Intelektualni temelj nauke i inženjerstva materija već 25 godina se uspešno oblikuje u Srbiji i dobio je veliku prepoznatljivost u svetu.
Piše: Prof. dr Dragan Uskoković, profesor i naučni savetnik u penziji, Institut tehničkih nauka Srpske akademije nauka i umetnosti, predsednik Društva za istraživanje materijala Srbije
Juče je trebalo da bude otvaranje 22. Konferencije Društva za istraživanje materijala Srbije (YUCOMAT 2020) u Herceg Novom, na kojoj je bilo predviđeno obeležavanje 25 godina od Prve YUCOMAT Konferencije, održane u septembru 1995. godine, takođe u Herceg Novom.
Zbog pandemije koronavirusa, Konferencija je odložena za 30. avgust – 3. septembar 2021.godine, takođe u Herceg Novom, uz saglasnost svih za ovu godinu predviđenih plenarnih predavača, da će i iduće godine održati svoja predavanja.
Dvadesetpetogodišnja istorija Društva za istraživanje materijala Srbije na najbolji mogući način ilustruje da je pravovremeno učenje od zemalja razvijenog sveta od vitalnog značaja za nesmetani napredak zemalja u razvoju.
Naime, nedugo nakon formiranja Američkog Društva za istraživanje materijala (MRS), 1973. godine, kao i Evropskog društva za istraživanje materijala (E-MRS), 1983. godine, i mi smo se upustili u projekat osnivanja sličnog Društva, po ugledu na već postojeća Društva u svetu, prilagođeno specifičnostima naše sredine.
To je razumljivo jer su materijali oduvek predstavljali okosnicu razvoja čovečanstva, a ogroman naučni napredak su ostvarili početkom sedamdesetih godina prošlog veka. U sprezi sa nanotehnologijama postale su oblast od ogromnog naučnog i tehnološkog značaja i nemerljive su blagodeti koje su već podarile čovečanstvu.
Zamislite samo, šta bi se desilo da se u jednom trenutku sve baterije koje se nalaze u uređajima oko nas isprazne – nestao bi ceo komfor u kome uživamo, stali bi mobilni telefoni, tableti i laptopovi, fotoaparati i kamere, alarmni sistemi, merni uredjaji, časovnici, televizori, pejsmejkeri kod srčanih bolesnika, automobili sa hibridnim pogonom ili pametni telefoni, koji nikada ne bi mogli ostvariti toliki kvalitet usluga, bez ključnih istraživačkih prodora u novim materijalima i nanotehnologijama.
Daleke 1995. godine, održana je u Herceg Novom prva Konferencija o materijalima na kojoj je dogovoreno da se oficijelno formira Društvo za istraživanje materijala Srbije, što je urađeno tako da se na sledeću konferenciju, septembra 1997. godine, došlo sa već formiranim Društvom. Sve Konferencije do danas su održane u Herceg Novom septembra meseca, prvih 5 svake druge godine, a od 2003. godine svake godine.
Kada pogledamo unazad odakle smo krenuli i gde se danas nalazimo, mislim da možemo da budemo zadovoljni. Uspeli smo da u ovom segmentu naučne aktivnosti objedinimo najveći deo potencijala u zemlji i da ka njima lagano pridružujemo i nama bliske inostrane kolege – da sa vrlo ograničenim i skromnim mogućnostima uskladimo ovu oblast sa evropskim i svetskim tokovima.
Više od 4.000 predavanja je saopšteno na svim dosadašnjim Konferencijama iz šezdesetak zemalja sa svih kontinenata, pri čemu udeo inostranih radova poslednjih godina iznosi i do 75 odsto. Nešto više od 400 plenarnih predavača po pozivu zastupali su najpoznatije svetske univerzitete, a o njihovom ugledu govori i ovogodišnji sastav da je uz jednog Nobelovca, trebalo da govori i 7 od 25 najbolje rangiranih naučnika iz ove oblasti u svetu.
Na Svečanom otvaranju, koje je trebalo da bude juče, a odloženo je za 30. avgust 2021.godine, učesnike će najpre pozdraviti predsednik Međunarodnog savetodavnog odbora Društva za istraživanje materijala Srbije, Prof. Robert Sinclair sa Stenford Univerziteta, koji od 2005 godine nije propustio ni jednu konferenciju, a koji je takođe i ovogodišnji dobitnik nagrade Društva za istraživanje materijala za trajan i izvanredan doprinos nauci i inženjerstvu materijala, za svoj doprinos primene elektronske mikroskopije u nauci i inženjerstvu materijala.
Nakon toga ce govoriti Prof. M.Stanley Whittingam sa Binghamton Univerziteta u Njujorku, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju u 2019. godini upravo za naučni i tehnološki napredak ostvaren u oblasti baterija.
Takođe je predviđeno da govore brojni plenarni predavači, koji su već do sada najavili svoj dolazak, i čija lista se nalazi na linku.
S obzirom na veliko interesovanje i broj podnetih radova od strane eminentnih inostranih i domaćih autora, raznolikost tema koje u širokom planu pokrivaju najaktuelnije oblasti novih materijala i nanotehnologija kao i niza pratećih manifestacija, YUCOMAT 2021 će se zasigurno i ovog puta potvrditi kao najznačajnije dešavanje iz ove oblasti kome istaknuti naučnici iz celog sveta rado dolaze i vraćaju mu se.
U nizu mnogih konferencija koje danas postoje iz oblasti materijala, YUCOMAT je postao jedan od skupova koji je našao svoje mesto u kalendaru svetskih događanja iz ove oblasti, sa prevashodnom ulogom da okuplja istraživače iz zemlje najbližeg okruženja, ali isto tako i iz celog sveta.
Društvo će dalji napredak ostvariti jačanjem svojih veza sa drugim Društvima i pojedincima iz oblasti materijala kroz izbor članova Međunarodnog savetodavnog odbora, Uprave Društva, pažljivim odabirom plenarnih predavača iz različitih disciplina nauke i inženjerstva materijala, organizovanjem satelitskih simpozijuma i vrlo selektivnom dodelom nagrada, počev od Velike godišnje nagrade Društva, doktorata, nagrada za usmena i poster izlaganja. Na ovaj način jačaćemo poziciju Društva i sve više podizati standarde našeg delovanja.
Osnovni zadatak Društva je da u budućnosti ostvari zadržavanje uzlazne putanje njegovog razvoja. U velikom broju različitih MRS društava i onih koji su bliski njima (Društvo hemičara, fizičara, kristalografa, keramičara, metalurga, itd.) njihovih asocijacija, unija, federacija i konferencija koje oni organizuju, nije bilo lako izgraditi sliku prepoznatljivosti kakvu je naše Društvo i YUCOMAT izgradilio za ovih 25 godina postojanja, prolazeći put od čisto nacionalne do čisto svetske Konferencije u pravom smislu te reči.
Kroz stalni uspon YUCOMAT Konferencija je postala pozornica koja okuplja naučnike sa zapada i istoka, iz razvijenih i nerazvijenih, iz bogatih i siromašnih zemalja, i jedno je od retkih mesta gde je direktna komunikacija učesnika i razmena mišljenja u kreativnom ambijentu, osnovno obeležje rada konferencije.
U okviru toga naš prioritetan zadatak je da pomognemo da se u sredini poradi na izgradnji principa izvrsnosti u ovoj oblasti. U zemlji u kojoj se za nauku izdvaja tako malo, teško je očekivati da ova oblast može imati obrise izvrsnosti.
Jedini način je da se odnos društva prema nauci uzdigne na nivo koji postoji kod nama sličnih zemalja i onih kojima težimo i ostvari ambijent uključujuči finansijski, da se naučna saznanja ugrade u industrijske proizvode i tehnologije u znatno većoj meri nego što je to sada slučaj.
Niz uspeha tokom 25 godina postojanja Društva daje nam nadu da je blistava budućnost pred nama, od koje će značajnu korist imati kako domaća, tako i međunarodna zajednica. Veliki broj pojedinaca i institucija je doprineo da Društvo za istraživanje materijala Srbije pređe ovaj put i izraste do današnjeg nivoa.
Oni zaslužuju ogromno poštovanje za upornost, istrajnost i veru da u našoj maloj zemlji, materijalno siromašnoj, ali uistinu bogatoj duhom kreativnih ljudi, možemo izgraditi naučnu zajednicu na koju možemo biti ponosni i koja će u svemu biti po ugledu na velika i uticajna Društva za istraživanje materijala u svetu.
Pratite nas i na društvenim mrežama: