Telefonski razgovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića i lidera Rusije Vladimira Putina, sudeći prema onome što je javnosti predočeno, rešio je dve trećine naših problema sa gasom, dok će ostatak Srbija nabavljati po tržišnim cenama. Ono što je već sada jasno je da je ugovorena cena veća od one koju smo do sada plaćali, te je izvesno i da će računi građana i privrede biti svakako viši. A koliko će to uvećanje biti, zavisiće od političke odluke aktuelne vlasti.
Kako je predsednik Vučić saopštio nakon sastanka, dogovoreno je 2,2 milijarde kubnih metara gasa po tzv. naftnoj formuli. Ostatak od još 800 miliona, koji su nam neophodni, biće dogovoreni po tržišnoj ceni.
Kolika će tržišna cena biti sada ne možemo da znamo. Odrediće je tržište. Što se tiče one ugovorene, ta cena će se kretati između 310 i 408 dolara za 1.000 kubnih metara gasa. Sve to pod uslovom da cena naftnih derivata nema velike skokove. Sagovornici nove ocenjuju da imajući u vidu situaciju na tržištu, ta cena nije visoka bez obzira što smo gas do sada plaćali 270 dolara.
Čak 50 odsto gasa troše domaćinstava
Domaćinstva i industrijski sektor su najveći potrošači gasa u Srbiji. O tome je u „Utisku nedelje“ detaljno govorila ekonomska novinarka Radojka Nikolić.
„Naša potrošnja gasa je oko tri milijarde kubnih metara godišnje, što je upravo ova računica oko koje se dogavaramo. Od toga, 49 odsto potrošnje koriste domaćinstva. Da nema tog gasa, domaćinstva ne bi mogla da se greju. Pored toga, 26 odsto gasa koristi industrija. Samo pre 10 godina, industrijska proizvodnja je na potrošnju koristila samo 10 odsto gasa. Što se dodatne potrošnje tiče, oko 10 odsto gasa koriste uslužna industrija i tržni centri. Na kraju, ostaje dva odsto koje koristi poljoprivreda”, rekla je ekonomska novinarka Nikolić.
Cena gasa politička odluka
Imajući sve ove podatke u vidu, jasno je da odgovor na pitanje koliko će plaćati gas, po novim ugovorenim uslovima, zanima i građane i privredu. Za sada, međutim, precizne računice nema. Ono što je izesno je da će gas svakako biti skuplji. Koliko, zavisiće očito od političke odluke.
U to veruje ekonomista Mihailo Gajić. On u izjavi za Novu kaže da će ukoliko se država odluči za nižu cenu zbog kupovine socijalnog mira, štetu trpeti budžet i „Srbijagas“.
„Očigledno da se razmišljalo da nova cena ne bude mnogo veća od one koje smo do sada imali, zbog čega nije tako rapidan skok cene gasa. Što se tiče cene koja će biti isporučena građanima na kraju svakog meseca, to zavisi od konačne kalkuacije ‘Srbijagasa‘ koji dalje prodaje i distribuira gas. Mi smo do sada često imali situaciju da se gas naplaćuje po nižoj ceni nego što je ona po kojoj je nabavljamo iz Rusije“, kaže naš sagovornik.
Gas energent za bogatije
On dodaje da ta razlika u ceni pada na teret preduzeća, koje to ne može da finansira iz svojih prihoda, što se na kraju sve pokriva iz budžeta Srbije.
„U Evropi trećina potrošnje ide na razvoj elektrana, jedna trećina na industriju, a jedna na grejanje stanovništva, dok kod nas polovina potrošnje ide na grejanja domaćinstava. Gas je uvek bio skuplji od ostalih energenata poput uglja ili drva. Ukoliko pogledate ankete, siromašniji građani retko koriste gas, to je kod nas energent za bogatije“, objašnjava Gajić.
Ugovorena cena prihvatljiva i za njih i za nas
Energetski stručnjak Željko Marković kaže za Nova.rs da je dobro što smo dugoročno ugovorili kupovinu gasa, te da je dogovorena cena prihvatljiva i za nas, ali i rusku stranu.
„Ako je računica da se sa tom cenom gasa može poslovati, onda je cena dobra. Dugoročnost snabdevanja garantuje bolju cenu. Već ste čuli da smo se dogovorili da se plaća po naftnoj formuli, koja uključuje koliki je dosadašnji prosek potrošnje, ali i koliko unapred kupujete. U zavisnosti od toga gleda se cena, a i mi smo došli do zaključka da ona ne može biti veća od 400 dolara za hiljadu kubnih metara gasa“, priča naš sagovornik.
Dodaje da je ugovor zaključen na vreme i da će cena biti zaštićena ali da okolnosti mogu i da se promene.
„Ukoliko se promene okolnosti, mi ćemo tehnički biti na gubitku jer cena gasa može tada i da padne. U ovom trenutku mi to ne možemo znati, jer cenu ne zna niko. Ova dogovorena cena je prihvatljiva, sa njom možemo biti konkurentni jer nije preterano osetan skok sa 270 na 400 dolara. Na berzi se plaća i po pet puta skuplje, a treba imati na umu da je i Rusima u interesu da obezbede dugoročnu isporuku gasa. Oni dobijaju 50 odsto bolju cenu nego što su imali“, podvlači naš sagovornik.
Bonus video: Goran Radosavljević: Bitnija tema od gasa je da li ćemo imati struju?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare