"Gimnazijalci u Novom Sadu nisu zloupotrebljeni, jer je reč o akciji komemorativnog ćutanja i empatije sa žrtvama i porodicama žrtava i to je nešto što treba u školama podržavati", kaže za N1 nekadašnja rektorka Univerziteta umetnosti i profesor emeritus Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Milena Dragićević Šešić. Ona je podržala i blokadu studenata na Fakultetu dramskih umetnosti rekavši da je to reakcija na "široko rasprostranjene negativne prakse" vlasti.
Solidarišući se sa kolegama sa Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, i studenti i profesori Akademije umetnosti u tom gradu obustavile su rad. Brojni glumački i umetnički ansambli pozivali su, a neki to čine i dalje, na odgovornost nadležnih. Nisu retki ni pojedinačni istupi umetnika, posebno glumaca, i ne samo posle novosadske tragedije. I drugi događaji iz ne tako davno prošlosti provocirali su manje ili veće pobune umetnika, ali i studenata. Ali, koliko je, zaista, bio i koliki može biti domet njihovog protesta i šta njihov glas znači u vremenima izraženih političkih i društvenih kriza?
Dragićević Šešić kaže da su studenti reagovali na „negativne prakse koje su široko rasprostranjene“.
„To je akcija upozoravanja javnosti na nemile događaje, na nemilu stvarnost, na korupciju, na mnogo šire od onoga što je samo manifestno deo tragedije i koja je kao kulminacioni efekat doveo do gubitka 15 života. Negativna prakse su široko rasprostranjeni i otuda taj zajednički nastup studenata i profesora“, kaže Dragićević Šešić.
Dodaje i da profesori FDU dolaze na fakultet, ali ne na nastavu, jer nje nema, već da bi pričali sa studentima, doneli im hranu ili ćebad.
„Studenti su kao i uvek izuzetno autonomni i prednjače u tome da umeju da se samoorganizuju, što je velika tradicija FDU i Univerziteta umetnosti u celini. Od studentskih protesta 1968. oni su uvek uspevali da se samoorganizuju, da budu prilično jedinstveni u društvu koje nije unisono“, kazala je profesorka.
Studenti FDU u Beogradu zatražili su da MUP podnese krivične prijave protiv osoba koje su poznate javnosti i da identifikuje i ostale članovi organizovane grupe koja je fizički napala studente i profesore tokom odavanja petnaestominutne počasti poginulima u Novom Sadu. Navodeći da će nastaviti blokadu fakulteta do ispunjenja ovih zahteva, oni su pozvali i ostale studente da pokrenu blokade svojih fakulteta. I nekoliko fakulteta najavilo je da će im se pridružiti od ponedeljka.
Dragićević Šešić se slaže da se ništa neće desiti dok ne ustane univerzitet.
„Ali, nije još uvek ceo univerzitet stao i teško da možemo očekivati da se to desi. Ovo dugo traje, praktično od 10. marta 1991, pa vi vidite, to su 34 godine koliko živimo u vrlo nemirnim, tragičnim vremenima. Ako me pitate zašto toliko glumaca i umetnika aktivno učestvuje u društvenim procesima, pa to je deo kritičkog ambijenta koje gaje na fakultetu“, kazala je gošća N1.
Prema rečima Dragićević Šešić, dobar znak je „što studenti ne žele da daju izjave za medije“.
„Nema onog oblikovanog lidera koji će u ime nekoga iznositi šta treba i kako treba. To je dobar znak jer će svi biti ojačani. A zašto se vlast boji – pa zbog ugleda koji kod nas imaju umetnici, književnici, a koje je ova vlast unizila, bacala u blato. Setimo se onih navoda o, često lažnim prihodima glumaca. I svi intelektualci koji iole dignu glas budu proglašeni slugama opozcije. Evo, vidimo i za ProGlas“, naglasila je.
Učenici i profesori pojedinih srednjih škola u petak su se pridružili akciji „Zastani Srbijo“, odajući petnaestominutnu počast stradalima u urušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra. Ministarstvo prosvete potom je saopštilo da je resorna ministarka Slavica Đukić Dejanović najoštrije osudila, kako se navodi, zloupotrebu učenika u političke svrhe i najavila da će odgovorni snositi posledice u skladu sa zakonom, a da će Ministarstvo prosvete u školu uputiti prosvetnu inspekciju kako bi utvrdili sve navode.
„Ja misim da u ovom slučaju nije u pitanju zloupotreba, jer je reč o akciji komemorativnog ćutanja i empatije sa žrtvama i porodicama žrtava. To je nešto što treba u školama podržavati“, kazala je profesorka FDU.
Kako je rekla, ranije je u školama mnogo više vremena posvećivano kulturi sećanja.
„Mi smo ranije mnogo više posvećivali i Jajincima i nekim događajima u svetu. To nas uči da smo deo sveta i da moramo da pokažemo saosećanje sa žrtvama. Samo u tome vidim ovu akciju i nikad ih ne bi zvala protestom“, naglašava.
Ali, vlast za tu akciju ćutanja koristi reč „protest“.
„To jeste implicitan protest protiv njih, jer ne pokazuju ni trunku saosećanja. Pa vidite snimak Zobenice koji kaže kako treba razbijati data okupljanja građana. I onda vidite da oni rade protest, a na to predsednik države kaže – nisam upoznat, reći će i – to je veštačka inteligencija. Nije rekao, ali kao da je rekao – pa šta“, navela je Dragićević Šešić.
Ista ta vlast, dodala je, trebalo je da se pospe pepelom.
„Nekadašnje vlasti, uključujući Titovu, bile su pametnije. Da se i ova vlast malo više posula pepelom zbog korupcije u svojim redovima i da je pokazala minimum ljudskog saosećanja, ne političke podrške bilo kome, verovatno da ne bi se rezultiralo nekim širim okupljanjima u društvu, jer bi se znalo da, eto, postoji memorijal petkom u 11.52. A ova vlast ne samo da nema pameti, nego ignoriše sve što je suvislo i što traži bilo ko, ko nije evidentno njihov“, izjavila je.
I zaključuje da je „divno da deca pokazuju interes da žele da izraze saosećanje“.
BONUS VIDEO: Novi Sad i drugi gradovi i ovog petka ućutali na 15 minuta