Direktor Infektivne klinike u Beogradu Goran Stevanović kaže da antimalarijskih lekova, koji su se pokazali kao dobri i u lečenju pacijenata sa koronavirusom, ima dovoljno, ali da su povučeni sa rafova apoteka.
„Nijedan od tih lekova nije od vitalnog značaja za pacijente. To su lekovi koji ne pomažu preventivno, ali je došlo do nestašice jer su se na društvenim mrežama pojavile vesti da su dobri u prevenciji i narod je počeo da kupuje antimalarike misleći da se tako neće zaraziti. Oni imaju efekte ublažavanja toka bolesti, ali ne sprečavaju nastanak bolesti. Ne, neće vam pomoći u sprečavanju prenosa samog virusa. Oni koji ih uzimaju na svoju ruku, prave neželjene efekte“, naglasio je Stevanović.
Tih lekova, kaže, ima.
„Država ih je obezbedila, ali su iz tog razloga, da ne bismo imali pojavu neželjenih efekata, sklonjeni iz slobodne prodaje, a opet to nisu lekovi koji su potrebni pacijentima sada“, kazao je Stevanović.
Na pitanje N1 šta ljudi treba da rade kada primete simptome, s obzirom da se redakciji javljaju gledaoci sa tvrdnjama da ih ne testiraju, Stevanović je rekao da „postoje kriterijumi kad treba raditi testiranje, a kada ne“.
„I oni su jedinstveni. Pacijenti koji primete lakše tegobe treba da kontaktiraju lekare ili dođu lično. Oni sa ozbiljnijim tegobama, mogu direktno da se jave u svoje ambulante, infektivne službe pri bolnicama, ili u velikim gradovima to su već specijalizovane Covid bolnice. Kod nas u Beogradu to je Klinika za infektivne i tropske bolesti gde nam svakodnevno dolaze ljudi…dolaze samoinicijativno, neki imaju tegobe, bivaju testirani, ali veliki deo njih praktično nema nikakve veze s Kovidom. Bez obzira, svako treba da se javi lekaru, koji će uraditi trijažu i pregled bolesnika“, kazao je Stevanović.
Pratite nas i na društvenim mrežama: