Direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila Radoš Đurović ocenio je danas da su migranti ugrožena grupa od početka epidemije korona virusa i da zato treba da se vakcinišu u nekom planskom ritmu, "što brže".
„Najveća sredstva za rešavanje migrantske krize u Srbji dolaze ‘spolja’ – nisu deo budžeta. Predominantna sredstva dolaze iz fondova Evropske unije, troškovi države su tu izuzetno mali u poređenju sa obimom sredstava koji se troše“, rekao je Đurović za agenciju Beta.
On je navao da pitanje redovnih lekova za njih nije rešeno ni dan danas.
„Potrebni lekovi nisu finansirani ni iz budžeta ni preko donacija, već to svako finansira iz sopstvenih sredstava“, rekao je on.
Govoreći o redovnoj vakcinaciji migranata, Đurović je rekao da se Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila godinama susretao sa problemima u kojem pojedini Domovi zdravlja i lokalne samouprave nisu predvideli određen broj vakcina za decu i odrasle, ali, kako kaže, taj problem se rešavao „u hodu“, jer je Srbija dužna da redovno vakciniše decu izbeglice i odrasle.
Upitan kako ocenjuje trenutnu mirantsku situaciju u Srbiji, Đurović je kazao da Srbija nema kapaciteta da se suoči sa vanrednim prilivom ljudi koje će biti neminovno, s obzirom na to da se u Grčkoj trenutno nalazi gotovo 120.000 migranata, koji će sigurno pokušati da prođu i kroz Srbiju.
„Srbija celu migrantsku sitaciju prihvata ‘na staklenim nogama’, to je pre svega zbog nedostatka kapaciteta, stručnih radnika, finansijskih sredstava i adekvatnog dalekosežnog plana“, kazao je on.
Đurović je dodao da je problem u Srbiji to što se migrantska kriza shvata kao nešto što će proći i što će da nas zaobiđe, a da je to pitanje – jer ta kriza nije ni kratkoročna, niti se može zaobići.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare