Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

TV Pink je tokom 2014. Informeru platio nešto više od 95 miliona dinara (oko 820 hiljada evra) za pet meseci emitovanja emisije "Teška reč", otkriva CINS. Dve godine ranije, jedan mesec emitovanja najpoznatijeg tok-šoua u zemlji - "Utiska nedelje" - koštao je oko 1,8 miliona dinara.

Prema podacima Poreske uprave do kojih je došao Centar za istraživačko novinarstvo (CINS), televizija Pink je Informeru, odnosno njegovom izdavaču Insajder timu, čiji je vlasnik Dragan J. Vučićević, za reklame i emisiju „Teška reč“ platila više od 95 miliona dinara.

U istoj godini, Pink je Informeru kroz ogromne popuste za oglašavanje oprostio oko 380 hiljada evra, piše CINS i podseća da je tokom te iste 2014. država pomogla Pinku kroz Agenciju za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI) – najpre je Agencija dala garanciju za kredit Pinka od 2,5 miliona evra, a onda je AOFI i sama dala kredit Pinku od oko 1,4 miliona evra.

CINS je u ranijem istraživanju pokazao da je Pink ovu pomoć AOFI dobio uprkos činjenici da je u tom trenutku bio jedan od najvećih poreskih dužnika, što diskvalifikuje privredni subjekt za saradnju sa AOFI.

Takođe, Poreska uprava je Pinku tokom 2013. i 2014. godine omogućila reprogram za više od 900 miliona poreskog duga.

Kako je za CINS rekao Vladimir Milić, zamenik direktora produkcijske kuće Mreža koja proizvodi „Utisak nedelje“, ukoliko je novac Pinka bio za Tešku reč, za naše prilike su to „basnoslovne pare“, i da u „Srbiji ne postoji emisija koja košta koliko je Informer navodno naplatio“, smatra Milić.

Prema podacima do kojih je došao CINS, emitovanje „Utiska nedelje“ u aprilu 2012. koštao je 1,8 miliona dinara.

Poreska uprava je na pitanje novinara CINS-a – zbog čega nije prilikom kontrole proveravala osnovanost poslova između Pinka i Informera – odgovorila da su „informacije i dokumenta iz poreskih postupaka tajna“.

Mitrović: To je bio super jeftin projekat

Vlasnik Pinka Željko Mitrović je za CINS rekao da ova brojka „nije spektakularna“, da je „Teška reč“ bila „super jeftin projekat, dva puta jefitiniji od Hit tvita“.

Mitrović je rekao i da je reč o dužem periodu od navedenih pet meseci, ali je prof. Božo Drašković, nekadašnji član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, za CINS rekao da ne može da na računu piše jedan datum, a da obuhvata neki drugi vremenski period.

Drašković je rekao i da, ukoliko postoji sumnja na pranje novca, Uprava za sprečavanje pranja novca trebalo da naloži inspekciji da proveri da li je reč o fiktivnom ili stvarnom poslu.