Dogovor između Narodne banke Srbije (NBS) i komercijalnih banaka o zamrzavanju cena naknada i provizija od početka septembra više ne važi. Kako će banke samostalno donositi odluke o eventualnom povećanju cena usluga, veliki broj klijenata razmatraće prelazak u banke koje budu nudile najniže cene usluga. Međutim, to nije izvodljivo tek-tako, moraju da se namire svi dugovi. Klijenti koji su uzeli kredite, pre odluke o prelasku u drugu banku treba da sagledaju sve uslove refinansiranja svojih dugovanja. Prema rečima stručnjaka, refinansiranje kredita nije uvek dobra opcija. Potreban je oprez, kamate su poprilične.

Refinansiranje kredita znači da, najprostije objašnjeno, banka preuzima na sebe da u potpunosti isplati vaš dug prethodnoj banci, a klijent novoj banci dug vraća pod novim uslovima.

Dakle, dužnik tada ratu kredita plaća onoj banci kod koje je podigao kredit za refinansiranje, a uslovi poput visine kamate, a samim tim i iznosa rate, su povoljniji.

Foto:shutterstock

Kredit za refinansiranje u praksi izgleda ovako: korisnik se zadužio pre nekoliko godina kako bi kupio stan, i tada mu je kamata bila 15 odsto i sada je, recimo, pronašao neki novi kredit, sa drastično nižom kamatom – 10 odsto.

Sa druge strane, ako je dužnik inicijalno uzeo kredit od 300.000 dinara, otplatio 200.000, a shvati da mu treba dodatnih 100.000, on može da traži refinansiranje tog kredita, dobije ponovo 300.000 i tehnički kreće ispočetka sa otplatom.

U suštini, kada klijent pronađe bolju ponudu i reši da promeni banku i refinansira svoj kredit – sve što je potrebno jeste da ode u banku u koju želi da pređe i da zatraži da na taj način zatvori obaveze kod prethodne banke.

Međutim, pri promeni banke i refinansiranju postojećeg kredita, treba imati u vidu da banka želi da privuče klijente, zbog čega potencijalne klijente neće savetovati o oprezu od prezaduživanja.

Na šta treba obratiti pažnju

Finansijski stručnjaci upozoravaju da sa refinansiranjem treba biti oprezan, jer ma koliko ponuda delovala dobro – može klijente da uvuče u veće finansijske probleme.

Finansijski stručnjak Vladimir Vasić kaže da promena banke kada potrošač ima kredit, nije uvek jeftina opcija i da treba biti oprezan sa takvom odlukom. On za Nova.rs kaže da je obaveza klijenta da dobro sagleda sve uslove koji se nude, ali i da odluku o refinansiranju ne donese naglo.

Vladimir Vasić Foto: Nova S

Važno je da se dužnici na refinansiranje odluče u odgovarajućem trenutku, kada je ta opcija isplativa.

Urednik portala Kamatica savetuje korisnicima kredita da na vreme razmišljaju o refinansiranju, jer takva odluka može dovesti do većih troškova.

„O refinansiranju treba misliti na vreme, i tri meseca ranije, a ne kada smo već u problemu. Ljudi često u probleme sa kreditima i finansijama upadaju jer kasno razmišljaju“, priča Dušan Uzelac.

Foto: Nova

On ističe da je cilj da građani uzmu alat, a kredit je upravo to – alat koji će im pomoći da problem reše, a ne da se novi problem napravi.

Refinansirajući krediti ne pokrivaju samo dugovanja po liniji već postojećih kredita, već i kreditne kartice i dozvoljeni minus, a banke trenutno nude refinansirajuće kredite i sa fiksnom i sa promenljivom kamatnom stopom. Kod onih sa promenljivom, kamata se kreće oko 12-13 odsto, dok su fiksne kamatne stope veće.

BONUS VIDEO Da li i na koji način Narodna banka Srbije štiti građane od inflacije?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar