Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek kaže za RTS da se razgovara o kovid propusnicama, da su one "na stolu" i da se čeka finalna odluka.
Očekuje se da u ovoj nedelji bude održana sednica Kriznog štaba, na stolu je odluka i o kovid propusnicama. Ne zna se kada će tačno sednica biti održana, a Mirsad Đerlek za RTS kaže da se čeka finalna odluka o kovid propusnicama.
„Finalna odluka nije odobrenje Kriznog štaba već se bira najbolji model šta će obuhvatiti kovid propusnice, da li samo one tri stvari – barovi, kafići i noćni klubovi ili još nešto dodatno. Poenta je da se odabere ono što će najbolje uticati na uspostavljanje kontrole nad epidemijom“, istakao je Đerlek gostujući u Dnevniku RTS-a.
Naveo je da Srbija prati Evropu kada je o tome reč, ističući da je Srbija samostalna demokratska zemlja, koja donosi svoje odluke.
„Uzećemo samo ono što je kvalitetno i u skladu sa našim Ustavom. Nadam se da ćemo doneti najbolje rešenje koje će biti najkvalitetnije za naše građane“, istakao je državni sekretar Ministarstva zdravlja.
Dodao je da su epidemijske mere bile broj jedan u borbi protiv korone do pojave vakcine, ali da se sada, kaže, moramo baviti povećanjem broja vakcinisanih „jer imamo najjače oružje u borbi protiv kovida a to je vakcina“.
„Trenutno imamo oko 3.035.000 datih prvih doza, što se tiče treće oko 502.000, što znači da ipak imamo pomak, daleko je to od onog što želimo i kolektivnog imuniteta, ali je bitno da se krećemo napred i da ne stagniramo i to će biti od koristi. Moraćemo dalje da se borimo jer ne možemo čekati zimu, a toga se struka najviše i boji – da ne doće do sudara kovida i gripa“, napominje Đerlek.
Prema njegovim rečima, najmanje vakcinisanih i dalje je u Tutinu, Novom Pazaru, Lajkovcu i drugim manjim sredinama u Srbiji.
Kada je reč o broju vakcinisanih mladih, Đerlek kaže da je tačno da se broj vakcinisanih polako povećava ali da je daleko od željenog.
„Broj radno sposobnih vakcinisanih takođe se povećava , ali i to je nedovoljno. Sve ono što se dešava u poslednjim danima, pet mladih koji su umrli u Batajnici, trudnica u Nišu, mislim da su to dovoljni razlozi da shvatimo da delta soj dokazuje surovost i da sami treba da donesemo odluku o vakcini i da ne dozvolimo da delta tako lako odnosi živote“, naveo je Đerlek.
Ističe da dva elementa odlučuju o spasavanju života – odlazak u bolnicu i kačenje na respirator.
„Ta istraživanja su pokazala da su skoro 80 odsto hospitalizovanih nevakcinisani i broj ljudi koji odlazi u intenzivnu negu i završava na respirator je odnos dva na prema 33, u procentima je 95 odsto na respitarima su nevakcinisani, to je dovoljan razlog da mormao da se vakcinišemo“, kaže Đerlek.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: