Premijer Crne Gore Duško Marković formirao je ekspertski tim za pregovore sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom i eparhijama SPC o Zakonu o slobodi veroispovesti, objavljeno je na sajtu Vlade Crne Gore.
Saopšteno je i da je Marković uputio mitropolitu Amfilohiju (Radoviću) poziv na razgovore na ekspertskom nivou.
„Razumjeli smo da ekspertskom timu Mitropolije i eparhija SPC, koji ste Vi formirali, za prvi sastanak odgovara srijeda, 11. mart u 10 časova, U Vili ‘Gorica’ u Podgorici, što zvanično potvrđujemo“, piše u pismu Duška Markovića upućenom mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju Radoviću.
Članovi ekspertskog tima su Zoran Pažin, Nebojša Vučinić, Aneta Spaić, Dragoljub Bulatović, Nikola Martinović i Srđan Spaić.
Crnogorski Zakon o slobodi veroispovesti, kojem se protivi Mitropolija crnogorsko-primorska SPC, deo opozicije i veliki broj vernika, stupio je na snagu 8. januara.
Zakon, koji je u crnogorskom parlamentu usvojen 26. decembra prošle godine u kasnim večernjim satima i nakon hapšenja opozicionih poslanika usred Skupštine, dodatno je podigao tenzije u crnogorskom društvu, a vernike izveo na ulice, gde protestuju od noći usvajanja zakona.
Crnogorske vlasti uveravaju da novi zakon garantuje punu slobodu veroispovesti svim vernicima i ravnopravan položaj svih verskih zajednica u Crnoj Gori, kao i punu slobodu uverenja svim građanima koji nisu vernici.
Pomenuti zakon predviđa da će svi verski objekti koji predstavljaju kulturnu baštinu, a koji su bili imovina države Crne Gore pre gubitka njene nezavisnosti 1918. godine, i koji kasnije nisu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke verske zajednice, biti prepoznati kao državna imovina, podseća RTS.
Zakon predviđa i da ako bilo koja verska zajednica raspolaže dokazima da je, na osnovu nekad ili danas važećih propisa, postala vlasnik neke imovine država će to priznati i poštovati.
Govoreći o Zakonu, patrijarh srpski Irinej ocenio je da Zakonom o slobodi veroispovesti vlasti u Crnoj Gori žele da oslabe svest o srpskom poreklu i imenu i, „što može da bude još tragičnije, ako budu uspeli u tome, onda sutra to mogu da primene i vlasti na Kosovu i Metohiji“, preneo je RTS.
Sa druge strane, crnogorski predsednik Milo Đukanović izjavio je da se, zbog zakona o slobodi veroispovesti, Crna Gora suočava sa višestrukim udarima, iznutra i izvana, kroz otvorenu spregu crkve s nacionalističkim vansistemskim delovanjem, usmerenim na urušavanje pravnog poretka i negiranje građanskog i multietničkog karaktera crnogorske države, prenela je Radio televizija Crne Gore.
Širom Crne Gore održavaju se molebani i litije u znak protesta zbog Zakona o slobodi veroispovesti. Prvi su na ulice izašli Barani, a zatim su molebani održani u Beranama, Bijelom Polju, Žabljaku, Nikšiću, Podgorici i ostalim crnogorskim gradovima.
Od Božića, litije se održavaju dva puta nedeljno, četvrtkom i nedeljom, a prisustvuju im hiljade ljudi.