Foto: Twitter/Robin Xud

Korisnik twitera pod nalogom @XudRobin već dva dana objavljuje tabele koji su, prema njegovim rečima, dokazi da portali Kurir i Espreso direktno pomažu simpatizerima SNS da kroz sistem Castle nesmetano ostavljaju veliki broj pluseva i minusa na određene vesti i tako veštački formiraju “javno mnjenje”, dok obični posetioci mogu da ostave samo po jedan plus ili minus na neki tekst.

Pomenuti tviteraš takođe tvrdi da Srpska napredna stranka za potrebe rada sistema http://castle.rs koristi server koji se nalazi na linku Telekoma Srbija.

Foto: Twitter/Robin Xud

U Telekomu Srbije ostali smo uskraćeni za odgovor na pitanje da li se njihovi resursi koriste za botovanje Srpske napredne stranke.

Castle je platforma koja se koristi za kontrolu korisnika koji učestvuju kao „botovi“ na tviteru i drugim mrežama.

Kroz podatke koje su preko naloga RobinXud@XudRobin procureli na mreže vide se logovanja velikog broja aktivista, gde su i kada su se prijavili i odjavili sa mreže, koliko su bili aktivni, kao i specifični tvitovi za koje im je zadavan zadatak šta i kako da komentarišu – od podrške predsedniku Vučiću, do napada na pojedine novinare ili opozicione političare.

Tako se na jednom od procurelih screenshotova vidi da je recimo za sliku koju je na twiteru lider Pokreta slobodnih građana Sergej Trifinović okačio sa igumanom manastira Dečani Savom Janjićem postojala smernica: „Jače ovde. Ovaj Sava Janjić je sramota za SPC, sa kakavom narkomačinom se kezi“.

Foto: Twitter/Robin Xud

Pomenuti tviteraš navodi i da podaci o osobama zaduženim za ovo stvaranje veštačkog javnog mnenja pokazuju da neki od njih zaposleni po opštinama širom Srbije i da „botuju“ u radno vreme.

Ujedno, prema njegovim tvrdnjama, reč je o ljudima koji su kontrolisali 8.000 i više tviter naloga, koje je Tviter nedavno obrisao – upravo zbog „botovanja“.

Kroz pomenuta logovanja se vidi i da postoji vremenski interval u kojem se očekuje da neko bude aktivan, poput radnog vremena.

Foto: Twitter/Robin Xud

Da podsetimo, Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) je prošlog septembra objavio da su aktivisti Srpske napredne stranke kroz aplikaciju Votr2 mogli da ostavljaju na hiljade pluseva i minusa na komentare na sajtovima Kurira i Espresa i na taj način utiču na čitaoce ovih medija i stvore lažnu sliku u javnosti o mišljenju građana o pojedinim temama.

Portal Južne vesti je u avgustu prošle godine objavio da je na njihov sajt stiglo više od od 22 i po hiljade glasova sa iste IP adrese na vest o svedočenju bivšeg bota.

Ta IP adresa, kako je tada naveo portal, je deo mreže koja se zove SNS, a registrovana je u Beogradu, u Ulici Palmira Toljatija 5, gde je sedište Srpske napredne stranke. Bivši pripadnik SNS internet tima govorio je za Južne vesti o komentarisanju vesti po nalogu, što je ocenjeno kao razvijeno propagandno sredstvo vlasti u Srbiji proteklih godina.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare