„Sa porastom cene energenata i struje, svako ulaganje u obnovu energije ima smisla. Zahvaljujući tome što smo bili finalisti regionalnog projekta NLB Grupe, #OkvirPodrške, i zahvaljujući njihovom timu koji je prepoznao naš potencijal i ambicije, mi mali preduzetnici dobili smo vetar u leđa. Uz prestiž, klijenti sada pokazuju da imaju i dodatno poverenje u nas“, kaže vlasnik beogradske visokotehnološke firme Nortran, Radivoje Vračar, koja kao fokus svog poslovanja ima razmenu toplote.
Kompanija Nortran jedna je od 10 srpskih finalista #OkviraPodrške, konkursa NLB Grupe koji je posvećen promovisanju malih lokalnih preduzetnika i kompanija sa idejama o održivom poslovanju. Ako je suditi po inovativnosti kompanija koje su učestvovale u konkursu, ne moramo da strahujemo za održivu budućnost našeg regiona. Na šest tržišta na kojima posluje NLB Grupa, prijavilo se čak 300 kompanija sa svojim održivim idejama i rešenjima, a po 10 iz svake zemlje se plasiralo u finale.
Danas, pored kompanije Nortran, predstavljamo još dvoje od deset finalista: Eko Koncept Pogon i kompaniju VODENA. Fokus kompanije Nortran, ali i suština poslovanja, jeste da izvrše energetsku uštedu u industrijskom, komercijalnom i rezidencijalnom sektoru, gde se investicije kroz uštedu vraćaju u jako kratkom vremenskom periodu od tri do šest meseci.
„Naše poslovanje se bazira na principima održivosti i profesionalnom iskustvu, koje podrazumeva visok stepen stručne spreme u mašinskim i tehnološkim naukama. Zahvaljujući načinu na koji radimo tehno-ekonomske analize, klijent ima jasnu sliku kada i da li se isplati investicija kroz operativne troškove. Zahvaljujući konkursu #OkvirPodrške, klijenti nam ukazuju još veće poverenje, ali i interesovanje za usluge“, kaže vlasnik firme Nortran, Radivoje Vračar.
Drugi projekat koji je skrenuo pažnju žirija je „Hranljiva saksija“ Eko Koncepta Pogon. Povezuje više ciljeva održivog razvoja, utiče na smanjenje zagađenja i kompletno očuvanje životne sredine, podstiče cirkularnu ekonomiju i održivi razvoj. Ideja „Hranljive saksije“ je da smanji plastični otpad i obezbedi proizvodnju zdravijih biljaka koje nije potrebno dohranjivati.
„Činjenica da sam se osmelila da svoju ideju, iako nije bila dovršena, prijavim na konkurs #Okvir Podrške i da sam se našla među deset nacionalnih finalista, ohrabrila me je da nastavim sa njenim usavršavanjem. Ovaj vid podrške nam je dodatni impuls da se oprobamo u novim oblastima i da, kroz oslobađanje kreativnosti, stvorimo nešto potpuno novo i inovativno. Najpre sam se odlučila da živim po principima održivosti i to se onda prenelo i na moje poslovanje. Sve što smo uzeli od prirode, potrebno je da joj vratimo“, ističe vlasnica Eko Koncepta Pogon, Majda Adlešić.
Treći projekat koji danas predstavljamo, a koji je zauzeo svoje značajno mesto među 10 finalista u Srbiji je firma VODENA, koja razvija Smarticity, softversku platformu koja omogućava korisnicima obnovljivih izvora energije da optimizuju korišćenje električne energije, bez angažovanja teško dostupnih stručnjaka za veštačku inteligenciju i optimizaciju, ili ulaganja u neophodnu računarsku infrastrukturu.
„Osim finansijske podrške, posebno inspirativni za preduzetnike su ljudi sa različitim znanjima i iskustvima koje takvi programi neretko okupljaju. Njihova ekspertiza, saveti i mentorstvo mogu biti od pomoći preduzetnicima koji tek započinju svoje poslovanje ili se suočavaju sa izazovima. Jedan od najznačajnijih rezultata učešća u #OkviruPodrške je povećana vidljivost ideja i poslovnih modela, što može pomoći u privlačenju investitora i kupaca, kao i u stvaranju mreže kontakata i povezivanju“, kaže Vodenin biznis development menadžer, Miroljub Krstić.
Pobednik ovogodišnjeg konkursa #OkvirPodrške je kompanija Anteja ECG iz Slovenije, koja je nagrađena sa 50.000 evra. Drugo mesto i 30.000 evra osvojila je srpska firma, Smart Watering Solutions, dok je trećeplasirana kompanija, Montex Electronics iz Crne Gore, osvojila 20.000 evra.