Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Stepen zagađenosti u gradu pored Morave sinoć je iznosio 249 što je svrstalo Čačak na "šampionsko - prvo mesto" po najgorem vazduhu na svetu. Žitelji kažu da dišu na "škrge" i iskazuju veliku zabrinutost zbog nezdrave sredine koja uslovljava i brojne zdravstvene kompilikacije.

Marijana Grbović je majka troje dece, dva sina i dvomesečne bebe i ogorčena je što stariju decu ni u šetnju ne može da izvede.

„Razgovarala sam sa lekarom, oni su podložni infekcijama grla, stalno imaju sekret u nosu i pride da ih izvedem na vazduh koji bukvalno smrdi. Pa ne mogu. Umorili su se od stana, jer su stalno zatvoreni u četiri zida „, priča nam naša sagovornica. Prema njenim rečima, iznela bi i bebu na par minuta na balkon, ali ne sme zbog zageđenja.

Ona navodi da je ogorčena zbog toga i pita se da li će nadležni učiniti nešto da se situacija sredi.

Foto:Ljubica Sokić/Nova.rs

„Verujte da ni veš koji operem i izvadim iz mašine ne mogu da sušim na terasi. Upija smog i smrad, a čak sam ga par puta iznosila i ponovo prala da bih ga nakon toga na radijatorima i sušilici u stanu sušila“, priča Grbović.

Na „slavnom“ spisku po zagađenosti vazduha našao se i Gornji Milanovac, sa „srebrnom medaljom“. Kada se desi ovakva situacija nadležni čačanskog Gradskog Zavoda za javno zdravlje preporučuju da treba skratiti broj aktivnosti na otvorenom prostoru.

Osetljivim kategorijama stanovništva savetuje se da vežbanje obave u zatvorenom prostoru, ističu.

Ne treba otvarati prozore kada je kvalitet vazduha ocenjen sa „zagađen“ ili „jako zagađen“, poručuju.

Koncentracija zagađujućih materija je najveća u periodu grejne sezone, u večernjim, noćnim i jutarnjim satima, navode.

„Tada je poželjno provetriti prostorije nekoliko puta u toku dana, i za to birati periode kada je očekivano koncentracija zagađujućih materija najniža, a to je okvirno između 11 i 15 časova“, kažu u ovoj ustanovi.

PROČITAJTE JOŠ

Ako ste mislili da vam hirurške maske mogu pomoći, to nije tačno. One pomažu da se smanji iritacija disajnih puteva, ali PM-10 i PM-2,5 čestice prodiru i kroz takve maske.

Pojedina istraživanja ukazuju na zaštitne efekte određene hrane. Preporuka je da se u zagađenim područjima uzima hrana bogata Be-vitaminima, vitaminom Ce i E, zatim omega-3 masnim kiselinama, što se vezuje sa antioksidativnim i antiinflamatornim svojstvima ovih sastojaka.

Ljudi kada osete miris dima i čađi treba da se što pre udalje sa tog mesta svesni da je štetno da takav vazduh udišu, kaže pulmolog dr Aleksandar Radojević.

Dr Aleksandar Radojević Foto:Ljubica Sokić/Nova.rs

„Ugljen-monoksid je tihi ubica, njega ne osećate dok idete ulicom i svakog dana ga udišete u ogromnim količinama, a izazivaju ga izduvni gasovi automobila“, objasnio je on.

Kako je istakao, nisu samo vozači i pešaci izloženi otrovima već i stanari okolnih zgrada.
„To je veliki uzrok oboljenja kancera pluća, a kada se bolest otkrije, najčešće bude kasno i ishod je fatalan“, zaključio je on.

Inače rak pluća je, prema statistici, najsmrtonosniji kako u svetu tako i kod nas. Prema procenama stručnjaka tokom jedne godine u Srbiji oboli oko 6500 do sedam hiljada ljudi, a bitku sa tom bolešću izgubi između 4600 i pet hiljada građana naše zemlje.

BONUS VIDEO: Ekološka kotlarnica u Gornjem Milanovcu povećala zagađenje?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar