Neodgovorni investitori ispiraju svoje kamione sa betonom i fekalijama direktno pored puta u šumu na Kopaoniku.

U Nacionalnom parku Kopaonik, nedaleko od staze Sunčana dolina, iznad Vikend naselja, a na par kilometara od centra Kopaonika, ružna slika.

Posetioci ove planine kažu da neodgovorni investitori ispiraju svoje kamione sa betonom i fekalijama direktno pored puta u šumu.

“Definitivno je neko od investitora to učinio, bez dozvole. A beton je izručen iz miksera. Po nekoj našoj proceni, verovatno iz dva ili tri puta. Utvrđuje se stanje, odnosno traže dokazi za podnošenje prijave”, kaže za Nova.rs izvor sa Kopaonika.

Kopaonik beton izlili u sred šume Foto:Privatna arhiva

A građani koji su videli beton u šumi smatraju da se na taj način u opasnost dovode flora i fauna, zagađuju izvorišta i vodozahvati privatnih vikendica, kao i da postoji opasnost po javno zdravlje.

„Mnogo se gradi na Kopaoniku, i velika je količina tog materijala. Ali, bez svedoka ili ukoliko nekog od počinioca ne zateknete na licu mesta, prijave vrlo često budu odbačene ili se uopšte i ne napišu“, ispričao nam je naš sagovornik sa Kopaonika.

Letnja turistička sezona je na Kopaoniku već godinama baš skromna. Umesto gostiju, turističko naselje je svakog leta prepuno građevinskih radnika, mašina, šuta. Grade se hoteli, vile, kafići.

Na Kopaoniku postoji i nelegalna gradnja, pa je opstanak tih objekata i primer nemoći države, poput poznatog kafića od hiljadu kvadrata na Pančićevom vrhu.

Kopaonik beton izlili u sred šume Foto:Privatna arhiva

Gradi se i ovog leta, i to u samom centru turističkog naselja. Ta prebukiranost svakako, posebno zimi kada ovde boravi i po dvadesetak hiljada ljudi, utiče na promenu klime.

Podsećanja radi, još 2000-te godine, urađen je i najavljen takozvani sanacioni plan za Kopaonik. To je podrazumevalo legalizaciju postojećih „divljih” objekata uz naplatu dažbina ili rušenje i zaustavljanje gradnje.

Onda je svaka vlast najavljivala sličnu nameru ali od toga – ništa.

“Tačno je, gradi se i dalje, mada u poslednje vreme gotovo da nema primera nelegalnosti. Međutim, često se menja Prostorni plan posebne namene, pa se od resornog ministarstva dobijaju dozvole. Mi samo kontrolišemo da li se prema tim rešenjima izvode radovi. Inače, svaki naš plan odavno sadrži preporuku da se dalja gradnja na Kopaoniku obustavi”, izjavili su nedavno iz Nacionalnog parka Kopaonik.

Tu nije problem samo podizanje objekata, već i činjenica da se, u skladu sa tim, nije razvijala komunalna infrastruktura, naravno i o trošku graditelja. “Tako smo došli u situaciju nedovoljnog kapaciteta vodovoda i kanalizacije, problema odlaganja otpada, nedovoljnog broja parking mesta. Dobro je što se sada radi na novoj kanalizacionoj mreži, pa zagađena voda neće ići u Bistričku reku ili se izlivati u samom naselju. Ali, ponavljam, ovde gradnju treba limitirati”, kažu iz NP Kopaonik.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar