Sankanje i klizanje neposredno iznad zlatiborskog jezera, koje je godinama bilo pristupačno svima, od ove zime najvećim delom je ograđeno i više nije besplatno. Guma za sankanje i neograničeno vreme tokom dana za najmlađe košta 500 dinara. Roditelji su burno negodovali, dolazila je čak i policija, prozivana vlast i povezanost sa kontraverznim biznismenima, pa smo pokušali da rastumačimo šta se i kako desilo pa da ono što je bilo besplatno više nije i zbog čega. Odgovor u najkraćem je da je parcela privatno vlasništvo.
Na licu mesta zatekli smo veliki broj dece i njihovih roditelja ali i redare koji su vodili računa ko je sa jedne a ko sa druge strane ograde. Da bi dete ušlo u ograđen deo roditelj mora platiti 500 dinara, za to dobija fiskalni račun a sve za neograničeno vreme tokom dana. Zašto je to tako, saznali smo od preduzetnika pravnog subjekta „Di Lago Enterprice“, Bojana Marića.
„Zakupac ove parcele, koja je vlasništvo Zlatibor turista, je „Gold Mountain“ a mi smo podzakupci, sa njima imamo ugovor o poslovno tehničkoj saradnji. Ogradili smo samo deo parcele, oko jedne trećine, koji osnežavamo, izdajemo gume za sankanje i za to dajemo fiskalni račun koji glasi na našu firmi. Van ograđenog dela je besplatno korišćenje parcele koja je takođe pod našim zakupom“, kaže za Nova.rs Marić.
On još kaže da su prvi dani rada bili vrlo neprijatni, da je u par navrata dolazila i policija koju su pozivali građani tražeći objašnjenje zašto moraju platiti sankanje, bez informacije da nije reč o državnoj već privatnoj svoini, te da oni rade legalno, poštujući sve zakonske propise.
Kako se desilo da i ova parcela, neposredno pored samog jezera bude privatizovana i kada se to desilo, pitali smo predsednika opštine Čajetina Milana Stamatovića. Sve što nam je rekao jeste da je parcela privatno vlasništvo u statusu akcionarskog društva Zlatibor turista, da je to tako oduvek i da lokalna samouprava nema nadležnosti da utiče na odluke i način upravljanja ničijom parcelom.
Kako ovakve novine utiču na turizam, pre svega porodični na kome se zasniva turistička ponuda ove planine, i koliko su značajne slobodne površine, pitali smo i direktora Turističke organizacije Zlatibor Vladimira Živanovića.
„Značajne su svakako ali ne mislim da to negativno utiče na turizam. Rekao bih da je TO Zlatibor ove godine organizovali oko 80 besplatnih događaja namenjenih najmlađima. To je način na koji mi možemo da utičemo na boravak turista. Mi nemamo mogućnost da utičemo na korišćenje privatnih parcela ali pozivam sve turiste da dođu u Info centar TO Zlatibor i da se informišu o padinama i lokacijama gde mogu besplatno da se sankaju“, kazao nam je Živanović.
Razgovarali smo i sa roditeljima ali većina svije mišljenje nije želela da iznosi javno. Dok jednima smeta ova promena, dugi nisu iznenađeni. Jovana Pantić iz Šapca, sa porodicom često boravi na Zlatiboru, naplata sankanja je za nju samo jedno od iznenađenja.
„Prvo nas je iznenadilo što nema još uvek gužve koju smo očekivali, što je dobro. Vreme je sjajno, sneg se održao, deca uživaju u vožnji na gumama i klisku, prijaju nam šetnje okićenim zlatiborom. Iako smo ranije dolazili, nismo ovde dovodili decu ali 500 dinara je prihvativo, može se ostati neograničeno a vidim da ima dosta dece da to koriste. Takve pojave su očekivane ovde, Nova godina, praznici, sve je poskupelo a i ove silne zgrade okolo moraju da se namire(smeh). U centru ovakve površine nestaju ali Zlatibor ima druge lepote koje su van centra, koje mogu da se obiđu sa decom, da se prošetamo i uživamo“, kazala je za naš portal Jovana.
Imajući u vidu prednost objekata u odnosu na prirodu u urbanizovanom delu Zlatibora, čini se da to što se sankanje naplaćuje 500 dinara nije toliko neprijatno iznenađenje kako bi moglo biti da na mestima dečje zabave niknu višespratnice a sve su šanse da će se baš na ovom mestu, uskoro i to desiti.
***
BONUS VIDEO: