Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Fakultet političkih nauka u Beogradu trebalo bi do kraja godine da dobije dekana, a glavni kandidati su redovni profesori Maja Kovačević i Darko Nadić, koji trenutno ovu funkciju obavlja kao vršilac dužnosti. Kako saznaje Nova.rs, lista kandidata je zaključena i Nastavno-naučno veće trebalo bi o ovom pitanju da se izjasni sledeće nedelje, na sednici 12. decembra. Međutim, veliko je pitanje da li će ona biti održana zbog studentske blokade.

Savet FPN utvrdio je još krajem septembra da bi dekan ovog fakulteta trebalo bi da bude izabran do 31. decembra. Kako za Nova.rs objašnjava sagovornik sa fakulteta, koji je molio da ostane anoniman, pošto je sproveden zakonom predviđen proces kandidovanja stiglo se do liste sa ova dva imena.

“Oboje su ozbiljni kandidati, imaju čak i sličan broj prikupljenih potpisa podrške, tako ne može da se govori o tome da neko ima značajniju prednost. Verujem da će biti neizvesno na sednici Naučno-nastavnog veća”, ocenjuje sagovornik Nova.rs.  Sednica Naučno-nastavnog veća planirana je za 12. decembar, ali je pitanje da li će ona biti održana zbog studentske blokade.

Izbor dekana stiže posle letošnje krize na Fakultetu političkih nauka kada su se studenti i profesori usprotivili izboru Slaviše Orlovića za dekana zbog optužbi za seksualno uznemiravanje. Višemesečna kriza je razrešena krajem septembra izborom Darka Nadića za v.d. dekana, kada je odlučeno da dekan u punom kapacitetu treba da bude izabran do kraja godine.

Prema Statutu fakulteta Nastavno-naučno veće tajnim glasanjem većinom od ukupnog broja članova bira jednog kandidata i podnosi predlog Savetu fakulteta, koji je glavni organ upravljanja fakultetom i bira i razrešava dekana. Sednica Saveta obično se zakazuje sedam dana nakon odluke Naučno-nastavnog veća.

Urednik u naprednjačkom časopisu

Darko Nadić je redovni je profesor socijalne i političke ekologije na Fakultetu političkih nauka, gde je doktorirao 1999, a prethodno je 1993. odbranio magistarski rad. Član je Odbora za zaštitu životne sredine Univerziteta u Beogradu. Pažnju javnosti privukao je kada se ogradio od stava tog tela, koje je se usprotivilo obnovi projekta Jadar.

Interesanto je da je Nadić urednik ekologije u časopisu Napredak, koji izdaje Fondacija za srpski narod i državu, a čiji je osnivač Srpska napredna stranka. U tekstovima koje je pisao za časopis Napredak, na osnovu razmišljanja o ovom projektu, kopanju litijuma i Rio Tintu, moglo bi se reći da je zauzeo stranu u problematici, koja je poprilično podelila naše društvo.

“Slučaj koji može da posluži kao primer kako se preko noći mogu stvoriti radikalni ekološki pokreti, jeste slučaj Rio Tinta, kompanije koja je u Srbiju ušla 2004 godine. Kraj 2020. i početak 2021. i u Srbiji i u Beogradu obeleženi su relativno mirnim građanskim protestima protiv angažovanja Rio Tinta u daljim istraživanjima i eksploataciji rude litijuma. Rio Tinto je kao multinacionalna kompanija puna kontroverzi i u svojim dosadašnjim aktivnostima u svetu, pokazalo se da je možda ekološki neodgovorna i da je u njenim geološkim istraživanjima profit iznad ideje o dobrobiti za životnu sredinu. Međutim, verovatno je da na svetu nema multinacionalne kompanije koja nema neku ekološku mrlju u svojoj karijeri”, napisao je Nadić u jednom od tekstova u pomenutom časopisu.

Stručnjakinja za evropske integracije

Nadićeva protivkandidatkinja Maja Kovačević je redovni profesorka na Odeljenju za međunarodne studije Fakulteta političkih nauka. Predaje više predmeta iz oblasti evropskih studija, a njen istraživački rad je usmeren na oblasti upravljanja Evropskom unijom, proširenja EU, kao odnose Zapadnog Balkana i EU.

Tokom devedesetih je bila istraživač u Institutu ekonomskih nauka u Beogradu, a od 2001. do 2003. je bila šefica Kancelarije za evropske integracije Savezne Republike Jugoslavije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar