Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS upozorio je danas, povodom Međunarodnog dana dece, da deca izbeglice i migranati bez pratnje, kao i ona razdvojena od roditelja, moraju u Srbiji da dobiju bolje uslove smeštaja.
„Iako ta deca zaslužuju posebnu zaštitu, najveći izazovi sa kojim se suočavaju u Srbiji su neodgovarajući uslovi prihvata, a u pojedinačnim slučajevima i zlostavljanje koje sistem pravosuđa često ne sankcioniše efikasno i adekvatno“, navodi Centar.
Centar u saopštenju dodaje da većina ustanova za smeštaj izbeglica i migranata funkcioniše van nacionalnog sistema brige o deci i ne zadovoljava minimalne standarde zaštite.
Ta deca, kako dodaju, predstavljaju jednu od najugroženijih grupa zbog pojačanog rizika od zlostavljanja, eksploatacije, trgovine ljudima, zanemarivanja, seksualnog uznemiravanja i diskriminacije.
Najveći broj dece koja su stigla u Srbiju dolaze iz Avganistana, koji su najčešće napustila zbog oružanih sukoba i teškog siromaštva, ali i zbog pokušaja prisilne regrutacije ili što im je život bio u opasnosti.
Centar navodi da je zahtev za azil u Srbiji podnelo manje od ped odsto dece i da veruju da bi ukoliko zatraže zaštitu, oko dve trećine moglo da ispuni uslove predviđene za dobijanje međunarodne zaštite.
Centar navodi da je kroz rad sa više od 2.000 dece u periodu 2018-2019. godina, kao dobra praksa zaštite dece identifikovan smeštaj u ustanove pod ingerencijom Ministarstva za rad.
„Ipak, takva vrsta smeštaja dostupna je trenutno za oko šest odsto dece. Stoga pozivamo državu, EU i ostale donatore da veću pažnju posvete zaštiti prava dece izbeglica i migranata tako što će izdvojiti više sredstava za zapošljavanje osoblja u ustanovama za smeštaj dece bez pratnje i kroz izmene zakonodavnog okvira osigurati da jednaki standardi zaštite važe za svu decu u Srbiji“, navodi Centar.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar