Nezadovoljni previsokim cenama većina roditelja učenika šestog razreda Osnovne škole "Čegar" iz Niša bojkotovaće sedmodnevnu rekreativnu nastavu, kaže član Saveta roditelja Nenad Miljković.
Dok iz Saveta roditelja pozivaju na jedinstveni bojkot, ostali razredi „i dalje razmišljaju“.
Roditelji učenika koji bi trebalo da idu sedam dana na Zlatibor kažu da su prošle godine isti aranžman platili skoro 15.000 dinara manje. U međuvremenu smenjen je direktor Goran Dinić, a iz i Ministarstva prosvete se ne oglašavaju, pišu „Južne vesti“.
Iako su početkom oktobra iz škole, raspisujući javnu nabavku, procenili da bi ekskurzije trebalo da ih koštaju 15 miliona dinara, krajem meseca potpisali su ugovor sa jedinim ponuđačem, agencijom Maestro travel iz Niša za 11 miliona više, odnosno 26.600.000 dinara.
U planu je da predškolci i učenici do petog razreda idu na jednodnevni izlet u Jagodinu, Vrnjačku Banju, na Bukulju, u Resavsku pećinu, Kragujevac i Beograd. Učenici starijih razreda idu na jednodnevnu ili dvodnevnu ekskurziju i obilaze istok, sever i zapad Srbije.
Za mlađe razrede planirane su i rekreativne ekskurzije, za prvi i drugi razred izabran je Kopaonik, a učenici trećeg i četvrtog razreda nastavu u prirodi treba da provedu na Zlatiboru.
Rekreativna nastava na Zlatiboru trebalo bi da bude realizovana u proleće naredne godine, a pored standardnih obroka i užina, navodi se da će učenici biti smešteni u hotelu sa tri zvezdice, da će ih prevoziti autobus visoke klase, da će imati lekara, rekreatora, obezbeđenu igraonicu i diskoteku, kao i obilazak Dino parka.
Kako su i prethodne godine njihova deca išla na rekreativnu nastavu na Zlatibor, roditelji kažu da su nezadovljni jer su tada ekskurziju platili 15.000 dinara manje, nego što se traži sada.
„Celo odeljenje bojkotuje i o tome razmišljaju i roditelji đaka iz ostalih odeljenja. Cena prošle godine za isti hotel bila je 31.000 dinara, dok nam sada za iste aktivnosti traže 44.700 dinara“, potvrđuje jedan roditelj.
Član Saveta roditelja Nenad Miljković kaže da su održali nekoliko sastanaka poslednjih nedelja gde su upozoravali da roditelji nisu zadovoljni, a kako nisu dobili objašnjenje zbog čega su cene skuplje u odnosu na prošlu godinu, tvrdi da je tražio od Komisije za javne nabavke da mu dostave kako je raspisan tender.
„Na poslednjem Savetu roditelja tražio sam da od Komisije da mi dostave kako je raspisan tender, jer sam dobio informaciju da škole raspisuju tender ne za ekskurziju, već za studijsko putovanje. Kada se raspiše tender za studijsko putovanje onda može da se prijavi samo jedna agencija, što je slučaj. Moramo bojktovati svi kako bi shvatili da ne mogu tako da rade. Svi roditelji su bili za bojkot kada smo dobili ponudu. Kada smo odlučili da krenemo, onda su neki ipak rešili da će poslati decu da se ne zameraju“, navodi Nenad.
Međutim, kako Miljković ističe, konstantno se ponavljaju iste informacije na svim savetima roditelja, a to je da cenu ne mogu promeniti, već da je na roditeljima odluče individualno.
Zbog toga kaže da su insistirali na bojkotu, koji za sada poštuje ceo 6. razred Osnovne škole „Čegar“.
„Tender je prošao i to je što je. Jedino što je novo da ceo 6. razred neće ići jer je samo dvoje dece prijavljeno, oni su najistrajniji. Za ostale razrede nemamo još informaciju koliko je dece prijavljeno. Ukoliko je manje od 60% koliko je minimum da se eksurzija održi onda ni ti razredi neće ići bez obzira na broj prijavljenih. Navodno će za sledeću godinu u Komisiji za javne nabavke biti i roditelji. Što se rekreativne nastave tiče, stekao se utisak da će većina bojkotovati, jer nam je rečeno da procenimo da li možemo da izdvojimo novac ili ne. Ima i dece čiji su roditelji već pristali da plate“, navodi on.
Kada je reč o rekreativnim nastavama na Kopaoniku, prošle godine roditelji su platili 29.900 dinara u 9 mesečnih rata, dok navode da će ove godine iste aktivnosti platiti 5.000 dinara više. Kažu da o bojktotu razmišljaju i oni.
„Nije sigurno da će i ona deca čiji su roditelji potpisali i potvrdili odlazak na rekreativnu nastavu na Kopaoniku otići, jer velika većina neće pristati na novu cenu“, navodi drugi roditelj.
Ovih dana se u školi razgovara i o ponudama za jednodnevne ekskurzije, roditelji kažu da nisu zadovoljni ni njima. Obilazak Vrnjačke Banjie roditeliji prvaka treba da plate 5.500 dinara, dok je jednodnevni put u Kragujevc uz obilazak Topole, Oplenca i Aranđelovca za učenike 4. razreda 7.850 dinara.
Kako tvrde roditelji, nakon što im je objašnjeno zbog čega su cene izleta skuplje, spremni su da izdvoje novac.
„Cena je takva zato što će deca imati ručak, to do sada nije bilo u praksi organizatora. Na sastanku je bio prisutan i gospodin koji je zadužen za kontrolu javnih nabavki i objasnio postuka kako agencije učestvuju na tenderima“, kaže drugi roditelj.
Ipak, Miljković komentariše i izlete i napominje da nije tačno navedeno šta podrazumeva obrok i da to može biti samo sendvič, koji neće opravdati povećanje cena izleta.
Pravilima o đačkim putovanjima koja su stupila na snagu 2019. godine predviđeno je da izbor turističke agencije preko koje će škole izvoditi ekskurziju i nastavu u prirodi mora da se organizuje isključivo preko javne nabavke.
„Naime, u svakoj školi je na tenderu konkurisala samo po jedna agencija, standardno za svaku školu jedna te ista agencija, jer očigledno imaju međusobni interni dogovor i ne mešaju se jedna drugj u bezobraznim ponudama. Tako da je ko nas uvek Maestro travel, dok recimo u školi ‘Mika Antić’ to je Prima Plus, a u ‘Duško Radoviću VIP“, kaže Miljković.
Koji su razlozi skupljih rekreativnih nastava, o stavu roditelja da će ove godine bojkotovati nastavu u prirodi, novinari Južnih vesti pokušali su nekoliko puta da pitaju novog v. d. direktora Vladimira Ristića, međutim, iz škole su neuspešno pokušavali da ih spoje sa kancelarijom direktora.
“Buri” u školi doprinela smena direktora Gorana Dinića, a razloge za smenu Ministarstvo prosvete još ne otkriva.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare