Foto: BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIĆ/DS

Agencija za sprečavanje korupcije pokrenula je još pre tri godine postupak vanredne provere imovine zaštitnika građana Zorana Pašalića, koga su zaposleni u toj instituciji ranije optuživali za mobing i pretnje. Prema informacijama Nova.rs, uprkos ozbiljnom protoku vremena, postupak Agencije i dalje nije okončan.

Postupak vanredne provere u slučaju Zorana Pašalića pokrenut je 2021. godine, kako objašnjavaju iz Agencije za sprečavanje korupcije u pisanoj izjavi za Nova.rs, zbog sumnje da u izveštajima o imovini i prihodima imenovanog nisu prijavljeni tačni i potpuni podaci.

To se, kako navode, sve obavlja u skladu sa članom 75. Zakona o sprečavanju korupcije, a da bi se utvrdilo da li ima nesaglanja između podataka podnetih u izveštajima i stvarnog stanja, odnosno između uvećane vrednosti imovine i prijavljenih prihoda.

Foto: BalkansCat / Shutterstock

U pitanju je, kako dodaju, provera blagovremenosti, potpunosti i tačnosti podataka iz podnetih izveštaja. Tokom nje Agencija pribavlja podatke, informacije i dokumentaciju kojima raspolažu organi javne vlasti i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, kao i druga pravna lica, radi analize i provere prijavljenih podataka.

Pošto dobije tražene podataka, Agencija obaveštava javnog funkcionera ili lica iz izveštaja da je potrebno da se izjasne o razlozima eventualnih nesaglasnosti. Ukoliko ima osnova, može da pozove i povezana lica da dostave informacije i podatke.

“Imajući u vidu sve navedeno, postupak provere izveštaja o imovini i prihodima i praćenja imovinskog stanja javnog funkcionera okončava se tek kada se pribave svi potrebni podaci, dokumentacija i izjašnjenja, koji nakon analize mogu rezultirati ili zaključkom da nema nepravilnosti u izveštajima ili pokretanjem postupka radi odlučivanja o tome da li je došlo do povrede Zakona o sprečavanju korupcije, a potom i podnošenjem zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, krivične prijave ili izveštaja nadležnom tužilaštvu” navode u dopisu iz Agencije.

Nema odgovora gde je zapelo

Međutim, ne objašnjavaju gde je i kada je Pašalić konkretno u pitanju zapelo, odnosno do kog se nivoa provere stiglo, da li su dobili sve podatke od nadležnih koje su tražili, kao i da li se i sam ombudsman izjasnio ako je to od njega traženo.

Iz Agencije za sprečavanje korupcije na taj način su izbegli da odgovore na pitanje Nova.rs zašto postupak vanredne provere Pašalićeve imovinske karte traje čak tri godine.

Zoran Pašalić Foto:FoNet/Zoran Mrđa

Sam Pašalić nije želeo za Nova.rs da komentariše ovaj slučaj. Nije odgovorio na pisani upit poslat njegovom kabinetu, a kada smo napokon uspeli da se čujemo telefonom samo je kratko rekao: “Vaše vreme je isteklo”.

Kada je u pitanju sama imovinska karta Pašalića objavljena u registru imovine javnih funkcionera, koji vodi Agencija za sprečavanje korupcije, navodi se da ima stan u vlasništvu od 36 kvadrata i i poslovni prostor od 16 kvadrata. Obe te nekretnine pribavio je kupovinom.

U Pašalićevom vlasništvu je i garaža od šest kvadrata, koju je nasledio, a poseduje i automobili Nissan x trail iz 2003. godine.

Od prihoda je jedino navedena plata koju dobija kao zaštitnik građana, koja je 2023. godine iznosila 564.776 dinara, dok je 2021. bila 454.711 dinara.

„Mobinguje, preti, vređa…“

Inače, kako je Nova.rs već pisala, Zorana Pašalića su zaposleni u instituciji Zaštitnik građana više puta optuživali za kršenje zakona, bahato ponašanje i uznemiravanje zaposlenih.

Oni su proletos poslanicima Narodne skupštine uputili dopis u kome ih mole da preispitaju Pašalićev rad, jer kako su naveli, mobinguje i vređa zaposlene, neosnovano deli otkaze, koje je sud kasnije poništio.

“Zabrinjavajući uslovi u kojima (ne)funkcioniše institucija Zaštitnika građana, nezakoniti rad Pašalića na svakom koraku, pronevere i zloupotrebe budžeta i mobing kojim su izloženi zaposleni, a koji on lično sprovodi, čine stanje neizdrživim. Zato Vas molimo da nešto preduzmete jer smo i mi smo građani ove države”, naveli su u pismu.

Bonus video

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare