Grafika; Slađana Đermanović/Nova.rs

U poslednja 24 sata u Srbiji je registrovano još 15.352 pozitivna na koronavirus, a preminulo je 59 osoba.

Testiran je ukupno 31.521 građanin.

***
Juče je u Srbiji registrovano još 13.153 pozitivnih na koronavirus, a preminulo je 57 osoba.

Ukupan broj testiranih bio je 25.431. Broj ljudi na respiratoru je bio 151.

***
U Kliničko bolničkom centru „Bežanijska kosa“ svakodnevno se zbog kovida pregleda između 350 i 400 osoba, a intenzivna nega je puna, rekla je direktorka te ustanove Marija Zdravković.

Ona je rekla da su u nedelju na bolničko lečenje primljene 42 osobe a da je isto toliko njih otpušeno. Dodala je da se, čim neko bude otpušten, primi sledeći pacijent, te ukazala „da omikron nije tako lak virus“.

***

Direktorka Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović – Batut“ Verica Jovanović izjavila je danas da je Srbija veoma blizu najvećeg broja inficiranih koronavirusom i da se očekuje da će se u narednih desetak dana dostići najveći intenzitet pojave virusa.

„Međutim, ne možemo to sa sigurnošću tvrditi jer puno zavisi od nas i našeg postupanja. Apelujem na sve osobe koje imaju simptome da se jave lekaru, kovid ambulanti ili ostanu kući i da kontrolišu svoje kretanje da ne bi veoma brzo prenosili ovaj soj virusa“, rekla je Jovanović.

***
Od početka pandemije koronavirusa, u Srbiji su najviše „trpeli“ pacijenti koji su čekali „skrining“, odnosno ranu detekciju karcinoma, a istraživanja su pokazala da se skrining raka grlića materice smanjio za 45 odsto, izjavio je načelnik Odeljenja operative i intenzivne nege Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Nišu Radomir Živadinović.

Prema njegovim rečima, i u zemljama poput Slovenije, koje imaju i bolji i organizovaniji skrininig za rak, imale su u toku prve godine epidemije pad u skriningu za čak 80 odsto.

***

Naučni tim sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u okviru projekta Specijalnog programa istraživanja kovid-19, otkrio je povezanost gena sa podložnošću za nastanak kovida, kao i pojavu težih oblika te bolesti, saopštio je danas Fond za nauku.

Projekat AntioxIdentification pod vođstvom redovne profesorke Medicinskog fakulteta i dopisne članice SANU Tatjane Simić došao je do rezultata koji će u budućnosti omogućiti personalizovani pristup lečenju pacijenata, istaknuto je u saopštenju Fonda, koji ovo istraživanje finansira u okviru projekta SAIGE Svetske banke.

***
Bonus video – Razbijamo zablude o vakcinaciji – Dr Emina Milošević objašnjava zašto korona-vakcine primamo više od jednom

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook
Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar