Polaganje male mature koje je predviđeno za 17. 18. i 19. jun nije ugroženo i biće održano po planu, a pojedinačni slučajevi korone u školama neće poremetiti taj kalendar, kažu za naš portal u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
To je, kako prenose mediji, potvrdio i ministar prosvete Mladen Šarčević, navodeći da mala matura ide po planu i da se zbog pojedinačnih slučajeva korona virusa u dve beogradske škole ona neće odlagati, jer su „u pitanju džepovi epidemije“.
Za to imamo rešenje. Imamo dva roka za polaganje mature, rekao je Šarčević za Kurir.
Prema njegovim rečima, jedan rok je sada predviđen, a drugi rok je za decu koja su u izolaciji.
„Besmisleno je da zbog nekoliko pojedinaca zaustavimo 66.000 dece. Niko neće biti oštećen“, rekao je Šarčević.
U školama u Srbiji je 2. juna realizovan probni završni ispit, a osmaci su polagali testa iz matematike. Učenicima su dan ranije predati test iz srpskog/maternjeg jezika i kombinovani test koji su radili kod kuće, a cilj je, kako navode u Ministarstvu prosvete da učenici sami procene svoje znanje. Test iz matematike rađen je u školama kako bi se učenici upoznali sa procesom, načinom popunjavanja testova i drugim neophodnim detaljima za uspešnu realizaciju završnog ispita.
Rezultati testa iz matematike su objavljeni na sajtu https://probni.zios.mpn.gov.rs. Svaki učenik može pristupiti tom sajtu i pogledati test uz identifikacioni broj i lozinku koja se nalazi na identifikacionom obrascu za učenike.
Rezultati sva tri testa završnog ispita biće objavljeni 23. juna 2020. godine na sajtu: https://zios.mpn.gov.rs. Za razliku od prethodne godine kada su učenici i roditelji morali da idu u školu i traže test na uvid kako bi procenili da li ima osnova za žalbu, sada će to moći da procene onlajn uvidom u testove.
Da podsetimo, Srbija je i ranije imala problem sa polaganjem male mature i provaljivanjem testova. Tako, 2013. polaganje je bilo poništeno. Testovi su bili ukradeni, a za to je odgovarala pomoćna radnica u štampariji Službenog glasnika, gde su testovi štampani. Ona je presudom Drugog osnovnog suda u Beogradu kažnjena godinom dana u zatvoru. Zbog toga su prošle godine paketi testova uručivani direktno direktorima škola, koji su mogli da traže i policijsku pratnju.
Ipak i prošle godine bilo je problema, pa su se na internetu pre polaganja špojavili testovi zadataka iz matematike. Zbog toga je polaganje bilo odlagano, a đaci su štrajkovali. Ipak, posle naknadnog polaganja testova iz matematike, đaci su se po planu upisivali u srednje škole, a nadležni su tvrdili da test koji je kružio internetom, zapravo nije bila verzija testa koja je trebalo da se nađe pred đacima.
U Ministarsvu prosvete kažu da ovu malu maturi dočekuju spremno i da je po završetku probnog završnog ispita, počela priprema finalizacije kompletnog novog sistema i svih njegovih procesa, uključujući serverske i mrežne preduslove, kako bi testiranje koje će se na nivou cele zemlje sprovesti od 17. do 19. juna prošlo uspešno i transparentno.
„Nakon probnog završnog ispita, sprovedeno je i testiranje novog procesa organizacije završnog ispita. S obzirom na važnost uspešnog i transparentnog polaganja, kao i ocenjivanja testova, uveden je niz novina koje je neophodno isprobati radi neometanog funkcionisanja tokom završnog ispita koji će se sprovesti od 17. do 19. juna 2020. godine u terminu od 9 do 11 časova“, navode u Ministarstvu prosvete.
Ove godine je po prvi put uspostavljen sistem realizacije završnog ispita koji je digitalizovan u svim procesima koji se tiču pripreme, pregledanja i obrade testova.
„Uzimajući u obzir probleme koji su se prethodnih godina dešavali usled angažovanja eksternih štamparija, ove godine je u skladu sa preporukom Zaštitnika građana obezbeđen profesionalni štampač kako bi se proces pripreme, štampanja i pakovanja testova obavljao centralizovano u Zavodu za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja. Šifrovanje samih testova je takođe unapređeno i svaki test sadrži QR kod koji će na samom testu biti vezan za pojedinačnog učenika, što ceo proces čini anonimnim do kraja pregledanja. Ranije je u proces manuelnog šifrovanja i dešifrovanja testova bilo uključeno više od 5.000 šifranata, a digitalizacijom procesa to je izbegnuto“, objašnjavaju u resornom ministarstvu.
Distribucija se vrši u saradnji sa JP „Pošta Srbije“, testovi se dodatno pakuju u njihove zapečaćene kutije. Kompletan proces kontrolisaće i pripadnici policije. Nakon što učenici urade testove, testovi se upakovani po istom zapečaćenom principu, vozilima Pošte vraćaju u Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
U Zavodu je centralizovano skeniranje svih testova i od tog trenutka je ceo proces digitalizovan. Ovo je veoma značajan iskorak u odnosu na prethodne godine kada su nastavnici testove u papirnoj formi pregledali u školama, što je zbog više faktora dovodilo do eventualnih grešaka koje će se digitalizacijom izbeći.
Softver, koji je napravljen specifično za ovu namenu, pitanja zatvorenog tipa će pregledati automatski, a pitanja otvorenog tipa slati ovlašćenim nastavnicima da pregledaju putem računara. Nastavnici neće znati čiji test pregledaju, a svako otvoreno pitanje će biti poslato na pregled kod dva nastavnika kako bi se obezbedila nepristrasnost i izbegle eventualne greške u pregledanju. Ovakvim postupkom se postiže maksimalna transparentnost i objektivnost u pregledanju testova, a štedi se i vreme koje nastavnici treba da utroše za pregledanje.
U Ministarsvu prosvete navode i da osim manje vremena potrebnog za pregledanje, za realizaciju celog procesa je potreban i manji broj nastavnika s obzirom da se zatvorena pitanja pregledaju automatski. Do sada je u procesu završnog ispita učestvovalo 7.800 nastavnika (2.600 nastavnika po testu), a ove godine će taj broj biti znatno manji.
Tokom procesa sistem je testiran i sa preko 1.500 pregledača. Ustanovljeno je, da kada je uključeno 450 pregledača pregleda se 2.000 pitanja u minuti, a pregledačima je u proseku potrebno 4,5 sekundi po pitanju. Test iz matematike, koji radi ukupno 68.769 učenika ima 1.031.535 otvorenih pitanja za pregledanje. Takođe je ustanovljeno da se zbog kvaliteta internet mreže u nekim delovima zemlje pregledanje obavljalo sporije, a u nekim izuzetno brzo. Ovo su sve aspekti testiranja procesa i opterećenja sistema koji su vršeni tokom probnog završnog ispita sa ciljem da se identifikuju eventualne prepreke, a koji su paralelno otklanjani i unapređivani radi dovođenja novog sistema u fazu finalizacije.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare