Blaga zima dobra je po račune za grejanje, ali se zbog nje voćari hvataju za glavu. Hvataće se i potrošači kada ih budu dočekale astronomske cene. Voćari strahuju da će vremenski uslovi u potpunosti da unište njihove proizvode. Ako se najcrnje prognoze proizvođača ostvare, nestašice ćemo sprečiti uvozom, što lako može da podigne cene u prodavnicama - baš kao što se desilo sa mlekom.
Ovu zimu obeležile su prilično visoke temperature, zbog čega su proizvođači u panici. Ako sada, zbog prolećnih temperatura, voće procveta, a zatim temperatura padne ispod nule i „udari“ mraz, brojno voće, poput kajsija, jabuka i šljiva će propasti.
Kako za portal Nova.rs kaže Nikola Kotarac, direktor poljoprivredne zadruge „Voćar“ iz Slankamena, situacija je za proizvođače problematična jer niko ne može da utiče na rod koji će proizvesti.
„Trenutno, mi smo u božjim rukama. Sada je toplo, voće će da napupi i procveta, pa kada dođu hladni dani, još ako ‘udari’ mraz, onda će sve da propadne“, objašnjava Kotarac.
Prema rečima ovog voćara, velike su šanse da će, ako mraz pogodi tek procvetalo voće, čitav rod biti uništen.
„Naravno, može da se desi da nešto ipak ‘uspe’ čak i posle mraza, ali većina roda, oko čak 90 odsto, biće u potpunosti uništena“, kaže naš sagovornik.
Kotarac ipak ističe da neće biti nestašica voća, s obzirom na to da ćemo ono čega bude falilo – uvoziti.
„Potrošači neće ostati bez voća, to je sigurno. Jednostavno, svega što kod nas ne bude rodilo dovoljno, uvozićemo. Međutim, desiće se isto što se desilo i sa mlekom – rafove će popuniti proizvodi iz inostranstva, koji će se uvoziti po ko zna kojoj ceni“, kaže Kotarac.
Da će topla zima da utiče i na potrošače, a ne samo na proizvođače, smatra i agroekonomski analitičar Žarko Galetin.
„Potrošači će nedvosmisleno da osete ove loše vremenske prilike. Pitanje je samo kolika će biti šteta, o čemu je još uvek rano da govorimo, ali će zasigurno doći do promena na tržištu. Najveći problem je rano cvetanje, a pogotovo kod kajsije“, kaže Galetin.
Govoreći o tome kako će se dalje menjati situacija u srpskim voćnjacima, Galetin kaže da će mraza gotovo sigurno biti do kraja zima, a niske temperature se podrazumevaju.
„Sve to će oštetiti prinose. Prerano je da prognoziramo razmere štete, ali nije isključeno da se okrenemo uvozu, oko kojeg sam ja lično vrlo skeptičan. Naravno da pri uvozu postoje najrazličitije kontrole, ali problem je kvalitet“, kaže Galetin za Nova.rs.
Ipak, s obzirom na scenario od kojeg strepe Kotarac i njegove kolege voćari, da će 90 odsto roda biti uništeno, velike su šanse da uvoz ipak ne bude tako povoljan.
Galetin objašnjava da je voće osetljiva roba, koja lako gubi na kvalitetu.
„Voće ne trpi dugačak transport, a takođe nije dobro dugo stajanje u hladnjačama. Potrošači najbolje znaju da, primera radi, jabuka, izgleda kao ‘iz izloga’ ali kada je zaseku shvate da kvalitet nije baš tako dobar, a to se dešava kada voće dugo stoji“, ističe Galetin ali ipak dodaje da to što će se neke sorte voća uvoziti, ne znači nužno skok cena.
„Cena uvoznog voća neće biti značajno veća od cena proizvoda domaće proizvodnje. Jednostavno, određene vrste na tržištu koštaju i manje nego što naplaćaju naši uzgajivači. Međutim, ako u Srbiji bude prevelikog deficita, inostrani proizvođači to mogu da okrenu u svoju korist. Tada voće zaista može značajno da poskupi. Međutim, za sada ne deluje da će biti tako, ali je činjenica da ćemo jesti nekvalitetnije voće“, upozorava Galetin.
BONUS VIDEO Da li pesticidi ubijaju hranljive sastojke voća i povrća i koliko su opasni?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare