored toga, održivost, odnosno primena visokih ekoloških, društvenih i dobrih praksi upravljanja je preduslov za bilo kakvu bližu saradnju sa EU. Štaviše, svaki proizvod, poput baterije za električna vozila ili materijali – bez obzira na njihovo poreklo – stavljeni na tržište EU moraju biti u skladu sa zakonima EU, uključujući pravila o održivosti i zaštiti životne sredine”, stoji u odgovoru koji je dobila redakcija N1.

Nedavno je evropski komesar za „Zeleni plan“ Maroš Šefčovič izjavio da se uklanjaju poslednje pravne prerpeke za trgovinsko partnerstvo EU-Srbija“ u vezi sa litijumom odnosno drugim kritičnim sirovinama, što je izazvalo nedoumicu po više osnova uključujući i pitanje eksploatacije napuštenog projekta Jadar u zemlje Evropske unije.

Na pitanje o kojim preprekama se radi, nije naveden precizan odgovor, već je pomenuto potpisivanje pisma o namerama, što je urađeno 22. septembra 2023. godine – o strateškom partnerstvu između EU i Srbije o kritičnim sirovinama i baterijama, što je po Evrospkoj komisiji “predstavljalo važan korak ka stvaranju održivog i konkurentnog ekosistema e-mobilnosti u Srbiji”.

Visoki ekološki standardi važe za sve

“Na osnovu pisma o namerama, Komisija predlaže uspostavljanje Memoranduma o razumevanju između EU i Srbije kojim se uspostavlja strateško partnerstvo o održivim sirovinama, lancima vrednosti baterija i električnim vozilima. Komisija nastavlja razgovore sa Srbijom na ovu temu”, stoji u odgovoru N1.

PROČITAJTE JOŠ

Ovo je, kako navode, deo šireg napora, koji uključuje EU rudarstvo i preradu kritičnih sirovina u okviru svojih granica u više od 900 projekata, kao i stvaranje partnerstava širom sveta, a ukoliko bude potpisano to bi bilo 14. strateško partnerstvo o sirovinama koje je potpisala EU sa svojim partnerima.

Do sada su Memorandum potpisale: Australija, Uzbekistan, Norveška, Ruanda, Grenland, Demokratska republika Kongo, Zambija, Čile, Argentina, Namibia, Kazakhstan, Ukrajina i Kanada.

Evropljani kažu da ukoliko Partnerstvo bude potpisano, Srbija i EU bi se obavezale da primenjuju visoke ekološke, uključujući upravljanje otpadom, društvene standarde i standarde upravljanja i održive prakse duž čitavih lanaca vrednosti i tokom celog životnog ciklusa rudnika – od istraživanja, preko eksploatacije do zatvaranja i rehabilitacije.

Opširnije pročitajte na N1.

BONUS VIDEO Hoće li opet biti blokada i protesta zbog Rio Tinta: Ima li rudarenja bez prirodne katastrofe?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare