Licenciranje domova za stare biće promenjeno, a svi koji žele da se bave tim poslom moraće više da rade na preventivi, kaže ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević.
On je naglasio i da kaznena politika za one koji naprave propuste mora biti strožija, a da će se odgovornim licima, osim što će biti prekršajno i krivično gonjeni, biti oduzimane i licence.
„Svakako će nakon epidemije biti mnogo promena. Neko će da kaže da će one biti strožije, mislim da će morati više da se radi na preventivi“, rekao je Ðorđević novinarima pred početak sastanka sa predstavnicima SZO i članovima kriznog štaba koji će analizirati kako je sistem socijalne zaštite reagovao na kovid 19.
Navodi da je sistem socijalne zaštite brzo reagovao, da su mere uvedene nedelju dana pre uvođenja vanrednog stanja i da prvih šest nedelja nije bilo zaraženih u domovima za stare.
Ljudske greške se dešavaju, a propustima odgovornih u Nišu i Negottinu virus je ušao u staračke domove.
„U Negotinu je bilo smeštenih korisnika koji nisu bili prijavljeni. Zato mislim da kaznena politika mora da bude rigoroznija, da se kažnjavaju takve stvari. Moramo biti spremniji da reaguijemo, da oduzimamo licence, ali i one koji naprave propust u radu i krivično da gonimo“, zaključio je on.
Mora se voditi računa o zdravlju zaposlenih
Krizni štab dao je preporuke, a Vlada Srbije treba da donese Uredbu o minimalnim merama zaštite koje svaka firma mora da preduzme kako bi se sprečilo širenje virusa korona, kaže Ðorđević.
On je naglasio da se trude da privreda ne bude preterano opterećena, ali da se mora voditi računa o zdravlju zaposlenih.
„Za sprovođenje zaštitnih mera nadležna je sanitarna inspekcija. Međutim, i kada inspekcija rada izađe na teren i vidi propuste u sprovođenju zaštitnih mera obaveštavamo nadležnu inspekciju“, rekao je Ðorđević novinarima u Beogradu.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare