Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Đubre, prljavština, mulj, pobacane žice i metalne konstrukcije, splav do splava... Sve to je ekipa portala Nova.rs zatekla danas na priobalju reke Save, u Novom Beogradu, na potezu od Bloka 70 do Bloka 45. Uprkos obećanjima gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića da će to priobalje biti jedno od najlepših šetališta u ovom delu Evrope, naišli smo na drastično drugačiju sliku.

Prošlo je tačno godinu dana otkako je gradska vlast krenula da uklanja splavove sa Savskog keja. Gradonačelnik Aleksandar Šapić je obećao „jedno od najlepših šetališta u ovom delu Evrope“, ali smo na Keju mogli da vidi sve suprotno od toga.

Na delu priobalja reke Save, kod blokova 45, 44 i 70, vlast je posle najava uklonila veliki broj splavova. Konačno se videla reka, bilo je i smeća, ali se očekivalo da će biti očišćeno. Međutim, mesecima kasnije, pogled na reku sve je uži, a đubreta je sve više.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Ekipa portala Nova.rs, koju su kontaktirali stanovnici tog dela Beograda, zatekla je više od 30 splavova na tom potezu, kao i metalne konstrukcije, koji su verovatno ostaci uklonjenih objekata.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Stanovnici Novog Beograda koje su šetali tim delom beogradskog priobalja su blago rečeno razočarani. Oni za naš portal kažu da je splavova previše, da su više očekivali od najave gradonačelnika, a da priobalje, što je i više nego očigledno, niko ne održava.

Mišljenja građana

„Priobalje nije uređeno, propalo je mnogo, sve je u vrlo lošem stanju. I staze, a pogotovo nasip. To što su uklanjali splavove nije loše, ali je pitanje zbog čega je to urađeno. Ovaj kej puno znači za nas stanovnike Novog Beograda. Po meni bi trebalo uložiti velike pare da se to sredi, a da li će vlast to da uradi – po meni je to veliki znak pitanja“, priča profesorka u penziji Jadranka Tripković.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Ona dodaje da obala nije ni očišćena nakon sklanjaja splavova.

„Prljavština je na sve strane, Savom plovi svašta. Splavovi sami po sebi prljaju, a mali broj vlasnika splavova čisti. Ovi veliki splavovi su ukopani u korito maltene, a što se tiče priobalja – treba da ostane što više zelenih površina“, dodala je penzionerka.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Pitali smo pecaroše koji su sedeli pored reke šta je vlast uradila od najave da će ukloniti splavove.

„Ništa. To je samo podmetačina da bi pojedinci zauzeli bolje pozicije. Priobalje nije očišćeno, reka puna mulja i plastike. Vrlo malo rade i po pitanju održavanja ovog stepeništa, sve je to polomljeno. Mi skupimo tu lišće, a oni tek posle godinu dana dođu da pokupe to. Ovde je haotično, tako je već duže vremena, ništa se tu nije radilo. Po mom shvatanju što se splavova tiče, samo je preraspodela bila, da neki jači dobiju bolje pozicije – Sjaše kurta da uzjaše murta. Manje ih ima ali ipak je i ovo puno“, rekao je za portal Nova.rs Čedomir Nikodijević.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

On je dodao da pecaroši nikada nisu videli da to neko održava. „Najviše ja čistim, jer pecam, stalno sam tu pa očistim. Treba neko da naloži vlasnicima da to održavaju, neko preduzeće koje je nadležno – a niko nije nadležan kada ih pitamo, inspekcija treba da uradi nešto. Priobalje pripada gradskom zelenilu, ali niko ništa tu ne radi“.

Usputnog prolaznika, pitali smo da li je dobro što se na reci nalazi toliko splavova.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

„Uzurpirali su obalu, nemaš gde da priđeš, jer ovde niko ništa ne plaća, sve je nelegalno priključeno i sve naopako – mislim na splavove. Tu se bore samo oko mesta, svakako da tim ljudima čiji su splavovi sklonjeni nije bolje, a nas građane ko pita da li nam je bolje. Meni je lepo što su sklonili neke splavove, to mogu da kažem da je pozitivno, ali ništa nisu specijalno postigli. Jeste da se vidi reka malo bolje, u jednom delu, ali ovde samo na ovom potezu ima sigurno 30 splavova. I veliki su svi baš. Ko god da je na vlasti bi trebalo ovo da sredi, vidite da je sve ruinirano. Treba to brže da se uradi“, rekao je zabrinuti građanin.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Uklanjanje splavova

Izmeštanje splavova sa priobalja novobeogradskih blokova 45 i 70 počelo je novembra prošle godine, a vlasnici i zakupci, uz pomoć advokatskog tima, mesecima su protestovali zbog odluke grada.

Održana su i tri tendera, a sve lokacije dobile su svoje zakupce. Uklanjanje su uglavnom pratile brojne kontroverze. Sojenica „Gusar“ uklonjena je tek iz trećeg pokušaja, nakon što su građani dva puta sprečavali radnike i mašine da očiste prostor.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Najave gradonačelnika

Gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić pokrenuo je prošle godine „akciju“ uklanjala splavova, navodeći da građani od njih ne vide reku. On je još u martu ove godine izjavio da su službe grada vrlo blizu da očiste šetalište.

„Vrlo smo blizu da potpuno očistimo Savsko šetalište, odnosno da ostane 28 objekata koji su propisani i koji će poštovati postavljena pravila“, naveo je Šapić.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Šapić je rekao da očekuje da u narednih godinu dana grad Beograd ima uređene splavove, koji imaju priključke za struju i vodu, koji plaćaju mesto i koji imaju prečišćivače voda.

Što se tiče mulja, on je ranije izjavio da će i to biti urađeno.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

„Veliki novac će nam trebati za izmuljenje. Probali smo sa nekim bagerima, ali je to rizično, oni upadaju. Ali ćemo to da uradimo, i krenućemo da sređujemo šetilišta“, kazao je Šapić na Savskom keju.

Šapić je naveo da je plan grada da svaki splav ima svoje mesto, odnosno da stane na mesto koje je licitirano i koje je planom i projektom određeno.

Savski kej Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Grad Beograd je 2021. godine napravio popis nelegalnih splavova, nakon čega su pokrenuti konkurs i licitacija za pozicije koje su iscrtane.

Prema Šapićevim rečima, na rekama u prestonici biće onoliko splavova „koliko je grad procenio da je optimalno“.

BONUS VIDEO: Ko i kako uređuje beogradsko priobalje?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare