Mural Ratku Mladiću u Beogradu Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Prolazi godinu dana od burnih dešavanja u vezi sa muralom sa likom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića u Njegoševoj ulici u Beogradu. Iako je, potom, bilo više različitih pokušaja da bude prekrečen, do danas je ostao gotovo netaknut. A u gradu su se, u međuvremenu, pojavili i brojni drugi, isti ili slični grafiti. Odgovornost uporno izostaje, uprkos tome što Krivični zakon propisuje kazne za negiranje genocida i drugih zločina protiv čovečnosti. Murali, tako, ostaju samo komunalni problem. Za nadležne službe, izgleda, nerešiv. Inicijativa mladih za ljudska prava smislila je kako da im pomogne. U prebrojavanje murala, išao je i reporter N1 Dimitrije Đurić.

Iako danas više liči na karikaturu, nego na mural, grafit i dalje stoji na fasadi koju je obezbeđivala policija, u istoj ulici kojom su, zbog njega, protestovali građani. Njegoševa, centar Beograda, godinu dana kasnije.

Da li vam smeta mural?

„Bože sačuvaj“.

Mislite li da će ovo nekad biti uklonjeno?

„Kako je krenulo mislim da samo može gore da bude da se još nešto nakaradi“.

„Ne mislim. Zavisi najviše od gradske vlasti. Pretpostavljam da je bilo da bi već nestalo“.

„Istorija će tek da se zna, sve što nam je servirano je veliki znak pitanja šta je istina. Osuđen od haškog suda, ali ne priznajem ih“.

PROČITAJTE JOŠ

Na više od dvesta mesta u Beogradu, nalaze se takvi i slični grafiti posvećeni osuđenom ratnom zločinicu Ratku Mladiću. A pošto institucije nisu pokazale spremnost i odlučnost da stanu na put takvom šaranju zidova i fasada, nevladini aktivisti odlučili su da „očiste obraz“ glavnom gradu.

Inicijativa mladih za ljudska prava poziva građane da na društvenim mrežama, pod haštagom #cistobraz, podele fotografije fasada sa likom Ratka Mladića i porukama koje negiraju genocid u Srebrenici, da bi ih potom prosledila Komunalnoj miliciji.

„Mi moramo da govorimo o konkretnim podacima. Ima ih toliko i toliko, u tim i tim ulicama kroz koje prolazi toliko i toliko ljudi. Ovaj, koji sada gledamo iza nas, nalazi se na Trećoj beogradskoj gimnaziji. Ideja je da ih, zapravo, zatrpamo količinom podataka, da za njih uradimo posao mapiranja, da posle ne bi bilo – nismo znali gde se mural nalazi. Nego da im lepo napravimo jednu mapu, jednu listu, sa fotografijama, smernicama, ulicama na osnovu kojih će moći da urade svoj posao i da očiste obraz našeg glavnog grada“, rekla je Sofija Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava.

Zato što izgleda da nema ko drugi. Do suda, nijedna prijava protiv ovakvih grafita ili poruka nije stigla, jer tužilaštvo u njima ne vidi elemente, ne samo krivičnog, već ni prekršajnog dela.

Opširnije pročitajte na N1.

BONUS VIDEO Privođenje Aide Ćorović zbog „skrnavljenja“ murala Ratka Mladića

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar