Prosvetni radnici u osnovnim i srednjim školama u Beogradu i Požarevcu štrajkuju već drugi dan. Nastava je skraćena, pa tako umesto standardnih 45 minuta, školski čas traje 30. Međutim, jačaju pritisci od strane direktora i školskih uprava. U štrajku su i vaspitači koji rade u vrtićima u pomenutim gradovima, ali ne svi. Tako deo predškolskih ustanova sa decom ne radi ništa, nego ih puštaju da se samostalno igraju. Drugi vrtići su odustali od štrajka zbog raznih pritisaka.
Zaposleni u osnovnim i srednjim školama u Beogradu i Požarevcu štrajkuju već drugi dan. Školski čas traje 30 minuta, a u nekoliko osnovnih škola nastava je redovna.
Ima i škola koje su u štrajku, ali zvono zvoni na 45 minuta, zbog čega učitelji drže nastavu pola sata, a onih 15 minuta deca crtaju ili igraju društvene igre.
I beogradski i požarevački vrtići su u štrajku, ali ne svi. Čak polovina predškolskih ustanova odustala je od štrajka zbog raznih pritisaka.
U ustanovama koje štrajkuju nema „obrazovno-vaspitne delatnosti s decom“. Prema rečima Bosiljke Jovanović iz Sindikata predškolskog vaspitanja, to znači da vaspitači s mališanima ne rade nikakve projekte, teme niti imaju radionice. Dakle, imaju obroke i igraju se.
„Na osnovu analize koja je sprovedena među članovima sindikata, dobili smo određen broj vrtića koji želi da se priključi sindikatima obrazovanja i da štrajkuju. Tako da je za nas juče počeo štrajk. Šta to znači? Ne obavlja se obrazovno-vaspitan rad s decom. Obavlja se prijem dece, nega, briga i ishrana. Dakle, ne vode se radne knjige, izveštaji, zapisnici, sa decom se ne organizuju aktivnosti, ne organizuje se prema godini uzleta, što nikako nije dobro za razvoj deteta“, objašnjava Jovanović za naš portal.
Dodaje da je jedan broj vrtića odustao od štrajka, dok su pojedini odlučili da štrajkuju tako što će obavljati prijem dece kansije nego što bi trebalo – umesto u šest ujutru primaće decu tek u devet.
„Štrajk nije sproveden onako kako je napisano u odluci, zbog čega su članovi zbunjeni. Pritom, saznali smo da će danas gradski Sekretarijat za dečiju zaštitu doneti preporuku da vrtići koji štrajku tako što ne obavljaju obrazovno-vaspitan rad, štrajkuju kao i oni koji kasnije primaju decu. Time se, prema mom mišljenju, zaposleni guraju u nezakonit štrajk jer im ne dopuštaju štrajk koji će da bude efektan“, smatra Jovanović.
Roditeljima čija deca idu u vrtiće koji rade u okviru Predškolske ustanove „Zvezdara“, tek jutros stigla je poruka o štrajku, iako je, kako se navodi, štrajk počeo juče.
„Obaveštavaju se roditelji čija deca pohađaju vrtiće u sastavu PU „Zvezdara“ da će od ponedeljka do petka zaposleni u ustanovi i članovi Samostalnog sindikata predškolskog vaspitanja i obrazovanja organizovati štrajk. Štrajk se organizuje uz poštovanje minimuma procesa rada u predškolskim ustanovama, što podrazumeva obavljanje poslova kojima se obezbeđuje prijem i boravak dece, ishrana, nega i preventivno-zdravtsvena zaštita dece u toku utvrđenog radnog vremena predškolske ustanove, bezbednost dece, zaposlenih i objekata u vreme trajanja štrajka“, navodi se u poruci.
Jedan od roditelja kaže za Nova.rs da nije primetio da vaspitači štrajkuju jer se deca „najnormalnije igraju“.
„Moje dete je malo, ide u mlađu jaslenu grupu, tako da nisam primetio da je juče bilo nešto drugačije nego što je danas. Najvažnije mi je da je dete na bezbednom, da je sito i suvo. Za ostale aktivnosti, tipa da uče boje i slično, ima vremena“, kaže jedan roditelj.
S druge strane, majka deteta koje ide u predškolsku grupu, nije oduševljena što mališani „po ceo dan ne rade ništa“.
„Deca u ovom uzrastu treba da se pripremaju za polazak u školu, međutim pitala sam Janu šta su radili juče, kaže da su se igrali po ceo dan. Smatram da je to loše za decu jer će se navići da ne rade ništa. Naravno da podržavam naše vaspitačice, one su sjajne i vrlo smo zadovoljni i njima i celim vrtićem, ali po meni je bolje da primenjuju onaj model kansijeg primanja dece. Radije ću kasniti na posao, nego da dete gubi kvalitetne dane u vrtiću“, navodi ona.
Što se tiče škola, drugog dana štrajka više njih se oragnizovalo da se zvoni na 30 minuta.
Snežana Romandić iz Unije sindikata škola Beograda kaže za Nova.rs da su juče pojedine škole imale skraćenu nastavu, ali je zvono zvonilo na 45 minuta. Danas je situacija drugačija.
Dodaje i da se pojačavaju pritisci vanredne inspekcije, a direktori traže spiskove i planove nadoknade.
„Ništa ne treba da nas čudi. U petak smo bili izloženi nikad većim pritiscima nadležnih. Pratila nas je i policija, bilo je pritisaka od strane školskih uprava. Kolege iz Bačke Palanke koje su krenule na proteste, izvedene su iz autobusa i legitimisane kao da su kriminalci, a ne profesori koji su krenuli da pokažu da su nezadovoljni uslovima rada i platom koju primaju. Brojni gradovi su bili izloženi pritiscima, ne samo Niš. Tako da, spremni smo na sve što nas tek očekuje“, ističe Romandić.
Dodaje da je oko 70 odsto škola u Beogradu sa svojim zaposlenima u zakonskom štrajku.
„Sve je isto kao i juče, s tim što sad već imamo posla sa vanrednom inspekcijom. Što se tiče spiskova, direktori ih prave, ali počeli su već prošle nedelje. Dobijali smo i pretnje da će biti pokrenut disciplinski postupak, razne optužbe… Zato molimo roditelje da stanu iza nas i da zajedno rešimo ovo. Ako nam uzmu plate, ostaje nam samo da radikalizujemo štrajk, ništa drugo“.
Juče je u pojeidnim školama nastala konfuzija jer su časovi trajali 30 minuta, ali je zvonilo tek na 45, zbog čega učitelji i učiteljice nisu smeli da ostave decu same.
„Ne radi se samo o mlađim osnovcima. Ne smeju ni osmaci da se ostave sami, prosto smo mi odgovorni za njih. Neke škole su uspele da se dogovore sa direktorima oko toga, tako da je situacija danas znatno bolja“, kaže Romandić.
BONUS VIDEO: Snežana Romandić: Prosvetari izloženi do sada neviđenim pritiscima
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare