Tajne službe i policije ne pozivaju na prijateljski razgovor i svaki takav poziv može se protumačiti isključivo i jedino kao pritisak na one koji se pozivaju i kao jedna vrsta upozorenja da se smire i da prestanu sa svojim aktivnostima, kaže advokat Jovan Rajić, ističući da to deluje kao zagrljaj mafije.
Student Fakulteta organizacionih nauka Lazar Stojaković pozvan je na informativni razgovor sa BIA, a za N1 navodi du su pozive imali i članovi njegove porodice, kojima su, kako kaže, pretili da ga dovedu kako bi ga posavetovali.
Advokat Rajić, komentarišući ovaj događaj kaže da to nije u nadležnosti Bezbednosno-informativne agencije (BIA).
„Ovo deluje kao zagrljaj mafije. Prijateljski poziv – tako nešto ne postoji naravno, nije u pravnom poretku, niti u zakonu o Bezbednosno-informativnoj agenciji, niti u Zakonu o krivičnom postupku. Dakle, niti je Štazi pozivao na prijateljske razgovore u Istočnoj Nemačkoj, niti je Sekuritatea pozivala na prijateljske razgovore u Rumuniji. Tajne službe i policije ne pozivaju na prijateljski razgovor. Svaki takav poziv može se protumačiti isključivo i jedino kao pritisak na one koji se pozivaju i kao jedna vrsta upozorenja da se smire i da prestanu sa svojim aktivnostima“, kaže Rajić za N1 ističući da poziv nije zakonit.
Dodaje da slučaj studenta FON-a nije jedini ovakav slučaj, te da je u prethodna dva dana primio tri poziva od različitih ljudi koji su pozvani od strane osoba koje su se predstavile kao BIA sa identičnim obrazloženjem, da ih zovu na prijateljske razgovore.
„Ono što je zajedničko svim tim razgovorima, odnosno svim tim pozivima, jeste da su svi pozvani u policijske stanice, a ne u sedište BIA. Moja pretpostavka i tumačenje je da se to čini da bi se dao legitimitet ovim razgovorima i ovim pozivima. Dakle, ono što građani treba da znaju jeste da je zakonik o krivičnom postupku definisao mogućnost prikupljanja informacija od građana, da je definisana mogućnost pozivanja osumnjičenih za vršenje određenih krivičnih dela, ali da, kažem ponovo, prijateljski razgovori sa Bezbednosno-informativnom agencijom u stanicama policije nisu ničim predviđeni. Tako da, u tom smislu, ono što BIA radi ovih dana, a moram da kažem da pored ovih formalnih poziva i razgovora sa građanima, dobijam informacije iz različitih izvora i o terenskim praćenjima i da se vrši pojačani nadzor na objektima koji su ocenjeni kao bezbednosno interesantni u ovim procesima i to direktno povezujem sa političkim dešavanjima u zemlji, sa protestima studenata i sa svim ostalim što se događa“, kaže on.
Rajić ističe da bi, nakon prisluškivanja aktivista i novinara, moglo da dođe i do prisluškivanja studenata.
„Imajući u vidu politička dešavanja, imajući u vidu da je izvršna vlast sa jedne strane ne može da se izbori sa postojećom političkom situacijom i protestima koje studenti organizuju na način na koji su se do sada borili sa političkim protestima, imajući sa druge strane u vidu potpunu kontrolu nad tim aparatom represije koji, ne Srpska napredna stranka, ne vladajuća okolica, nego konkretno Aleksandar Vučić ima u svojim rukama, može se očekivati samo intenziviranje pritisaka, što direktnih, što indirektnih koji se vrše na ovaj način. Da budem potpuno konkretan na ovo što me pitate. Dakle, koji su to načini? To podrazumeva fizičko praćenje, to podrazumeva prisluškivanje telefona, to podrazumeva prisluškivanje prostorija i sve ostalo što uz to ide“, kaže advokat.
Rajić kaže da ukoliko građani dođu u situaciju da ih Bezbednosno-informativna agencija pozove na razgovor u policijsku stanicu imaju dve mogućnosti.
„Jedna je da kažete ‘neću da dođem zato što ovaj poziv nije upućen pisanim putem, nije upućen po zakonu, ne želim sa vama da razgovaram neformalno’ – nisam siguran koliko je to pametno, dakle ne ulazim u taj deo. Druga mogućnost jeste da odete, iz prostog razloga što nemate šta da krijete. Dakle, ja verujem da svi ovi ljudi, barem znam za ove ljude koji su mene zvali, da apsolutno nemaju šta da kriju i nemaju razlog da prosto, uslovno rečeno, ne odu na takav razgovor. Njima advokat za takav razgovor nije potreban, ali svakako savetujem da svakome ko ide na takav razgovor, prethodno obavesti preko društvenih mreža, preko medija, na svaki mogući način da ide na taj razgovor, da prosto kaže da ide na razgovor tu i tu, dobio je poziv tad i tad. Vrlo je važno da takve stvari saopšte ranije iz prostog razloga što ovde institucije, nažalost, više ne postoje“, kaže Rajić.
Prema njegovim rečima, javnost i mediji su jedini način da se građani zaštitite od nezakonitog postupanja tajne policije i kapuljaša u zemlji bez institucija.