Negazirana mineralna voda, keks, higijenski mrežasti ulošci, brijač, vlažne maramice ili toalet papir, sapun, to su, otprilike, neki najosnovniji proizvodi koje jedna trudnica ili porodilja kupuje u prodavnici u okviru ginekološko-akušerske klinike na kojoj leži. I baš ovi proizvodi koje novopečene mame najviše kupuju, koštaju skoro duplo više u ovim malim, bolničkim radnjama, nego u marketima. A ako žele da im donesu paket "na ruke", ili im je zbog održavanja trudnoće zabranjeno da se kreću i siđu do prizemlja, postoji opcija da pozovu ili pošalju poruku i to će ih koštati 60 dinara - takva je praksa u GAK "Višegradska" u Beogradu.
Spomenka N. (34) iz Loznice već tri nedelje leži na odeljenju GAK „Višegradska“ jer ima visokorizičnu trudnoću. Pošto je iz unutrašnjosti, ponela je od kuće apsolutno sve stvari za koje je mislila da će joj trebati, dok će one, svakodnevne, poput grickalica, hrane ili sredstava za ličnu higijenu, kupovati u bolničkoj prodavnici, s obzirom da joj je suprug napomenuo da ne može da je posećuje baš svaki dan.
Međutim, to ipak nije bilo izvodljivo jer je zabrana izlaska sa ovog odeljenja na kojem leže visokorizične pacijentkinje, još od pandemije koronavirusa, i dalje na snazi. Zato je Spomeniki preostalo da plaća dostavu od 60 dinara i da tako dobija svoj paket, ne baš toliko jeftin.
„Prvi dan nisam ništa kupovala. Drugi dan sam poželela nešto da grickam, a i zaboravila sam brijač da ponesem od kuće, pa sam htela da kupim. Rekli su da je zabranjeno, ali da poručim sve što mi treba, a da će mi doneti paket i za to naplatitit 60 dinara. Pomislih u sebi: okej, nije skupo, međutim dan za danom, pritom cene skoro pa duplo veće nego u nekom marketu…Ipak je mnogo“, priča nam Spomenka.
Tako je Spomenka kupila nekoliko flaša negazirane vode, toalet papir i štapiće za grickanje. I tako nekoliko puta, sve dok nije shvatila da „troši novac kao blesava“, iako je u bolnici.
„Da mi je neko rekao da je brijač 200 dinara, ne bih verovala. Cena brijača je do 100 dinara, na pijaci. U marketima je za 10-20 dinara skuplji, dok je ovde u porodilištu 200 dinara. Zaista previše. Voda je takođe skupa, a svaki dan je kupujem. Smatram da ova ustanova nije mesto na kom neko treba da zaradi. U redu bi bilo da svi ležimo tri-četiri dana, ali jedna ženica je ovde već dva meseca, verujte mi. Bezobrazluk sa njihove strane, bez obzira na ljubaznost prilikom kupovine“, smatra ova trudnica.
Ako uporedimo cenu, recimo, vode „Rosa“ od litar ipo u bolničkoj prodavnici koja, kao što se vidi na računu, iznosi 90 dinara, sa cenom iste vode u nekom marketu videćemo i da je jeftinija do 30 dinara.
Ista situacija je i sa keksom „plazma“. Cena ove poslastice u prodavnici unutar klinike košta 170 dinara, dok je cena istog proizvoda u pojedinim marketima 132,99 dinara.
Proizvodi za ličnu higijenu, ali i higijenu bebe su, kako smo se i sami uverili, prilično skupi.
Tako su vlažne maramice „Pampers“ 330 dinara, dok je u radnjama u kojima se uglavnom opremaju buduće mame, cena istih između 160 i 200 dinara.
Pavlovićeva mast je u „Višegradskoj“ 480 dinara, dok je u nekom „običnom“ marketu 299,90 dinara.
Svakako, ovakve prodavnice su za buduće mame uglavnom „ad hok“, odnosno u njima kupuju baš ako im nešto hitno zatreba ili ako budu zadržane na dužoj hospitalizaciji.
Veće cene proizvoda koje uglavnom kupuju trudnice i porodilje su i u GAK „Narodni front“.
Tako je cena plazme 170 dinara, dok se cena vode kreće od 80 do 120 dinara.
„Bebeći proizvodi“ su najskuplji, pa je tako kompletić za bebu za izlazak iz porodilišta oko 2.500 dinara, što je, složićete se, skupo, s obziorm da isti možete pronaći u dečijim radnjama u gradu za nekoliko stotina dinara manje.
BONUS VIDEO: Visoka cena za kvalitetan med sa velike nadmorske visine
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare