Danas je u zgradi Skupštine grada Užica, iako je neradni dan, održan sastanak iza zatvorenih vrata između predstavnika lokalne vlasti i zaposlenih u Regionalnom centru za upravljanje otpadom „Duboko“. Kako Nova.rs saznaje, oko 80 radnika ovog preduzeća za koje je Osnovni sud u ovom gradu donelo privremenu meru zabrane rada, mesto će se naći u užičkim javnim preduzećima i to po političkoj odluci a sve na teret građana ovog grada.
Sastankom, kome obezbeđenje nije dozvolilo prisustvo novinara naše redakcije niti drugih zainteresovanih sindikalnih strana, predsedavala je gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević i njen zamenik Rajko Radosavljević. Kako saznajemo, tema sastanka je bilo zbrinjavanje radnika JKP RCUO „Duboko“ za koje, posle donete privremene mere o zatvaranju, na deponiji nema posla. Najveći broj njih nije ispunjavao svoje radne zadatke još od 3.maja kada je na deponiji izbio požar pa sve do 4.novembra kada je deponija radila u kapacitetu od oko 25%, ali su na posao dolazili i primali zarade.
Posle sastanka gradonačelnica nam je ukratko kazala da će Grad Užice preuzeti na sebe obavezu da obezbedi radna mesta za sve zaposlene u JKP RCUO „Duboko“, sem za 2-3, za koje če se pobrinuti druge lokalne samouprave osnivači.
Ono što saznajemo od onih koji su prisustvovali sastanku jeste da će radnici Dubokog biti raspoređeni po užičkim javnim preduzećima a da će za neke to biti privremeno dok se ne dobiju potrebne dozvole za rad transfer stanice. Neki su razumeli da će i ostali radnici biti vraćeni u JKP RCUO „Duboko“, kada se dobiju potrebne dozvole za ponovni rad deponije. Tumači se da su zabrana Ministarstva zaštite životne sredine, koja i dalje nije dokumentovana, i privremena mera suda, samo privremeno na snazi.
Ova sumnja se sve više širi među Užičanima ali se postavlja i pitanje, zbog čega će samo Grad Užice a na teret građana, preuzeti sve obaveze zbrinjavanja radnika. U vidu treba imati činjenicu da je Užice tek jedan od devet osnivača regionalnog preduzeća sa četvrtinskim osnivačkim udelom, što bi trebalo rezultirati uključivanjem ostalih osam osnivača u rešavanje ovog problema. Ono što je osnovno pitanje na koje Užočani ni posle sedam meseci nemaju odgovor, jese pitanje odgovornosti onih koji su svojom neodgovornošću i nestručnošću urušili rad deponije, doveli do milionskih gubitaka i ostalih problema među kojima je i status zaposlenih radnika.
Kako je rekla gradonačelnica, više informacija o temi današnjeg sastanka javnosti će biti poznato u utorak. Tada će biti poznato da li su namere lokalne vlasti zakonite i po kom osnovu će u javna preuzeća bitu upošljeno toliko radnika za koje ne postoji sistematizacija niti realna potreba kao i to, koliko će ova odluka koštati Užičane. Današnji sastanak na sajtu grada opisan je atmosferom zajedništva i solidarnosti u kojoj se rešava status zaposlenih u JKP RCUO „Duboko“.
BONUS VIDEO: Ko o čemu, Užice o deponiji: „Duboko“ kao tema današnje sednice lokalnog parlamenta
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare