Foto: Shutterstock

Prvo veliko postrojenje za kombinovanu proizvodnju toplotne i električne energije korišćenjem biomase biće izgrađeno u Srbiji u narednom periodu, kada će Međunarodna finansijska korporacija (IFC) kreditirati kompaniju Drenik ND d.o.o. iz sektora papirne industrije, sa 106 miliona evra, saopštila je IFC, članica grupe Svetske banke.

Danas već svi znamo da su fosilna goriva jedan od glavnih uzročnika zagađenja. Za razliku od njih bomasa je ekološki skroz prihvatljiva, nju čini organska materija biljnog i životinjskog porekla koja se u prirodnim procesima raspada i emituje gasove ugljenika. Sagorevanjem tih ostataka ne doprinosi se  povećanju ukupne količine ugljenika u prirodi jer bi on svakako bio oslobođen u prirodnim procesima raspadanja materije. Za biomasu, kao energent, kaže se da je karbonski-neutralna jer oslobođeni ugljenik biva kompenzovan novoizraslim biljkama koje kasnije apsorbuju ugljen-dioksid.

Biomasu čine svi biorazgradivi delovi nusproizvoda drvne industrije, otpaci i ostaci biološkog porekla iz poljoprivrede, industrijski i komunalni organski otpad, kao i životinjsko đubrivo.

Biomasa nije nikakav novitet, ona se vekovima koristi za ogrev i kuvanje, naročito u manje razvijenim zemljama.

Međutim, danas je ovaj energent sve zastupljeniji i u razvijenim zemljama gde, kao obnovljivi izvor energije, igra važnu ulogu u procesu energetske tranzicije.

Preradom biomase mogu se  dobiti različite vrste biogoriva koja predstavljaju ekološku alternativu za još uvek dominantna fosilna goriva.

Upravo na taj način dobija se neophodna energija bez zagađenja zbog kojeg ispaštaju svi – ljudi, biljke, životinje…

Ova nova fabrika će podstaći proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i pomoći  Beogradu da smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte! Snaga postrojenja je oko osam megavata za proizvodnju električne energije i 16 t/sat za proizvodnju pare, a omogućiće proizvodnom pogonu u Srbiji da umesto električne energije koristi biomasu i smanji potrošnju prirodnog gasa.

IFC će pružati savetodavnu podršku Dreniku ND, čime će pomoći da unapredi sistem korporativnog upravljanja i podigne sisteme upravljanja životnom sredinom i socijalnim pitanjima na viši nivo, kao i da poboljša prakse u oblasti osiguranja.

Projekat je usklađen sa Okvirom za partnerstvo Svetske banke sa Srbijom za period od 2022. do 2026, kojim se predviđa podrška za zeleniji i otporniji privredni rast.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare