Za nešto više od dva meseca, od kako je u Srbiji potvrđen prvi slučaj zaraze groznicom Zapadnog Nila u ovoj sezoni, do danas je zaraženo 62 osoba - 42 muškarca i 20 žena.
To pokazuje najnoviji izveštaj Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, koji obuhvata podatke zaključno sa 7. oktobrom. U odnosu na prethodni izveštaj, to što je za četiri više slučaja nego prethodne sedmice, prenosi Blic.
Prijavljeni slučajevi zaražavanja virusom Zapadnog Nila, koji prenosi domaći Kuleks pipiens komarac, zabeleženi su na teritoriji:
Od ukupnog broja obolelih 42 osobe su muškog pola, dok je 20 ženskog. Prosečna starost obolelih je 59 godina.
Registrovana su i četiri slučaja groznice Zapadnog Nila sa verovatnim mestom zaražavanja van Srbije, i to: dva slučaja sa mestom zaražavanja u Grčkoj i po jedan u Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Podsetimo, prvi slučaj groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji, u ovoj sezoni je zabeležen 23. jula. Kako smo tada pisali, reč je o muškarcu starosti 80 godina sa teritorije Beograda.
Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Glavni vektor, odnosno prenosilac virusa Zapadnog Nila je Kuleks pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas.
Sezona transmisije virusa Zapadnog Nila u Srbiji uobičajeno traje od juna do novembra meseca.
Ovaj virus može da prođe bez ikakvih simptoma, međutim, neki simptomi su takvi da lako mogu da se poistovete sa običnom prehladom, stomačnim ili virusom gripa.
Inače, simptomi groznice Zapadnog Nila javljaju se od 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca. Oko 20 odsto zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu:
Ti simptomi, kako navode iz Instituta, obično prolaze u roku od par dana, mada su zabeleženi slučajevi kada je oboljenje trajalo i više nedelja.
Kod jednog obolelog na 150 inficiranih dolazi do razvoja teške kliničke slike, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti, objašnjavaju iz „Batuta“. Tada se, pored glavobolje i groznice, javljaju i simptomi koji ukazuju na teže oboljenje poput:
Ovi simptomi mogu da traju nekoliko nedelja, sa mogućim trajnim neurološkim oštećenjima, kao što je i upala mozga koju imaju svi trenutno zaraženi u Srbiji.