Prošlo je sedam dana od velike tragedije u Srbiji kada se nadstrešnica zgrade Železničke stanice u Novom Sadu obrušila i na licu mesta ubila 14 ljudi, a troje teško povredila. Arhitekta Slobodan Maldini smatra da je problem bio u samoj nadstrešnici na koju su stavljena teška stakla.

Maldini je gostovao u emisiji na RTS-u u kojoj je govorio o mogućim uzrocima tragedije, te je naveo da je problem bio u samoj nadstrešnici na koju su stavljena teška stakla.

„Prve fotografije su pokazale sajle, sa samo jednom šipkom. One su ostale netaknute, sajle su bile iščupane iz kotvi. To vam govori da je problem bio u kotvama u krovu i da je bio problem u samoj nadstrešnici, jer kad je kolabirala nadstrešnica – mogli smo da vidimo samu armaturu. Ta armatura je apsolutno bila nedovoljna. Drugo, samo ankerisanje nadstrešnice je bilo nedovoljno“, rekao je Maldini, koji je nastavio detaljnu analizu potencijalnih problema.

Foto: RTV

Veliki procenat opterećenja prepušten je zategama, a one su bile okačene o krovnu konstrukciju, koja je bila olakšana zbog estetike, navodi Maldini.

„Ali, 60 godina je to stajalo. Rekonstrukcijom nadstrešnice, tu su postavljeni prozori, teška stakla sa konstrukcijom, i to je dodatno opteretilo“, rekao je on.

Opisujući pad nadstrešnice, Maldini skreće pažnju da se ona „nije nakrivila, postepeno padala, nego je pala odjednom (…) bila je znatno opterećena, iznad svojih mogućnosti“.

„Da li je onaj koji je ugradio staklena platna računao na 10 odsto obezbeđenja, ne računajući na mogućnosti…Opterećeno je preko stepena obezbeđenja, verovatno“, rekao je Maldini, između ostalog.

PROČITAJTE JOŠ:

Podsećamo, istraga o rušenju nadstrešnice u Novom Sadu kada je život izgubilo 14 ljudi, traje već sedam dana, a javnost u Srbiji ne zna skoro ništa o detaljima istrage. Više od 50 osoba saslušano je u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu povodom obrušavanja nadstrešnice, u međuvremenu se, kako navode oni, analizira dokumentacija, naređena su veštačenja kako bi se našao uzrok i odgovorni za pogibiju ljudi.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare