Foto: PROMO

Naši mobilni telefoni postali su skladište brojnih ličnih informacija, uključujući brojeve telefona, datume rođenja, adrese i kontakt podatke, brojeve kreditnih kartica, bankovne račune, poslovne podatke i lozinke.


Iako sada obavljamo zadatke brzo i jednostavno u samo nekoliko klikova, ne smemo da zaboravimo da digitalna revolucija donosi složene izazove. Internet je postao idealno mesto za krađu naših podataka, a sajber napadači neprestano pronalaze nove načine da dođu do njih.

Broj opasnosti koje vrebaju u digitalnom svetu neprestano raste, a to utiče na svakog od nas. Sa svetom koji se sve više digitalizuje, sajber napadi postaju sve sofisticiraniji, čime se potencijalno ugrožava naša sigurnost i privatnost.

Kako sajber kriminalci dolaze do naših podataka?

Jedan od najčešćih načina internet prevara je phishing. On podrazumeva manipulaciju ljudima od strane zlonamernih pojedinaca i često se koristi za krađu ličnih podataka, uključujući i podatke o platnoj kartici korisnika.

Napadač, predstavljajući se kao osoba ili institucija od poverenja, pokušava da vas prevari da putem emaila ili poruka na društvenim mrežama i veb sajtovima ostavite osetljive podatke, poput broja platne kartice i PIN-a, koje će kasnije moći da zloupotrebi.

Primer takve prevare smo mogli da vidimo kada je organizovana navodna nagradna igra za korisnike određenog brenda platnih kartica na lažnoj Fejsbuk stranici finansijske institucije.

Mehanizam je podrazumevao da učestvovanjem u nagradnoj igri korisnik dobija priliku da udvostruči sredstva koja ima na platnom računu, a da bi to uspeo neophodno je da dostavi podatke o svojoj kartici i stanju na računu.

Međutim, pravi cilj ovog napada bio je prikupljanje osetljivih podataka o kartici korisnika kako bi ih zlonamerni pojedinci iskoristili za neovlašćene transakcije.

Najbolja odbrana od ovakve vrste internet prevare je oprez i svest da svaka neočekivana e-poruka koja traži osetljive informacije ili zahteva preuzimanje priloga vrlo verovatno nosi rizik od prevare.

Da li znate šta je smishing?

Lažna poruka „od banke“

Tipična „smishing“ poruka može da vam stigne sa informacijom da je vaš bankovni račun suspendovan i da je za otključavanje potrebno otvoriti link ili prilog.

Ukoliko odlučite da kliknete na link, postoji mogućnost da vaš mobilni uređaj primi zlonamerni kod i direktno ugrozi bezbednost vaših podataka.

Foto: Promo

Ovakav tip sajber napada, „smishing“, kombinacija je dobro poznatog phishing napada i SMS poruka. Zato je važno da uvek budete oprezni prema porukama od nepoznatih ili izvora koji deluju sumnjivo.

Malver – najpoznatiji oblik sajber napada

Da li ste nekada preuzeli aplikaciju za mobilni telefon sa alternativne, a ne zvanične, app – store prodavnice?

Iako vam preuzeti sadržaj deluje u redu i aplikacija radi, ona je vrlo verovatno „zaražena“. Dobija pristup vašem mobilnom telefonu i brzo, ali neprimetno, krade podatke i koristi kameru bez vašeg znanja.

Ovaj maliciozni softver, poznatiji kao malver, jeste program koji je dizajniran da nanese štetu vašim elektronskim uređajima na različite načine: putem virusa, trojanaca, spyware – a, itd.

Iz tog razloga, koliko god delovale primamljivo, za preuzimanje aplikacija koristite zvanične app store – ove, kao što su Google Play Store i App Store, kako biste preuzeli aplikacije. Ove virtuelne prodavnice obično proveravaju sigurnost aplikacija, pre nego što vam dopuste da ih instalirate.

Kako se zaštiti?

Pored obavezne edukacije o pretnjama u digitalnom svetu, postalo je neophodno da imate softversko rešenje koje će da štiti vaše uređaje svakodnevno.

Jedno od rešenja jeste dodatak A1 Net Protect, uz koji možete da uživate u surfovanju bez straha, jer ste zaštićeni sve vreme, pritom bez imalo ometanja. A1 Net Protect svakih 15 minuta proverava mrežu i zlonamerne web sajtove postavlja na ‘crnu listu’, a ukoliko posetite neku neispravnu stranicu, momentalno šalje upozorenja i blokira je.

Takođe, Net Protect je tokom septembra sprečio preko 56 miliona sajber pretnji od strane 45.200 malicioznih softvera. Samo u septembru malveri su targetirali više od 150.000 jedinstvenih uređaja korisnika, što znači da bi svaki treći uređaj bio napadnut da nije zaštićen.

Ovo jedinstveno softversko rešenje A1 Srbija možete odabrati u okviru Neo23 Protect tarife, koja nudi A1 Net Protect tokom dvogodišnjeg perioda za privatne i poslovne korisnike, uz osiguranje uređaja u trajanju od šest meseci, što je izdvaja od drugih opcija u A1 ponudi.

Ne prepuštaj svoj biznis bilo kome

Mete sajber napadača nisu samo privatni korisnici, već i kompanije i biznis zajednica, kojma je digitalna bezbednost sve više ugrožena.

Zato je važno da sva preduzeća, bez obzira nasvoju veličinu ili industriju, posvete pažnju sajber bezbednosti i preduzmu adekvatne korake kako bi zaštitili svoje podatke i infrastrukturu.

Novina u ponudi A1 Srbija je A1 Cyber Protect, potpuno vođen portfolio sastavljen od više sajber usluga, koji je savršena opcija za sve poslovne korisnike.

Usluge su ponuđene na „modularni način“, što znači da korisnici mogu ili da objedine određene usluge koje su zaista potrebne njihovom preduzeću ili da ih sve odaberu. Bez obzira na izbor poslovnih usluga, svim korisnicima ovog rešenja na raspolaganju je Security Operations Center (SOC).

Ovaj centar predstavlja tehnologiju, procedure i tim stručnjaka koji neprekidno nadgledaju i obezbeđuju kontinuiranu postprodajnu podršku korisnicima, dostupnu 24/7.