Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

Vrhunac inflacije u Srbiji je iza nas i očekujemo da se inflacija u granice cilja vrati tokom drugog tromesečja sledeće godine, poručila je danas guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković na sastanku Konstituence Švajcarske, čiji je Srbija deo.

Kurs dinara prema evru očuvali smo na stabilnom nivou, a devizne rezerve zemlje su na rekordnom nivou od 24,2 milijarde evra na kraju septembra, pri čemu su one danas za oko 80 odsto više nego pre pandemije i svih globalnih potresa koji su usledili, dodala je Tabaković.

Tabaković je, navodi se u saopštenju NBS, rekla da je u bankarskom sektoru očuvana visoka kapitalizovanost i likvidnost, uz učešće problematičnih kredita na nivou od oko tri odsto.

Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

Opšti zaključak svih devet članica Konstituence Švajcarske jeste da nosioci ekonomskih politika u gotovo svim zemljama i dalje imaju zadatak da se bore protiv inflacije, da podrže ranjiva domaćinstva, ali i da izbegnu ulazak privrede u recesiju.

Odgovor NBS jeste postepeno i odmereno zaoštravanje monetarne politike putem kamatnih stopa kako bismo istovremeno obezbedili povratak inflacije u granice cilja, svodeći njihov uticaj na privredni rast na najmanju moguću meru, navela je guvernerka.

Pročitajte još:

Tabaković je predvidela privredni rast Srbije u rasponu od dva do tri odsto i biće vođen neto izvozom i fiksnim investicijama, dok se u srednjem roku očekuje rast po stopama od oko četiri odsto. Izvoz naše robe je tokom sedam meseci povećan za 8,4 odsto, dok je uvoz smanjen za pet odsto, što za rezultat ima najniži deficit tekućeg računa platnog bilansa.

Zbog očuvane stabilnosti, u Srbiju su strani investitori u prethodnih šest godina u proseku ulagali oko 7,3 odsto bruto domaćeg proizvoda, rekla je ona.

Tabaković je navela da je sveobuhvatnim dijagnostičkim studijama Međunarodni monetarni fond ocenio da Narodna banka Srbije ima snažan okvir zaštitnih mera.

BONUS VIDEO Apetit ili inflacija: Kako je izgledala priprema zimnice prošle godine

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare