U poslednja 24 časa, još četiri osobe preminule su od posledica koronavirusa, dok je još 108 zaraženo.
Ukupno je u prethodnom danu testirano 9.186 osoba, a na respiratorima se trenutno nalaze 64 pacijenta.
Broj preminulih je tako porastao na 681 od početka epidemije u martu, dok je procenat smrtnosti u Srbiji 2,28 odsto.
Trenuno se na bolničkom lečenju nalazi 1.507 pacijenata obolelih od koronavirusa.
Juče je zabeležen veliki pad broja zaraženih u odnosu na dva dana ranije – sa 211 na 100 novozaraženih.
Epidemiolog prof. dr Zoran Radovanović je za Nova.rs tada komentarisao da su moguća tri razloga za ovo smanjenje.
„Jedan je što se ne zna koji su sve testovi ušli u zbir – tu se računaju i PCR testovi, i serološki testovi, i oni koji se testiraju zbog simptoma, i oni koji rade kontrolne testve”, rekao je Radovanović.
Kao drugi mogući razlog navodi se to što je Crna Gora u subotu otvorila granice za srpske državljanje, uz uslov da imaju negativan PCR test. Da su zbog ovoga građani Srbije počeli u velikom broju da odlaze na testiranje, svedoče kilometarski redovi ispred Instituta za virusologiju, vakcine i serume “Torlak”
“Sad se mogi zdravi ljudi testiraju na koronavirus jer žele da idu u Crnu Goru i to sve ulazi u statistiku”, kaže Radovanović.
Kao treći, i možda najvažniji razlog, navodi – lažiranje podataka.
***
Inače, kako pokazuju podaci Javnog komunalnog preduzeća „Gradska čistoća“ na gradskim i seoskim grobljima u Novom Pazaru tokom jula i avgusta sahranjeno je 97 osoba u limenim kovčezima.
Član Kriznog štaba dr Predrag Kon izjavio je da se sa odlaskom Srba u Crnu Goru povećava epidemiološki rizik, i da je njegovo mišljenje da nije isključeno uvođenje karantina za njih po povratku. Rekao je i da su mere koje se odnose na Crnu Goru i BiH donete pod uticajem potike, dok su za ostale zemlje kriterijumu jasni.
Od danas je Gradski zavod za javno zdravlje ponovo počeo zakazivanje testiranja na lični zahtev za termine posle 20. avgusta i do podne je na mejl adresu Zavoda stiglo 1.200 zahteva.
U Beogradu, uz dokaz o uplati, testiranje na lični zahtev može se obaviti u Institut za virusologiju, vakcine i serume Torlak od 8 do 20 sati, Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju od 7-13 sati. Takođe, to je moguće uraditi u Gradskom zavodu za javno zdravlje od 8-13 sati, Institut za javno zdravlje Srbije dr Milan Jovanović Batut od 8 do 12 sati, Kliničkom centaru Srbije od 7.30 do 14.30 sati, mobilni kontejner Epidemiološke službe iza Urgentnog centra.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare