Proteste i blokade koji su u Srbiji usledili nakon pada nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 osoba, podržava 61 odsto građana, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja nevladine organizacije Crta.
Ta organizacija je u saopštenju navela da je istraživanje pokazalo da svaki deseti građanin kome su bliže stranke vlasti podržava proteste, kao i četvrtina onih koji prate samo medije bliske vlasti.
„Mnogo je više građana koji veruju u iskrene želje mladih da se utvrdi odgovornost za izgubljene živote (58 odsto) nego onih koji akcije studenata vide kao još jedan pokušaj domaćih i stranih neprijatelja da sruše Srbiju (33 odsto)“, navodi se u saopštenju.
Građani imaju najviše poverenja u studente (44 odsto) da će oni istrajati u zahtevima da se uspostavi pravda, a zatim u građane koje protestuju (37 odsto).
„Takvo poverenje u tužilaštvo ima 28 odsto, a u predsednika Republike 27 odsto ispitanika“, navela je Crta.
Istraživanje je pokazalo da polovina građana (51 odsto) ne misli da su protesti delo opozicije, usmereno na preuzimanje vlasti.
„Još više je onih (59 odsto) koji ne misle da su u incidente na protestima umešani tek ‘obični građani’ koji su iznervirani zastojima u saobraćaju“, dodaje se.
Po mišljenju najvećeg broja građana (48 odsto), političku odgovornost za pad nadstrešnice treba da snose nadležni ministri, a potom predsednik Republike (39 odsto).
Krivična odgovornost je, kako smatra 67 odsto građana, na strani izvođača radova i, u nešto manjoj meri (58 odsto) na nadzornim organima, pokazalo je istraživanje.
Građani su u istraživanju pokazali i da ne misle da bi rešenje za izlazak iz političke krize bio savetodavni, neobavezujući referendum o poverenju predsedniku Republike, što je ideja potekla od predsednika.
„Ipak, u slučaju da dođe do referendumskog izjašnjavanja, u ovom trenutku bi 52 odsto građana uskratilo, a 34 odsto ukazalo poverenje predsedniku. U vezi s prevremenim izborima, mišljenja su podeljena, kao i o pitanju uslova u kojima bi izbori bili održani“, dodaje se u saopštenju.
Više od polovine ispitanika (57 odsto) misli da se Srbija kreće u lošem pravcu, a trećina prepoznaje korupciju kao najveći problem s kojim se pojedinačno i kao društvo susreću.
„Loša ekonomska situacija u velikoj meri pogađa građane. Četvrtina ispitanika navodi inflaciju, a isto toliko nizak životni standard i siromaštvo kao najveće probleme s kojima se suočavaju. Svakog petog ispitanika najviše zabrinjava kriminal, a nešto manje od petine punoletnog stanovništa (18 odsto) uznemiravaju aktuelni protesti. Kosovo kao problem navodi 11 odsto građana“, pokazalo je istraživanje, a prenela Crta u saopštenju.
Istraživanje javnog mnjenja za organizaciju Crta sprovela je agencija „TMG Insights“, metodom lice u lice sa 1.030 ispitanika na teritoriji Srbije od 20. do 28. decembra 2024. godine.
Celo istraživanje dostupno je na sajtu Crte.
BONUS VIDEO: